YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İktidarı metrolarla vurdu!
Partilerinin grup toplantılarında konuşan liderler yine esti gürledi. Kılıçdaroğlu hiç bu kadar iddialı konuşmamıştı. Her sorunu tereyağından kıl çeker gibi hallederiz dedi. İktidara bitmeyen metrolarla yüklendi.
İktidarı metrolarla vurdu!
03 Nisan 2012 / 16:38 Güncelleme: 03 Nisan 2012 / 16:45

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Eğer din kisvesi altında dinin içini boşaltırsan buna karşı çıkacak olan parti, CHP'dir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının başında vefat eden sinema oyuncusu Ekrem Bora ile Eskişehir'de meydana gelen göçükte hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

Haftasonu İzmir'de metro açılışı yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, metrodan ilk bahseden ve hayata geçirenlerin CHP'li belediyeler olduğunu söyledi. CHP'li belediyelerin olayları ve sorunları önceden gören, çözüm üretmek için de erken davranan yöneticiler olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''İzmir'e baktın kendi olanaklarıyla metrosunu yapıyor, açıyor. Haziran-Temmuz'da bir bölüm daha açılacak. Bir de Ankara'ya İstanbul'a bakın. İki beceriksiz yönetici metro işini yapamadılar, Ulaştırma Bakanlığı bile dedi ki 'pes ya siz yapamıyorsunuz. Artık bundan sonra ben yapacağım'. Bir İzmir'e bakın, bir İstanbul'a, Ankara'ya bakın. Bir öz kaynakların hesabını veren belediyeye bakın bir de beceriksiz olan iki yönetime bakın. Şimdi bu becerikli yöneticimiz 397 yıl hapisle yargılanıyor. İnsaf..'' diye konuştu.

Antalya'ya yaptığı ziyarete de değinen Kılıçdaroğlu, burada Büyükşehir Belediyesince yapılan parkın açılışını gerçekleştirdiğini anlattı. Kılıçdaroğlu, ''Büyükşehir Belediye Başkanımıza biraz sitemlerimi ifade ettim. 'Kardeşim sana ne böyle deniz kenarında güzel, büyük parklar yapıyorsun. Burayı ranta açsaydın, dünyalığını yapsaydın, Recep Tayyip Erdoğan seni el üzerinde taşırdı' dedim. Sen niye halka hizmet ediyorsun  dedim'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, pazar günü Eskişehir'e giderek İnönü Zaferi'nin yıldönümü törenlerine katıldığını da belirterek, şöyle konuştu:

''Biz İsmet İnönü'ye ne verdik  Sadece ve sadece bir soyadı verdik. İnönü'de kazandığı zaferin bir göstergesi olarak ona İnönü soyadını verdik. Mal, mülk edinmedi, dünyalık yapmadı, çoluk çocuğuna gemicikler almadı, her kuruşun hesabını verdi. Halka hizmet etmeyi onurlu bir görev kabul etti. Ve bizim bağımsızlık savaşımızda çok önemli bir kilometre taşına imza attı, İnönü Zaferi'ni kazandı. Düşman toplarının sesi Ankara'dan duyulurken, Ankara'da 'acaba başkenti Kayseri'ye mi taşıyalım' diye tartışılırken Dersim mebusu, Recep Tayyip Erdoğan duysun, Dersim mebusu 'Biz buraya savaşmaya geldik, kaçmaya değil' demiştir. Onlar halka hizmet ettiler, ülkeyi düşündüler. Okuma-yazma oranı yüzde 3. Sıtma her tarafı sarmış. Binlerce çocuk yetim kalmış. 1921'de Çocuk Esirgeme Kurumu'nu kuruyorlar. Ve yolsuzluk yapanlardan hesap sormaktan da geri kalmıyorlar. Üç kez Yüce Divan'a gönderiyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu fakir fukaradan toplanan her kuruş verginin hesabını vermek onurlu bir görevdir. Böyle bir anlayışları var.''
 
''Tereyağından kıl çeker gibi her sorunu çözebiliriz''
 
Toplumun tüm kesimlerinin dertleri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sorunlarının çözüm adresinin CHP olduğunu söyledi. Hiçbir sorundan çekinmediğini ve kaçmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, en ağır sorunların altına omuzlarını, gövdelerini koymaya hazır olduklarını, dünyalık yapmak için değil sorun çözmek için iktidar olmak istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Tereyağından kıl çeker gibi her sorunu çözebiliriz biz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin temel sorunun siyasi ahlak olduğunu vurgulayarak, bunun ülkenin dertleri için kafa yoran herkes gibi kendisini de endişelendirdiğini söyledi. Siyasi ahlakın olmadığı bir yerde sorunlara sağlıklı yaklaşılamayacağını, çözümlerin istismar edileceğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin bugün en temel sorunlarından birisi siyasi ahlaktır. Ahlakın bu kadar deforme olduğu bir yerde halka gitmekten, halka anlatmaktan başka çaremiz yoktur. Sırça köşkte oturup bir ayak üstünde elli tane yalanı sıkılmadan söyleyen bir siyaset anlayışını tarihe gömmek zorundayız. Bu bizim görevimiz. Bu kadar siyasi bir yozlaşma Türkiye Cumhuriyeti'nde yok. Biz bin yıldır bu topraklarda onurlu bir duruş sergiliyoruz. Halkla iç içeyiz, sorunları, dertleri beraber yaşıyoruz. Acılarımızı beraber yaşıyoruz ve hepsini beraber paylaşıyoruz. Bizim kardeşliğimize müdahale ediyorlar, bölmek istiyorlar bizi. İnançlarımıza müdahale ediyorlar. Bütün bunların karşısında dik ve onurlu bir duruş sergilemek, her CHP'linin temel görevidir. Bunu hiç kimse unutmamalıdır.

Sadece kardeşliğimizi, birlikteliğimizi değil, inançlarımızın da içini boşaltıyorlar. Böyle bir anlayış olabilir mi  Siyasi ahlaktaki yozlaşma her şeyi getirir. Açıkça söylüyorum, içinde ahlaki değerlerden soyutlanmış bir din anlayışını Türkiye'ye getirmek istiyorlar. Bunun başındaki adam da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu siyasetimize yapılan en büyük kötülüktür, aynı zamanda inançlarımıza yapılan en büyük kötülüktür. Ahlaki değerlerin her yerde, her ortamda üzerinde durulması lazım. Ahlaki değerlerden soyutlanmış bir din olamaz. O nedenle biz ahlakı her yerde her zaman öveceğiz ve ahlaklı olmayı da her zaman, her ortamda ısrarla ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Ahlaksızlara karşı yapacağız biz bunu. Dik ve onurlu duruşumuzu sergileyeceğiz.''

Haramın, helalin ne olduğunun, kul hakkı yememenin çocuklara öğretilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, eğitimin temel felsefesinin bu olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Eğer din kisvesi altında dinin içini boşaltırsan buna karşı çıkacak olan parti, CHP'dir. Herkes bunu iyi bilsin'' dedi. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler