YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnşaat işçileri sertikasız çalışamayacak
İnşaat işçileri sertikasız çalışamayacak
13 Kasım 2014 17:58
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, dün açıklanan İş Güvenliği Paketi ile ilgili "2017’den sonra sertifikası olmayan hiç kimse inşaatta çalışamaz hale gelecek" dedi.

Bir dizi inceleme ve programlara katılmak üzere Konya'ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir restoranın girişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Dün açıklanan İş Güvenliği Paketi ile ilgili değerlendirmesi sorulan Güllüce,  kazaların olmaması için teknik çalışmaların yapıldığını söyledi.

Güllüce, ülke geliştikçe hukuk ve mevzuatta da değişiklik ihtiyacının doğduğunu vurgulayarak, "2017’den sonra sertifikası olmayan insan, çalıştırılmayacak. Mutlaka bir kurs almış, bir eğitimden geçmiş, iş güvenliği eğitimi almış, meslek yeterliliği olma sertifikası almış olacak. 2017 yılına kadar da yüzbinlerce insanın eğitimi yaptırılacak" dedi.

Çalışanların, hem iş güvenliği açısından hem yaptığı işin kalitesi bakımından vasıflarını geliştirecek çalışmaları daha da hızlandırdıklarını dile getiren Güllüce, şunları kaydetti:

"Başlanmıştı zaten. Bunu daha hızlandırıyoruz. 2017'den sonra sertifikası olmayan hiç kimse inşaatta çalışamaz hale gelecek. Hem iş güvenliği açışından hem de yapılan işin kalitesi açısından gerekiyor. İnşaat sektöründe dünyanın birincisi olma iddiamız var. Birinci olmanın yolu vasıflı işçi, vasıflı elemandır. Ona da gayret ediyoruz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler