YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlginç Kılıçdaroğlu iddiası
DSP Genel Başkanı Türker'den, CHP lideri Kılıçaroğlu hakkında ilginç iddia. Türker, Kılıçdaroğlu'nun, önümüzdeki seçimlerde aday olamayacağını iddia etti.
İlginç Kılıçdaroğlu iddiası
10 Ocak 2011 / 16:59 Güncelleme: 10 Ocak 2011 / 17:04

DSP Genel Başkanı Türker: Referandumda oy kullanmayan Kılıçdaroğlu aday olamayabilir.

DSP Genel Başkan Masum Türker, anayasanın geçici 16. maddesinin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını engelleyebileceğini öne sürdü. Masum Türker, 12 Eylül'de yapılan referandumda oy kullanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu uyararak, "Tedbirinizi alın Anayasa'nın geçici 16'ncı maddesine göre Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekili adayı olamama ihtimali var." dedi.

Seçim çalışmalarını Karadeniz'den başlatan DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ordu'da yayın yapan yerel Boztepe TV'ye konuk oldu. Gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarda CHPlileri uyaran Türker, Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki seçimlerde aday olamama durumunun bulunduğunu dile getirdi. Türker, "16. maddeye göre; oy kullanma ehliyeti olan veya oy kullanabilecek durumda olanlar, oy vermemeleri halinde ilk 5 yıl içinde ne aday olabilir, ne de oy kullanabilir." hükmünün yer aldığını hatırlattı.

Türker, bu kimselerin 5 yıl içinde yapılacak genel ve ara seçimleri ile mahalli seçimlere ve diğer halk oylamalarına katılamayacağını ve seçimlerde aday olamayacağının altını çizdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Anayasa değişikliği referandumunda oy kullanamadığını hatırlatan Türker, "Şimdi söylüyorum uyansınlar diye, muhalif birisi gider itiraz eder." dedi.

CHP'lileri şimdiden uyardığını dile getiren Masum Türker, "Tedbir alın. CHP bir zamanlar seçilme hakkı olmayan Recep Tayyip Erdoğan için Anayasa'yı değiştirip, ona seçilme hakkı verdi. Gitsinler belki Recep Tayyip Erdoğan da şimdi borcunu öder. Bu sefer o seçme hakkı için özel bir yasa hazırlar. Bunu araştırsınlar, incelesinler." tavsiyesinde bulundu. CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler