YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İmralı'ya DTP'nin de dahil olduğu bir heyet gönde
"İmralı'ya DTP'nin de dahil olduğu bir heyet gönde
"İmralı'ya DTP'nin de dahil olduğu bir heyet gönde
21 Ekim 2008 / 14:32 Güncelleme: 21 Ekim 2008 / 00:00

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyerek ilginç açıklamalar yaptı. Ahmet Türk'ün açıklamalarından dikkat çeken bölümler:


"12 EYLÜL SOYKIRIM YAPTI"


— “Kürtler direniyor ve kimliğine sahip çıkıyor. 1980 askeri darbesi hem Kürt halkı için hem de Türkiye için soykırıma neden oldu. PKK bu ortamda doğdu ve büyüdü bu bir gerçektir.”


— “Türkiye demokratikleşecek inancı arttı ancak Kürt sorununu çözme konusundaki iradesizlik değişmedi. Sıra Kürtlere gelince demokrasi lafları raflara kalktı. Yine imha ve inkar politikaları devam etti. Bunun sonucunda da savaş devam etti. Kürtler linç ve benzeri politikalarla sindirilmeye çalışılıyor.”"SAYIN ÖCALAN'A ŞİDDET"


- Bugün bizi burada toplayan neden PKK lideri sayın Öcalan’a uygulanan fiziksel şiddettir.
- 2006’da zehirlenerek yavaş yavaş öldürülmeye çalışıldığı ortaya çıktı.
- 2008’de bu kez saçları zorla kazıtıldı. Halk uyardı ve bugün yine fiziksel şiddet arttı.
- Abdullah Öcalan’a geliştirilen her türlü hareket Kürt halkına ve onuruna yöneliktir.
- Sayın Abdullah Öcalan’a yapılan bu uygulamalar gayri hukuki ve insanidir.


" BAŞBAKAN KÜRTLERİ AŞAĞILIYOR"


- “Başbakan protestoları yaşayarak Diyarbakır’a geldi. Cayır cayır yanan Kürt coğrafyasının sorunlarını görmezden geldi. Özgürlüklerin ve hakların ortadan kaldırılması en büyük hatadır.”


- “Çöp siyasetini ona bırakıyoruz. O gün kentin o halde olmasının nedeni bir protestoydu. Bunu görmemesi onun kapasitesini ortaya koyuyor.”


- “Kürt soru siyasi bir sorundur. Çözümü de ancak siyasetle olur. Milletvekillerini ve belediyelerini kazanırsam DTP’yi bölgeden silerim anlayışı Kürtlerin ne kadar aşağılandığının göstergesidir.”


 - “Kürtler 80 yıldır yapılanlar nedeniyle PKK lideri Öcalan’a yapılanlara güvenmiyor. Şiddet dilinden vazgeçilmelidir. İmralı’ya DTP’nin de dahil olduğu bir heyet gönderilmelidir. İmralı’daki tecrit kaldırılmalıdır.”


 - “Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat ile 40 yıldır tanışıyorum. Tesadüfü bir karşılaşma oldu. Beraber bir yemek yedik. Meseleyi büyütmeye gerek yok.”SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler