YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk üniversite işgalini Bahçeli yapmış!
Türkiye’de öğrenci hareketlerinin başladığı 1968 yılında sol grupların üniversite işgal eylemlerine karşı sağ kesimi örgütleyerek ilk üniversite işgalini gerçekleştiren kişinin Devlet Bahçeli olduğu ortaya çıktı.
İlk üniversite işgalini Bahçeli yapmış!
02 Ağustos 2014 / 08:20 Güncelleme: 02 Ağustos 2014 / 09:10

1969 yılında öğrencisi olduğu Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni işgal eden Bahçeli, o günleri 1980 öncesi Ülkücü Hareket’in tanınmış isimlerinden Oğuzhan Cengiz’in kaleme aldığı "Türkmen Beyi Devlet Bahçeli" isimli kitapta anlattı.

MHP Lideri Bahçeli, o dönemde Hukuk ile Dil ve Tarih Coğrafya fakültelerinde başlayan öğrenci olaylarının Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne de sirayet ettiğini belirterek, süreci şöyle anlatıyor:

"Bir grup öğrenci 1968 imtihan döneminde okulda boykota gitmek istedi. Buna karşı çıkan grubun içerisindeydik. Bu Marksist-Leninist düşünceye dayalı, okula alınmama, derslere sokulmama ve fiili okul işgallerinin gündeme geldiği dönemde okuma arzusu taşıyan, bu tür olaylara karışmayıp derslerine girmek isteyen öğrencilere karşı da bir direnç doğdu."

"İşgal 2 gün sürdü"

Kitapta, 2 gün sürdüğü belirtilen işgal eylemi ise şöyle aktarılıyor:

"Devlet Bahçeli ile arkadaşları akademiyi solun elinden kurtarmak için plan yaparlar. Okulu geceden işgal ederler ve 2 gün içeride kalırlar. Okulu tekrar ele geçirmek isteyen solcu militanlar, Bahçeli ve arkadaşları çıkarken silah kullanırlar.

Devlet Bahçeli, okulun ele geçirilişinin uzun mücadelelerden sonra olduğunu belirtir. O dönemde komünist militanlardan da ülkücülerden de vurulanlar oluyordu. Devlet Bahçeli de olaylarda birçok arkadaşını kaybetti."

Bilgeoğuz Yayınları’ndan çıkan “Türkmen Beyi Devlet Bahçeli” isimli kitapta, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin siyasi ve özel yaşamına ilişkin geniş bilgiler de yer alıyor. 

 

HABERTÜRK

acabaa.
 // YOKKİ....
bakın bu mhp nin başında bulunan şahsın ÜLKÜCÜ lükle alakası yokturrrr,,,,o.................ların adamıdır,,,,neymişşş koministleri şöyle yapmışda böyle yapmış,,sevsinler seni eeeyyyy bahçeliiii,,bu ülkede ÜLKÜCÜ HAREKET'i bitiren sen oldun sennnnn,,tıpkı bu günkü gibi solcularla,kominist,sosyalistlerle hep kucak kucağaydın,,yarında pkk lılarla kucak kucağa olacaksın,,,SELATTİN BEYİN kankisi devlet bahçeliiii..................................
02 Ağustos 2014 Cumartesi 17:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler