YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce: Sandık, sandık, sandık
CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, "Türkiye bunlardan nasıl kurtulacak, sorun burada. Sakın kurtarıcı aramayın, askerler gelip sizi kurtaramaz, onlar kendilerini kurtaramıyorlar. Sandık, sandık, sandık” dedi.
İnce: Sandık, sandık, sandık
29 Aralık 2012 / 20:13 Güncelleme: 29 Aralık 2012 / 20:40

CHP Kdz. Ereğli ilçe Teşkilatı tarafından düzenlenen "Yeni Bir Yıla Girerken Türkiye'nin Sorunları ve CHP" konulu söyleşiye katılan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, hükümete ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a eleştirilerde bulundu. ODTÜ'deki olaylara ve bunun üzerinden yapılan tartışmalara değinen İnce, "10 gündür yaşadığımız tartışmaya bakın, ODTÜ'de uydu fırlatacakmış, öğrenciler buna karşı çıkmış, bu doğru değil. Zaten uyduyu fırlatacak olan çocuklar orada okuyor. ODTÜ’ye 5 bin polisle girdin sen, oysa ODTÜ’ye 500 puanla giriyorsun" diye konuştu.

ODTÜ’lülerin eylemine gittiğini ve kendisinin de eleştirdiklerini söyleyen İnce, "Benimle fotoğraf çektirip alkışlayan da vardı, eleştiren de. Ben tek başıma gittim, 5 bin polis ile gitmedim. Bilim ile yarışı konuşmamız lazım" dedi. Başbakan Erdoğan ve AK Parti'lileri ekranda tartışmaya çağıran İnce, "Senin 5 grup başkanvekilin var, benimle bir televizyon kanalına çıksınlar tartışalım. Ben tek geleceğim, onlar 5’i gelsin. Bırak gençleri karşı karşıya getirmeyi, senin istediğin bir kanalda istediğin bir saatte, ben grup başkanvekilleri ile tartışayım. Sen çık Genel Başkanımızın karşısına çık, hiçbirine gelmezsin, kaçarsın. Yandaş gazeteleri bulursun, hangi soruları soracağını önceden öğrenirsin, sonra televizyonda konuşursun. Camdan kayan yazıları okursun, sonra iyi hatip diye geçirirsin" dedi.

AK Parti ile mücadele edeceklerini ifade eden İnce, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bakın doğalgazda devlet 8 milyar ödüyor ama vatandaştan topladığı para 55 milyar. Petrolde devlet 17 milyar ödüyor, vatandaştan topladığı para 93 milyar. Elektrik yılda 200 milyar kilovat saat harcıyoruz, devletin ödediği 17 milyar, vatandaştan aldıkları 76 milyar. Türkiye’de toplam kamu borcu 2002’de 242 milyar, 2012’de 528 milyar. Kişi başına borç 2002’de 3 bin 676, 2012’de 7 bin 67 lira. Tutuklu ve hükümlü sayısı 2002’de 59 bin, bugün 125 bin."

“Türkiye bunlardan nasıl kurtulacak, sorun burada” diyen İnce, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sakın kurtarıcı aramayın, askerler gelip sizi kurtaramaz, onlar kendilerini kurtaramıyorlar. Sandık, sandık, sandık. Çalmayacaksın, çaldırmayacaksın. Bunu başaracağız, hiç kimse canını sıkmasın. İyi kötüyü her zaman yener, çağdaş olan yeni olanı yener. Bu ampulü biz söndüreceğiz. Ampulü söndürmek için sola çevirmek lazım, Türkiye’yi sola çevirmek lazım. Camilerimizi bile ayrıştırdılar, 'şunun camisi, bunun camisi'. Toplumu ayrıştırdılar. 'Roman açılımı' dediler İstanbul’da Roman vatandaşların arazilerini ellerinden aldılar. Alevi dediler, cemevlerini ibadethane yapmadılar; ayıptır günahtır ya, böyle bir şey olabilir mi? Nasıl bir ayrımcılıktır bu? İnsan olan bunu kabul etmez. Bir Alevi delikanlısı askerde şehit oldu. Bu çocuğun cenazesini ailesi cemevinden kaldırmak istedi. Devletin yetkilileri oraya gitmedi, böyle bir ayıp olabilir mi, bu nasıl bir devlet. Senin vatanın için şehit olmuş bir çocuk, mezhebini sorguluyorsun. Böyle bir ahlak, böyle bir devlet olabilir mi? Toplumu böyle böldüler. İlkokuldaki çocuklar soruyor birbirine 'Alevi misin Sünni misin, Türk müsün Kürt müsün'. Son sözüm bir kere korkmayacaksınız, biat etmeyeceksiniz, yandaşlığa dur diyeceksiniz. Bu ampulü patlatacağız.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler