YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk açıklama Kılıçdaroğlu'ndan
İlk açıklama Kılıçdaroğlu'ndan
15 Temmuz 2010 12:51
Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi. Kılıçdaroğlu görüşmenin ardında açıklama yaptı.

Uzun süredir beklenen buluşma nihayet bugün gerçekleşti. Başbakan Erdoğan ve ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu son zamanlarda artan terör olayları ile ilgili bir araya geldi...  Terörle mücadele konusunun ele alındığı kritik görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü... 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, seçim barajının indirilmesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, devletin bölgede istihdam yaratması, temizlendikten sonra mayınlı arazilerin topraksız köylülere verilmesini önerdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan ve arkadaşlarının, terör konusunda ve daha önce aldıkları önlemler konusunda bilgi verdiğini, alacakları önlemleri anlattıklarını ve kendilerinin görüşünü sorduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, olayın ekonomik ve sosyal boyutuyla ilgili düşüncelerini aktardıklarını söyledi.

Kılıçdardoğlu, görüşmede dile getirdikleri önerileri şöyle sıraladı:

''Sayın Başbakan'a demokrasinin güçlenmesi ve halkın idaresinin parlamentoya yansıması için seçim barajının indirilmesini ifade ettik, bu konuda kanun teklifi verdiğimizi söyledik.

Doğal yargıç ilkesine aykırı olan ve kamu vicdanını rahatsız eden özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını ve bu çerçevede daha sağlıklı yargılama sürecinin Türkiye'de oluşmasına Sayın Başbakan ve arkadaşlarının katkı vermesini istedik.

Bölgede ciddi bir işsizlik var, özel sektör bölgeye gitmiyor. Yol, baraj, hastane yapılması işsizlik açısından sürekli bir çözüm değil. O nedenle devletin doğrudan gidip fabrika kurması, istihdam yaratması gerektiğini ifade ettik. Böylece bölgeye sürekli kalıcı istihdam yaratma olanağının da bu politikayla girebileceğini söyledik.

Bölge, coğrafi konumu itibariyle hayvancılığa, tarımın gelişmesine çok müsait. Et-Balık Kurumunun yeniden güçlendirilmesini, hayvancılığın büyük ölçüde desteklenmesini ve dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu'da üreten mantığın sisteme egemen olmasını dile getirdik.

Mayınlı arazilerin, mayından arındırıldıktan sonra topraksız köylülere verilmesini; böylece toprağı olmayan ama zaman zaman Doğu, Güneydoğu'da, zaman zaman Karadeniz'de, zaman zaman Batı Anadolu'da gidip, çalışarak geçimlerini sağlayan kesimin kendi bölgelerinde topraklarına sahip olarak üretim yapacaklarını ve dolayısıyla istihdam da yaratılabileceğini söyledik.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu basın toplantıısnda gazetecilerin de sorularını yanıtladı...

Kılıçdaroğlu'nu yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: Daha çok ekonomik anlamda öneriler yaptınız. Kürt sorununu sadece işsizlik ve karın doyurma olarak mı görüyorsunuz? Kültürel anlamda herhangi bir öneriniz olmadı mı?

Yanıt: Biz emrinde devletin bürokrasisi, istihbarat örgütleri olan iktidar değiliz. Olayın siyasal ve güvenlik boyutu ile ilgili önerilerde bulunabilmemiz için bizim bu tür bilgilere sahip olmamız lazım. Çünkü, eğer bir öneride bulunuyorsak onun altyapısının sağlıklı olması lazım. Biz buna inanıyoruz. Sayın Başbakan bu konuda bazı açıklamalar yaptı. Bunların bir kısmı medyaya da yansımış durumda. Büyük kısmı yabancısı olduğumuz konular değil, bildiğimiz konular. Bazı ek ayrıntılar verdi. Özel güvenlik güçlerinin oluşturulacağını ifade etti. Bunun ordu içinde mi, dışında mı olacağını sorduk. Sayın Başbakan bu konuda bir karar almadıklarını, bir görüş birliğinin henüz oluşmadığını ifade etti. Bu konuda Sayın Başbakan medyaya bir açıklama yapacağını ifade etti.

Soru: Sizin özel orduya bakışınız nasıl? Sizce nasıl olmalı?

Yanıt: Hükümetin bu konudaki politikasını görmeden olayı tartışmak istemiyoruz.

Soru: Sayın Baykal'ın durumu gündeme geldi mi?

Yanıt: Gündeme gelmedi.

Soru: Sayın Başbakan terör konusunda verdiği bilgiler arasında kamuoyunun bilmediği neler var?

Yanıt: Sayın Başbakan ekonomik olarak önlemler aldıklarını ifade ettiler. Yaklaşık 25 milyar liralık bir yatırımın yapıldığı söyledi. Yol, hastane, eğitim, baraj şeklinde bu yatırımların olduğunu ifade ettiler. Ama biz bu yatırımlar bittiği zaman işsizliğin tekrar ortaya çıktığını, kalıcı çözümün devletin üretime yönelik fabrika kurması gerektiğini dile getirdik.

Soru: Seçim barajı konusunda Başbakan'ın yanıtı ne oldu?

Yanıt: Sayın Başbakan seçim barajı konusuna sıcak bakmadığını ifade etti. Özellikle koalisyonlar döneminde istikrar olmadığını ve seçim barajının bu açıdan bir gereklilik olduğunu ifade ettiler. (Kanal A Haber- A.A.)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler