YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk mesaide tezkere görüşülecek
İlk mesaide tezkere görüşülecek
06 Ekim 2009 09:01
Genel Kurul'daki görüşmeler saat 15:00'de başlayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün yeni yasama yılının ilk mesaisinde tezkereyi görüşecek. Bakanlar Kurulu tarafından 30 Eylül'de Meclis Başkanlığı'na sunulan tezkere, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınırdışı operasyon yapabilmesine imkan tanıyan yetkinin hükümete verilmesini öngörüyor.

Osman Yılmaz/ Kanalahaber.com

HÜKÜMET BİR YIL DAHA İSTİYOR 

Tezkere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı. "Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin bertaraf edilmesi, sınır ötesi harekat yapmak ve müdahalede bulunmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının PKK teröristlerinin yuvalandıkları Irak'ın kuzey bölgesinde görevlendirilmesi" ifadeleriyle çerçevesi çizilen Başbakanlık tezkeresi kabul edilirse, 17 Ekim 2009'da yürürlüğe girecek ve bir yıl süreyle; 17 Ekim 2010'a kadar söz konusu yetki hükümette olacak.

GENEL KURUL SAAT 15:00'TE BAŞLADI

Tezkere görüşmeleri saat 15:00'te başladı. Önce hükümet adına bir bakan, grubu bulunan üç siyasi parti adına birer temsilci, ardından da şahıslar adına iki milletvekili konuşma yapacak. 6 konuşmacı tezkere hakkındaki görüşlerini Genel Kurul ile paylaştıktan sonra da oylamalara geçilecek. Oylama işlemine saat 18:30 sıralarında geçilmesi öngörülüyor.
Oylamada DTP'li ve bazı bağımsız milletvekillerinin tezkereyi reddetmesi, CHP ve Ak parti'nin ise sınırlı da olsa 'çekimser' oylarla fire vermesi bekleniyor. Ancak tezkerenin büyük bir çoğunlukla kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

TSK 14 EYLÜL'DE TALEP ETTİ

Demokratik açılım tartışmalarıyla ile ilgili spekülasyonlar "hükümet tezkereyi bir yıl daha uzatmayacak" yorumlarına neden olmuştu. Genelkurmay Başkanlığı'nın, 18 Eylül'deki basın brifinginde konuyla ilgili sorular üzerine 14 Eylül itibariyle Başbakanlık'tan tezkerenin uzatılmasını istediği kaydedildi. Başbakan Erdoğan da ABD temasları öncesi 21 Eylül'de Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada; tezkerenin uzatılmasından yana olduklarını ve yasama yılının hemen başında Genel Kurul'un gündemine getireceklerini söylemişti.   
 
İKİNCİ KEZ UZATILACAK MI?

17 Ekim 2007'deki ilk oylamaya 526 milletvekili katılmış, 507'si kabul ederken, 19 vekil tezkereyi reddetmişti. 8 Ekim 2008'daki oylamada ise 515 milletvekilinden 497'si tezkereyi benimsemiş, 18'i "hayır" oyu kullanmıştı. 
    
ANAYASA MADDE 92 


'Savaş hali ilanı ve silahlı kuvvet kullanılmasına izin verme' başlıklı Anayasa'nın 92.maddesi yetkinin öncelikle TBMM'de, parlamentonun tatilde veya ara verdiği bir zamanda olması durumunda ise Cumhurbaşkanı'nda olduğunu hükme bağlıyor:
Madde 92. - Milletlerarası hukukun meşrû saydığı hallerde savaş hali ilânına ve Türkiye'nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nindir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde veya ara vermede iken ülkenin ani bir silahlı saldırıya uğraması ve bu sebeple silahlı kuvvet kullanılmasına derhal karar verilmesinin kaçınılmaz olması halinde Cumhurbaşkanı da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanılmasına karar verebilir.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler