YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"IMF'den yararlanmak isteriz ama milletimizin de ümüğünü sıktırmayız"
"IMF'den yararlanmak isteriz ama milletimizin de ümüğünü sıktırmayız"
"IMF'den yararlanmak isteriz ama milletimizin de ümüğünü sıktırmayız"
16 Aralık 2008 / 19:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Erdoğan, 2009 bütçesi görüşmeleri ile ilgili muhalefet liderlerinin konuşmasından sonra kürsüye çıktı ve iddialara cevap verdi.


Başbakan Erdoğan Genel Kurul'da satır başları ile şunları söyledi:


2009 yılı mali yılı bütçe kanunu görüşmek üzere karşınızda bulunuyorum. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. 7. bütçemizi Genel kurulumuzda görüşmemizi sürdürüyoruz.


2009 yılı bütçesi küresel finans krizini ülkemiz için fırsata dönüştürme bütçesi olacaktır. Yoksullukla mücadelede hız kesmeden sürdürüyoruz. Yol su diğer alt yapı hizmetlerine kavuşturan, emeklinin geçimini ön planda tutan, öğrencinin yiyecek ve barınmayı ön planda tutmaya devam ediyoruz. Reel kesimi destekliyor, bilime araştırma geliştirmeye önemli kaynak ayırıyoruz.


Bunu göremeyenler yokmu elbette var ancak onlara bir şey diyemeyiz. Türkiye’nin dört bir yanında yapılanları istediği zaman görebilir. Bunu zaten kapalı kapılar ardında kabul ediyor ancak buraya gelince söyleyemiyor. Bunu da 2009 yerel seçimlerinde vatandaşımız da ortaya koyacaktırdır.


Biz Türkiye’ye inandık, kaynak Türkiye’dir dedik türkiyenin kaynaklarını aktif hale getirdik. Geçmiş dönemin güzel uygulamalarını devam etmeyi ilke edindik. Türkiye’nin başarısını şansa tesadüfe havale edenler oldu bugün de burada bunu sürdürdüler. Bizim 6 yıllık yaptıklarımız hiçbir şeyin tesadüfi olmadığını ortaya koymuştur.


Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız, makus talini kıracağız dedik 2023’te Türkiye’yi dünyanın en büyük ilk 10 ülkesi arasında göreceğiz dedik bu konuda da çalışmaya devam ediyouz.


Türkiye'de hükümet kazanmasın diyenler oldu. Biz eğer ülke kazanacaksa biz kaybetmeyi temenni ettik. Biz güven ve istikrara önem verirken kriz tellallığı yapanlar oldu.


Biz sabırla cesaretle azimle yolumuza devam ettik. Hiçbir mazeretlere sığınmadık sığınmayacağız. Yaptıklarımız apaçık ortadır yacaklarımız da ortadadır. Dün ve bugünde yarın da söz ve karar milletin takdirindedir. Biz sonuna kadar da bu kararımızı sürdüreceğiz. Gücümüzü milletimizin takdirinden alıyoruz öyle olmaya da devam edecektir.


Türkiye genelinde ayak basmadık ülke toprağı bırakmadık en az gittiğimiz yere en az 3 kez gittik. Ancak bu ülke toprağında başbakanı görmek istemeyenler de çıktı. Oralarda açılış yapmamızı karşı çıkanlar arabaları yıktılar bu mu özgürlük bu mu demokrasi özgrülük bu yolla alınmaz özgürlük sandıktan çıkacaksınız


Biz önümüze hedef koyduk yüzde 4 büyümeyi hedef koyduk. Bunu gerçekleştirmek için program yaptık. Bunun üzerinde de gelişme olabilir altında da olabilir. Bunun adı programdır.


Merkez Bankası çok iyi bir yönetim sergilemiştir. Yerinde müdahaleleri ile Türkiye o kritik dönemi geride bırakmıştır. Eğer muhalefetin dediği gibi olsaydı geçmişteki gibi büyük hataları tekrarlamış olurduk.


Bugün bütün dünya büyük bir küresel krizin içinden geçiyor. Ve Dalga dalga da gelişmekte olan ülekleri de kendi türbülansı içerisene almaya başlamıştır. ABD ve Japonya gibi dünya devleri son iki çeyrektir negatif büyüyor yani küçülüyor. Türkiye bu duruma rağmen artıda büyümesini sürdürmektedir.


İlk günden itibaren öldük bittik diyenler oldu. Yapılan açıklamalar sağduyudan uzak pervasızca sözler söylediler. İnsafa sığmayan açıklamalar yapıldı. Bu kriz Türkiye'nin krizi değildir. Hükümeti bu krizin sorumlusu olarak göstermeye çalışanlar veya bu krizden nemalanmaya çalışanlar büyük yanlış yapıyorlar bu hükümet artık buna göz yummuyor.


Bu mücadelede destekten vazgeçtik bari köstek olmayın. Hükümetimiz kararlı olarak tedbirleri almayı sürdürecektir. Ülkemizin krizden etkilenmemesi için her adımı atacağız.


Başbakan'ın cevabı da Baykal gibi


Meclis Genel Kurulu'nda Baykal'ın ekonomik değerleri pankartla ortaya koyması üzerine Başbakan Erdoğan da Baykal'a yönelik cevabını pankartlarla verdi.


Meclis Genel Kurulu'nda Deniz Baykal, ekonomik verileri pankartla göstermesinden sonra Başbakan Erdoğan da geçmiş CHP iktidarları dönemlerine yönelik gazete manşetlerini pankartlar halinde Genel Kurul salonunda gösterdi.


“Baykal enerji darlığı sürecek diyor”, param var gaz yok ne yapayım diyor.
Fiyat artışları önlenemiyor.
Şeker satışları dün durduruldu.
5 Litre benzin 500 lira
Benzin satışları yüzünden cinayet işlenmeye başlandı.
1992 Kaldırın şu pisliği Bu CHP belediyesi kaldıramadı , bu fakir orda iş başına geldi o kaldırdı. Bu çöpler dağ gibi sokakları işgal etmişti.
Sabah gazetesi maske dağıtıyordu biz geldik sokaklar temizlendi.
Rüşvet SHP’ye böyle aktı
Genel Başkan kartları gösterirken memnun oluyordun da ben gösterince niye rahatsız oluyorsun
Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 3317 2007’de 9305 bu yıl sonunda 10 bin doları geçiyor.


Başbakan DTP'lilere meydan okudu


Başbakan Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'nda 'Ya sev ya terket' sözünün hatırlatılması üzerine konuşmayı yeniden okudu DTP'lilere 29 Mart resti çekti.


Başbakan Erdoğan'ın Genel Kurul'da Güneydoğuya yönelik ziyaretlerini anlattı


Türkiye genelinde ayak basmadık ülke toprağı bırakmadık en az gittiğimiz yere en az 3 kez gittik. Ancak bu ülke toprağında başbakanı görmek istemeyenler de çıktı. Oralarda açılış yapmamızı karşı çıkanlar arabaları yıktılar bu mu özgürlük bu mu demokrasi özgrülük bu yolla alınmaz özgürlük sandıktan çıkacaksınız "


DTP sıraları protestolar gösterdi. Meclis Başkanı Toptan devreye girerek
"Arkadaşlar lütfen susuun. dedi İtirazlar yükselince bu kez " Sizler niye üstünüze alınıyorsunuz ki" dedi.


Ben Hakkari’ye 150 yataklı hastane açmaya geliyorum. Şehre gidiyorum şehirde sessizlik var. Soruyorum. Vatandaş tehdit edilmiş ülkeyi sevmek, bu mu, biz millet vatan kavramını bir yerlere yedirtemeyiz. Biz kusura bakmayın bu vatanı birilerine böldürtmeyiz. Yaptığınız toplantılarda Türkiye bayrağını değil, başka bayrağı çekerek bir yere varamazsınız. Özgürlüklerin hak aramanın yerleri oradan geçmiyor. Tatlı dille konuşmaktan geçiyor. Bunu yapın da göreyim.


Başbakan Erdoğan DTP sıralarından yükselen itirazlar üzerine Hakkari'de yaptığı konuşmayı tekrar hatırlatarak ya sev ya terket konusuna açıklık getirdi orda yaptığı konuşmayı Meclis Genel Kurulu'nda okudu.


Hakkari’de bir konuşma yaptım. Benim orda yaptığım konuşmada ya sev ya terk et diye bir şey yok. Siz bu ülkede Nasizmi hortlattınız. Benim ordaki konuşmam “ Ak Parti’nin 3 kırmızı çizgisi bulunuyor. Etnik, bölgesel, dinsel ayrımcılığa karşıyız. Hiçbir vatandaşımız bir diğerinden ayrı tutulamaz. O kürt ise kürtüm diyebilir zaza ise zazayım diyebilir. Ama bizi birbirimize bağlayan bir unsur var. Hepimiz üst kimliğin üyesiyiz. Onlar bunu hazmedemiyor. Biz tek bayrak tek vatan dedik eğer buna karşı çıkan varsa bu ülkede yeri yok dedik buna karşı çıkan terör örgütüdür eğer sen de onun dediğini onaylıyorsan senin de farkın yoktur. Biz yaratılanı yaradan dan ötürü seven bir düşünceden geliyoruz.


Gücünüz yetiyorsa parti olarak seçimlere girin, Biz kavgada olsaydık güneydoğunun birinci partisi olmazdık yine de birinci olacağız bunu da göreceğiz.


Başbakan'dan IMF iddialarına cevap


Başbakan Erdoğan 2009 yılın bütçe görüşmelerinde IMF ile görüşmeler üzerine muhalefetin ileri sürdüğü iddialara geçmişteki örneklerle cevap verdi.


Başbakan Erdoğan Meclis Genel Kurulu'nda IMF iddialarına şu cevabı verdi.


IMF ile ilgili konuda rahatsız olduğum bir durum var. Burada değinmek zorundayım. IMF sadece Erdoğan’ın konusu imiş gibi gündeme getiriliyor. Sayın Baykal geçenlerde, ‘Hükümet IMF ile anlaşmayı çok geciktirdiler. Bunların yapacakları başka şeyleri yok. Geç kaldıkları için de maliyeti artırdılar. Biran önce Türkiye’nin bir atılım yapması lazım” demiştir.


IMF ile Mayıs ayından beri görüşmeler devam ediyor. Ülkemizin menafaatlerini kimseye yedirmeyiz. Biz IMF’in ortaklarından birtanesiyiz. Ortaklarından biri olmamızın yanı sıra IMF sadece para alınmak için kapısı çalınan bir kuruluş değildir aynı zamanda akreditesyon kuruluşudur. Bizden önceki hükümet IMF’ten çok ciddi borçlar aldı. Biz bunu görmemezlikten gelemeyiz.


26.5 milyar dolar borç alınmıştı. Biz bunu 8.5 milyar dolara indir. ANAP MHP DSP hükümeti bu borçlanmayı yaptı. IMF’in akreditasyon gücünden faydalanmak isteriz ancak bunu yaparken de milletimin ümüğünü sıktırmayız. 17-18 kez IMF ila anlaşma yapıldı. Bugün hala hükümet adım atmıyor paket açıklamıyor deniyor. Ben sayıyorum 30’a yakın madde üzerinde adım attık. Sürekli adımlar atıyoruz. Bunu 2009 yılı içinde attığımız adımların karşılığını göreceğiz. İlgili tüm kesimlerle konuşuyor kararları alıyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler