YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İlk defa millet için bir şey yaptık'
'İlk defa millet için bir şey yaptık'
12 Ocak 2012 18:03
CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, çek yasasında yapılan değişiklikle ilgili olarak, 'İlk defa millet için bir şey yaptık.' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, karşılıksız çek kesmekten dolayı cezaevinde bin 457 kişinin bulunduğunu belirterek, ''Bununla ilgili Yargıtay'daki dosya sayısı 217 bin 165, savcılıklar ile derece mahkemelerinde ise 400 bin'' dedi.

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen tasarının görüşmelerinde konuşan Ergin, ilgili yasada, ''karşılıksız çek keşide etme suçu için adli para cezası öngörülmüş olmasına rağmen, bu para cezasının ödenememesi durumunda infazın, para cezasının hapis cezasına dönüştürülmesi suretiyle yerine getirildiğini'' bildirdi.

Komisyonda görüşlerini açıklayan CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün de hiç kimsenin ekonomik suçtan dolayı cezaevine girmemesi gerektiğini ifade ederek, ''İşadamının 4 trilyon alacağı var ancak 400 bin lira için hapse girme ihtimali var'' dedi.

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen tasarının görüşmelerinde konuşan Aygün, bu konuda kendisine çok sayıda mektup geldiğini belirten Aygün, ''Bir tüccara verilebilecek en büyük ceza çek kullanmama cezasıdır, bunu yapmamak lazım'' diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'li milletvekillerinin yaptığının tersini yaptığını kaydeden Aygün, ''Genel Kurulda AK Parti'liler elini kaldırdı ben indirdim, onlar indirdi ben kaldırdım, sadece bunu yaptım'' dedi. Sinan Aygün, ilk kez bu dönem milletvekili olduğunu anımsatarak, ''İlk defa millet için bir şey yapacağımıza inanıyorum. Bence bundan önce bir şey yapmadık'' diye konuştu.

Aygün'ün, ''Buradan bir şey çıkacak, öyle bir hava var burada'' demesi üzerine Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya'nın, ''O havaya ihtiyacın varsa hep gelebilirsin'' esprisini salonda bulunanlar gülerek karşıladı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, karşılıksız çek keşide eden insanları dolandırıcı olarak görmenin yanlış olduğunu söyledi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler