YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnce: Bağış özür dilesin
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın özür dilemesini istedi.
İnce: Bağış özür dilesin
16 Ağustos 2010 / 13:29 Güncelleme: 16 Ağustos 2010 / 13:34

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın anayasa değişikliği konusundaki halk oylamasında ''hayır'' oyu verecek yurttaşlara hakaret ettiğini öne sürerek, özür dilemesini istedi.

İnce, yaptığı yazılı açıklamada, Bağış'ın partisince düzenlenen bir iftar yemeği sonrasında ''bu pakete 'hayır' diyenin ya aklından zoru vardır ya da vatan sevgisiyle ilgili bir sıkıntısı vardır'' dediğini ifade etti.

Bağış'ın bu sözleriyle ''hayır'' oyu verecek yurttaşlara hakaret ettiğini ileri süren İnce, şu görüşleri dile getirdi:

''Mr. Egemen Bağış uzun yıllar Amerika'da yaşamış ve orada tercüme bürosu ve evi bulunan bir bakandır. Amerika'da tercüme bürosu olan olanan birisinin 'hayır' oyu verecek yurttaşlarımızın vatan sevgisini sorgulaması komiktir. 'Hayır oyu vereceklerin aklından zoru vardır' diyerek millete, milletin özgür tercihine hakaret eden Egemen Bağış, derhal milletimizden özür dilemelidir. Kendisine saç filizleri ektirmek yerine aklına demokrasi filizleri ektirmeyi denemesini ve milletin tercihlerine saygı duymasını tavsiye ediyoruz.''

İnce, Bağış'ın kendisi, eşi ve çocuklarından çifte vatandaşlığı bulunan olup olmadığını, ortağı olduğunu belirttiği tercüme bürosunun Beyaz Saray'a hizmet verip vermediğini, yurtdışında menkul ve gayrimenkul mal varlığı olup olmadığını sordu.

Bağış'ın 20 bin lira sermaye ile kurulan bir şirketin ortağı olduğunu, bu şirketin bir giyim firmasının bayiliğini yaptığını belirten İnce, ''Bu, zeka ürünü müdür, yoksa siyasi bağlantıların ticari amaçlar için kullanılması mıdır?'' sorusunu da yöneltti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler