YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce: "Kılıçdaroğlu hemen istifa etmelidir"
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na seslendi ve kurultay çağrısı yapılmasını istedi.
İnce: "Kılıçdaroğlu hemen istifa etmelidir"
14 Ağustos 2014 / 11:25 Güncelleme: 14 Ağustos 2014 / 12:37

CHP’de kurultay isteyen milletvekilleri arasına, grup başkanvekili Muharrem İnce de katıldı.

Meclis'te düzenlediği basın, Cumhurbaşkanı seçiminde alınan sonuca yönelik değerlendirmeler yapan İnce 'hezimet' değerlendirmesinde bulundu.

"Kılıçdaroğlu hemen istifa etmelidir" 

"Yarıdan bir fazla imza toplandığı anda genel başkanlık zaten düşmüş demektir. Ben abimin, sayın genel başkanımın bu duruma düşmesini istemem. Hemen istifa etmelidir. Sayın genel başkan partiyi hemen kurultaya çağırmalıdır. Ben bugün gördüğüm durum itibarıyla sayın genel başkanın böyle bir tutumda olduğunu düşünüyorum."

Makam-mevki peşinde olmadığını sözlerine ekleyen İnce, kimsenin kendisine uyarıda bulunmasına gerek olmadığını ifade etti. 

İşte İnce'nin açıklamalarından satır başları: 

Türkiye’nin kurucu gücü olan CHP çözüm üretemediğini söyleyen İnce, "CHP umut olamıyor ve AKP’nin oluşturduğu gündemde savrulup gidiyor" diyerek şunları söyledi:

"Ben bu eleştirileri partinin yetkili organlarında da yaptım ama bu eleştilerin yararlı olmadığını düşünüyorum. Çünkü yetkili organlar yerel ve Cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde işlevini yitirmiştir. Bu konuşmaların hiçbir anlamı kalmamıştır...

Yetkili organlar, dayanışma, ortak akıl ve karar alma yeri olmaktan çıkmıştır. Bu organlar kimlerle alındığı belli belli olmayan kararların onay yerleri haline gelmiştir. İtiraz söz konusu değildir, sadece onay makamıdır"

"Adaydan kimsenin haberi yoktu"

Seçim öncesi milletvekillerinden, il başkanlarından ve parti meclisi üyelerinden hiçbirinin aday olan kişinin ismini önermediğini söyleyen ve "Kimsenin de haberi yoktu" diyen İnce, "Bu eleştirilerin Cumhurbaşkanı adayının beyefendi kişiliği ve birikimiyle alakası yoktur. Türkiye kuşatılırken, CHP ortak aklı kullanmadığı için ne yazıkki yanlış kararlar vermiştir" şeklinde konuştu.

"Karar organları işlevini yitirdi"

Geldiğimiz bu noktada Türkiye’nin kurucu gücü CHP derde derman olamıyor umut olamıyor ve AKP’nin belirlediği gündemde savrulup gidiyor. Ben bu konuşmayı partimin yetkili organlarında yapabilirdim. Yaptım da ama bir yararı olmadığını düşünüyorum artık.Karar organları artık işlevini yitirmiştir. CHP’nin üst organlarında bu konuşmayı yapmanın hiçbir faydası yoktur.

"Bunu öngörememek siyaseten cahillik"

Birinci turda çatı aday göstermek matematik bilimiyle ters düşmektir. Ben kapalı kapılar ardında şunu söylemiştim: Birden fazla adayın gösterilmesi katılımı arttırır ve Erdoğan birinci turda seçilemez. 'Arkadaşlarımızı aday gösterelim katılımı arttıralım' dedim. Bunu öngörememek siyaseten cahilliktir.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler