YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmralı'ya Başbakan gitsin
İmralı'ya Başbakan gitsin
07 Şubat 2013 11:26
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, ''En doğru yöntem, kendisinin gidip görüşmesi. Böylece aracıya da gerek kalmaz'' dedi.

 

Ayhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ülkeyi yönetme iddiasından vazgeçtiğini savunarak, ''Başbakan İmralı'ya ziyaret sözünün verilmediğini söylemiş. Ne sözü verdiklerini söylemelidir'' dedi. 
 
İktidarın PKK'yı güvenlik kuvvetlerinden koruduğunu, kendilerine serbest olarak ülkeyi terk etme garantisi verdiklerini ileri süren Ayhan, şöyle konuştu:
 
''Bu işin sonu AKP'nin PKK'ya af çıkarmasına kadar gideceğe benziyor. Bahanesi de tutuklu askerler olacağa benziyor. Aslında AKP'nin derdi askerler değil, PKK'yı güvenli bir şekilde ülke dışına çıkarmaktır. Böylece saldırmak için daha rahat hazırlanacaktır. Başbakan, 'Başbuğ'a terörist diyeni millet affetmez' diyor. Millet mi onları cezaevine koydu  Son zamanlardaki bu tür çıkışlar, suçluluk telaşını yansıtıyor. Ayaküstü beyanlarından Başbakan'ın İmralı'ya gidecekleri seçmekte zorlandığı anlaşılıyor. Halbuki en doğru yöntem, doğrudan kendisinin gidip görüşmesi. Böylece aracıya da gerek kalmaz. Yanlış anlaşılma hususu da ortadan kalkmış olur. Zaten kılavuz olarak Öcalan seçilmiştir. Onun kılavuzluğunda gidilecek yerin barış olduğuna Hükümet inanıyor. Görüşmeler Oslo'da mı Erbil'de mi yapılacak dense,  PKK, Kandil'de olması gerektiğinde ısrar eder. Çünkü PKK, Oslo'da AKP'den kazık yediklerine inanıyor. 'Susarak sürece destek olmak lazım' diyenler en çok kendileri konuşuyorlar. PKK'nın da bu süreç içinde kurumsal olarak yer aldığını görmek lazım. BDP, müzakere sürecinde kendini AKP'ye yol gösterici olmak zorunda hissediyor.'' 
 
Ayhan,  ''Doğu ekonomisi'' deyiminin ekonomi literatüründe yer almaya başladığını belirterek, bunun kaçak ve kayıp elektrik, iletişim, finans, ham madde temini, sulama ve tarımda ufak imalata dayalı daha fazla kayıt dışı ara malı temini, kaçak yağ, sigara, akaryakıt ve şeker olduğunu ifade etti. Ayhan, ''Bunların ikinci bir vergilendirme tarifesi var. Onu da PKK uyguluyor. Müzakere masasında Doğu ekonomisi de görüşülmüş müdür '' dedi. 
 
 
AA
 
Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler