YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk davet CHP’li Kılıçdaroğlu’na
İlk davet CHP’li Kılıçdaroğlu’na
İlk davet CHP’li Kılıçdaroğlu’na
13 Haziran 2008 / 19:40 Güncelleme: 13 Haziran 2008 / 00:00

Ahmet Sözcan Meclis’ten bildiriyor..


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, Genel Kurul’da yaşanan kavgaların önüne geçebilmek için partilerin grup başkanvekilleri ile bir araya gelmişti… Toplantıda gerginliği azaltmak için en ilginç öneri AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün’den geldi. Ergün, milletvekillerine ailece görüşüp çay içmelerini önerdi.. Ergün, herkesin tebessümle karşıladığı teklife bugün açıklık getirdi…AİLECEK AKŞAM ÇAYINA BEKLİYORUZ


Meclis dışında oluşan gerginliğin Genel Kurul çalışmalarına da yansıdığını vurgulayan Ergün, ailecek görüşüp çay içmenin siyasetin insanileştirilmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.


"Siyasiler arasındaki beşeri münasebetler son derece zayıf. Sadece Meclis kürsüsünde, resmi toplantılarda, protokollerde yan yana gelme veya kürsülerden birbirine hitap etme şeklinde bir ilişki düzeni var. Oysa ki beşeri ilişkiler bunların çok ötesinde şeyler. Mesela siyasetçiler birbirleriyle gidip ailece görüşmezler. Hafta sonu çoluk çocuk bir yerde buluşmazlar. Birbirlerinin çoluk çocuğunun düğün derneğine katılmazlar. Böyle bir siyaset düzeni var. Bu da beşeri ilişkilerin son derece zayıf olduğu bir düzen. Bu ilişkiler yeteri kadar güçlü olsaydı, gerilim siyaseti izlenmezdi. Birbirlerine bir söz söyleyecekleri zaman, yarın yüz yüze bakacaklarını bilirler. Yüz yüze bakacakları insanlara laf söylerken ulu orta konuşmamak gerektiğini bilirlerdi. Türkiye bu zamana kadar bu zemini oluşturmadı.
 
DEVLET DÜZENİNDE SOĞUKLUK VAR


“Devlet gücün kullanan organları yönetenlerin, beşeri ilişkilerini de geliştirmesi gerekir. Sadece resepsiyonlarda yan yana gelmemeliler. Resepsiyonların dışında da bir dünya var. Devlet düzeni soğuk devam ettiği sürece, ilişkilerde de soğuma oluyor. Gereksiz ağır ithamlarda bulunuluyor. Siyasiler birbirilerini ailecek tanımış olsalar, o ailenin çoluk çocuğunu tanımış olsa, ön yargılı konuşmadan bu işleri yürütme imkanı olur.
 


İLK DAVET KILIÇDAROĞLU’NA


AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, ilk çay davetini de CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptı.. Daha önce de bir iki kez diğer partilerin grup başkanvekillerinin odalarına gidip birlikte çay içtiklerini anlatan Ergün, "Bu bir iki kezle olacak şey değil. Bunun bir hayat tarzı olması önemli. Kalıcı bir etkisi olması için sürekli olması gerekir.” diye konuştu..
 
“Herkes bunu makul karşıladı. Bunun makul karşılanmayacak tarafı yok. Hepimizin eksiği bu. Bu eksiği birlikte gidermemiz lazım.  O zaman siyasi değerlendirmelerimiz de bu kadar acımasız olmaz. İnsanlar birbirini yeteri kadar tanımadığı için çok kırıcı ve ağır ithamların yaşandığı bir siyasi mücadele yürütülüyor.”
 
CHP ÇAY DAVETİNE SOĞUK


CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Ergün’ün önerisiyle gerginliğin ortadan kalkmayacağını söyledi..


"Çay kahve içmekle gerginlikler ortadan kalkmaz. Gerginliğin tarafı biz değiliz. Gerginliği bizzat AKP'liler çıkarıyor. Eğer bu ülkenin parlamentosunda, Cumhuriyet’e, Atatürk'e, İsmet İnönü'ye hakaret ediliyorsa, orada gerginlik olur. Hiç kimse bizden bu konuda susmamızı bekleyemez. Önce gerginlikleri kendileri düzeltsinler. Beyinlerinin arkasındakileri böyle açıkça söylerlerse bunlar olur.” 


KANALAHABER.COM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler