YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmralı Heyeti'nden Öcalan ve silahsızlanma açıklaması
Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan açıklamalarda bulundu.
İmralı Heyeti'nden Öcalan ve silahsızlanma açıklaması
12 Haziran 2015 / 14:14 Güncelleme: 12 Haziran 2015 / 14:24

Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan, Meclis'te çözüm sürecinin bulunduğu noktaya ilişkin açıklama yaptı.

SÜREÇ İKİ AY ÖNCE DURDURULDU

Sırrı Süreyya Önder yaklaşık 2 ay önce sürecin dondurulduğunu ve bir an önce kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirtti.

SON GÖRÜŞME: 5 NİSAN

Son olarak 5 Nisan'da İmralı'da Öcalan ile görüşen heyet, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı'na İmralı'ya gitmek için bir başvuru yapmıştı.

Sırrı Süreyya Önder, yeni bir başvuru yaptıklarını ve bir an önce bu başvuruya yanıt verilerek İmralı'ya gitmeleri gerektiğini belirtti.

"SÜREÇ MİLLİ MESELEMİZDİR"

Önder, süreç için "Bu bizim milli meselemizdir, bundan daha kıymetli daha büyük bir meselemiz yoktur" ifadelerini kullandı.

"İZLEME HEYETİ KONUSUNDA MUTABAKATA VARILMIŞTI"

Süreç dondurulmadan önce belli konularda mutabakata varıldığını söyleyen Önder, o noktalardan birisinin de izleme heyeti olduğunu belirtti.

Önder, Öcalan'ın İzlemeye Heyeti'nin İmralı Adası'na gittiği gün kongre için Kandil'e çağrıda bulunacağını ve talimat vereceğini "Heyet adaya gittiği gün Öcalan silahsızlanma çağrısı yapar" sözleri ile ifade etti.

"BARAJI AŞMAMIZ ATEŞKES İÇİN BİR TEMİNATTI"

Önder, 7 Haziran seçimlerinde HDP'nin yüzde 13'lük oy oranının kalıcı ateşkesin bir teminatı olduğunu ancak bu çağrının Öcalan'dan geleceğini belirtti.

"ERDOĞAN MASAYI DEVİRDİ

Önder, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinde masayı deviren isim oldu. Seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye halkları o masayı yeniden dört ayağı üzerine koydu” dedi.

DIŞARIDAN DESTEKLİ BİR KOALİSYON

"Ulusal koalisyon" çağrısı yapan Önder, “Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz. Dışarıdan destekli bir koalisyon, hükümet koalisyonundan daha önemlidir” dedi.

HEPİMİZİN YEMİNİ İÇ TÜZÜĞE UYGUN OLACAK

“HDP’de Kürtçe yemin edecek milletvekili olacak mı?” sorusuna “Hepimizin yemini içtüzüğe uygun olacak” diye yanıt verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler