YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce'nin siyaseti bırakma şartı
İnce'nin siyaseti bırakma şartı
12 Ekim 2011 17:54
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, siyaseti bırakacağını ama bir şartı olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Yalova'da kurulması planlanan kimyasal depolama tesisinin ÇED sürecinin durdurulmasıyla ilgili, ''Yalova'da siyaseti bitiririm, yeter ki bu kurulmasın'' dedi.

İnce, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan toplantıyla Vopak Kimyasal Depolama Tesisi'nin ÇED sürecinin durdurulduğunu anımsattı.

Toplantıya katıldığını belirten İnce, ''Bugün Yalova'da gördüğüm manzara şu; her şey bitmiş, Vopak artık kurulmayacak. Öyle bir hava estirilmiş. Bu doğru değil. Süreç durdurulmuş olabilir, ama bu tekrarlanmayacak anlamına gelmez'' diye konuştu.

İnce, bundan sonraki süreçte iki noktanın önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Siyasi tercih önemli. Biliyorsunuz 3 Kasım'a kadar hükümetin elinde kanun hükmünde kararnameler var. Yetki yasası var. Yani yerel meclisleri by-pass edebilir bakanlık. İl Genel Meclisi 'Ret' der, belediye meclisi 'Ret' der, ama ilgili bakanlık bu ruhsatı verebilir. Öyle bir yetkisi var hükümetin. Hani sürekli 'CHP Anayasa Mahkemesine niye gidiyor ' diye eleştirenler, bugün Anayasa Mahkemesine gitmemizden medet umar hale geldiler. Bu konuda Anayasa Mahkemesine gittik, müracaatımızı yaptık.''

Toplumsal mutabakatın da önemli olduğunu vurgulayan İnce, şunları kaydetti:

''Dün iki milletvekili oradaydı. Biz bu konuyu siyaset üstü gördüğümüzü, konuyu partiyle özdeşleştirmeyeceğimizi defalarca açıkladık. Yardımcı olacağız, kim ne yardım istiyorsa. Öne geçeceğiz, kim arkamızdan geliyorsa. Net bir şey söyleyeyim; cümlelerim çarpıtılmasın. Eğer 'Yalova'dan aday olmayacağımı' açıklar, bunun sonucunda da 'bütün Yalova senin arkanda dururuz' diyorlarsa bunu bile açıklarım. Yalova'da siyaseti bitiririm, yeter ki bu kurulmasın'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili İnce, daha sonra partililerle birlikte kent merkezindeki esnafı ziyaret etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler