YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce'den sert tepki
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda yaşanan kavgayla ilgili AK Parti'ye yüklendi.
İnce'den sert tepki
08 Mart 2012 / 15:08 Güncelleme: 08 Mart 2012 / 15:10

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''AKP'nin maaşlı elemanları milletvekillerimize fiziki saldırıda bulunmuşlardır. Yakında herhalde buraya boksör, karateci getirirler. Bu zorbalığa pabuç bırakmayız'' dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda yaşanan kavganın ardından Komisyon üyesi olan ve olmayan çok sayıda CHP milletvekiliyle basın toplantısı düzenleyen İnce,  olayın başlangıcının dün akşama dayandığını, yeterlilik önergesiyle, 3. madde üzerinde söz talebinde bulunan 17 milletvekilinin söz hakkının kısıtlanmak istendiğini, kendilerinin de buna karşı çıktığını anlattı.

Dünkü Komisyonun bu tartışma üzerine sona erdiğini belirten İnce, bugün toplantı başladıktan sonra Komisyon üyesi bir CHP milletvekilinin sunum yapmak istediğini ancak kendisine söz verilmeyeceğinin ifade edildiğini iddia etti. Bunun üzerine CHP'li üyelerin söz talebinde bulunduğunu anlatan İnce, Meclis tarihinde bir ilk yaşandığını, milletvekili olmayan danışmanların içeriye alındığını belirtti.

''AKP'nin maaşlı elemanları milletvekillerimize fiziki saldırıda bulunmuşlardır'' diyen İnce, bunun kabullenilemeyeceğini ifade etti. İnce, ''Yakında herhalde buraya boksör, karateci filan getirirler. Bu zorbalığa pabuç bırakmayız. Bunu herkes böyle bilmeli. Genel Kurulda şiddet uygulayan AKP, komisyonlarda yardımcı güçlerle, milletvekili olmayan kişilerle, milletvekillerine saldırıda bulunmuştur. Bunu kınıyoruz ve gereğini de yapacağız'' diye konuştu.

Bir neslin geleceğine karar vermenin sayısal çoğunluğun işi olmadığını savunan İnce, şöyle konuştu:

''(Bizim çoğunluğumuz var. Yoksul, kız, engelli çocukları istediğimiz gibi yetiştiririz, siz de kim oluyorsunuz) dayatmasıyla mücadele ediyoruz. Amacımız milletimize bunu anlatmaktır, bu dayatmaya engel olmaktır. 5 yaşındaki çocuklar, ilköğretim sıralarına oturtulamaz. Bu yapılamaz. Dünyanın bütün eğitimcileri bunu söylüyor. Geçmişte bu denendi. Geçmişte 5 yaşında ilkokul sıralarına oturan çocukların bugün hangi başarıda olduklarını MEB'in incelemesini istiyoruz. Asla başarılı olamadılar. Geçmişte denenmiş bir kötü örneği çocuklarımıza yeniden yapmalarına izin vermeyeceğiz. YİBO'larda okuyan çocuklarımızın geleceği meçhuldür. İlköğretimin 5. sınıfında ders veren 52 bin öğretmenin ne olacağı meçhuldür. 52 bin öğretmen 5 yaşındaki çocukları eğitmek için eğitilmedi, uzmanlıkları bu değil. Bu 52 bin öğretmenin ne olacağı bilinmiyor. ''


-''Şiddeti Meclisin içine taşımaya başladılar''


Düzenlemenin alt komisyondan çıkan halinin ciddi değişikliğe uğradığını öne süren İnce, teklifte imzası bulunan 5 AK Parti grup başkanvekilinden 4'ünün eğitimle hiç ilgisi olmadığını, kendilerine soru sorulur diye Komisyona gelemediklerini, Bakanlığın düzenlenmenin neresinde olduğunu bilmediklerini anlattı.

''Eğitim bir kesimi yok etmek ya da bir kesimi ihya etmek üzerine kurulamaz'' diyen İnce, eğitim konusunun ideolojik değil pedagojik tartışma konusu olduğunu vurguladı. 

İnce, ''Öğrenciye cop, işçiye tazyikli su, milletvekiline şiddet uygulamayı ilke edinmiş bir iktidarla karşı karşıyayız. Sokaktaki, üniversitedeki, işçiye, öğrenciye yapılan şiddeti Meclisin içine taşımaya başladılar. Genel Kurulda alışkındık buna, şimdi komisyonlara taşımak istiyorlar'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in yaptığı açıklamada ''eğitim için ortam müsait'' ifadesiyle gerçek niyetlerini ortaya koyduğunu savunan İnce, şöyle konuştu:

''Yani diyor ki 'biz bu ülkede herkesi susturduk, sendikalar, sivil toplum, medya, üniversiteler, odalar sustu. Herkes sustu. Dolayısıyla istediğimizi yaparız.' Ama CHP susmadı. Bilmediği yer orası. Biz direneceğiz, AKP'nin niyeti dün, bugün, yarın meselesidir. Düne küfretmekle meşguller, zamanlarının bir bölümünü Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ve onun ilkelerine küfretmekle geçiriyorlar, ikinci bölümü bugünü fethetmek, üçüncü bölümü de geleceği ele geçirmektir. Düne küfrü yaptılar, bugünü de fethettiler ama geleceği onların eline geçirtmeyeceğiz. Eğitim konusu uzlaşmayla olacak. Eğitim, CHP, AKP, MHP, BDP'nin meselesi değil, hepimizin sorunudur. Zorbalığa, şiddete boyun eğmeyeceğiz, CHP olarak bunlara direneceğiz. Biz elimizi uzatıyoruz, gelin tasarıyı geri çekin, bir dayatma içinde değiliz, bunu konuşalım. Sadece siyasetçiler değil, eğitimciler, uzmanlar konuşsun, olgunlaştıralım, hep birlikte karar verelim. 'Bu konunun altında kalırsınız' diyorum AKP'ye, uyarıyorum. ''

İnce, kavganın nasıl olduğu sorusuna, ''Mecliste fedailerin yeri yoktur. Meclise danışmanlar gereklidir. Danışmanlar bizim elimiz, ayağımızdır. Onlar akıllı çocuklardır. Biz akıllı çocuklardan, onların beyninden yararlanmak isteriz. Biz danışmanlarımızı tetikçi, boksör olarak kullanmayız, onların beyinlerinden yararlanırız'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler