YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İktidara gelemeyeceksin ki...
Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Erdoğan, CHP'nin iktidara gelemeceğini söyledi.
İktidara gelemeyeceksin ki...
10 Eylül 2010 / 23:52 Güncelleme: 11 Eylül 2010 / 00:05

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, programlarını iktidara gelmeden önce açıkladıklarını belirterek, ''Kılıçdaroğlu, 'İktidara geldiğimizde söyleriz' diyor. İktidara gelmeyeceksin ki... 'Başörtü meselesini biz hallederiz' diyor. 'Başörtü meselesini nasıl halledeceksin?' diyorlar. 'İktidara gelelim ondan sonra' diyor'' dedi.

Erdoğan, Sarıyer Yenisular Caddesi'nde parti otobüsünden halka hitaben yaptığı konuşmada, anayasa değişiklik paketiyle ayaklarındaki prangadan kurtulmak ve daha çok hizmet etmek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin daha çok hizmet beklediğini dile getiren Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal'in ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkılabilmesi için, gümbür gümbür yürüyebilmek için prangalardan kurtulunması gerektiğini vurguladı.

Anayasa değişiklik paketiyle getirecekleri yenilikleri anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Henüz ileri demokrasiyi yakalamış değiliz, henüz özgürlüklerin tam manasıyla egemen olduğu bir ülke durumunda değiliz. Bu gerçekleri tespit etmemiz lazım. İşte onu başaracağız. Değişiklik paketini uzlaşarak yapmayı istedik, ancak öyle bir CHP var ki kendi arkadaşlarına bile güvenmiyor. Kendi milletvekili arkadaşlarını oy kabinine göndermediler. Niye? Olur da vicdanının sesini dinler de 'evet' verir diye. Şimdi de pazar günü milletimin ne vereceğini göreceksin. Çünkü ben milletime inanıyorum, halkımın bizi yalnız komayacağına inanıyorum. Şu prangalardan kurtulduğumuz zaman Türkiye'nin gerek içerde gerek dışarda neleri gerçekleştirebileceğini hep beraber göreceğiz.''

Yaptıkları yatırımları ve ekonomik gelişmeleri anlatan Erdoğan, ''Konut Edindirme Yardımı altında paralar kestiler. Nerede bu paralar? Yeri yok. Şu ana kadar 2 katrilyona yakın parayı yine biz ödedik. Onlar borçlandı, halkını sömürdü, biz ödedik, ödüyoruz. Kimler? CHP, MHP, DSP. Bunların hayatları böyle geçti. Bu zihniyetlerin temelinde bu var. Ben sizlere belgelerle konuşuyorum. Söylediklerim ortada, çıksınlar aksini söylesinler'' şeklinde konuştu.


-''BUNLARIN İLKESİ FALAN YOK''-


''İktidara gelince söyleriz'' diyenlerden olmadıklarını, programlarını iktidara gelmeden önce açıkladıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'İktidara geldiğimizde söyleriz' diyor. Yahu iktidara gelmeyeceksin ki... 'Başörtü meselesini biz hallederiz' diyor. 'Başörtü meselesini nasıl halledeceksin?' diyorlar. 'İktidara gelelim ondan sonra' diyor. Bu ülkenin genel ahlak kurallarına göre kim nasıl giyinirse giyinsin ya, sana ne. Eğer bu ülke bir özgürlükler ülkesiyse, özgürlükler ülkesinde buna niye müdahale ediyorsun? Hem 'özgürlükçüyüm' diyorsun, hem de gelip 'Ben ne kadar müsaade edersem o kadar özgürsün'. Böyle şey yok. Özgürlük kişinin kendi özgürlük sınırları içindedir ve bunu yaşamalıdır. Eğitim özgürlüğü, inanç özgürlüğü böyledir, sermaye özgürlüğü böyledir. Bunlara müdahale edilmez. Biz parlamentoda eğitim özgürlüğü için MHP ile iş birliği yaptık, 411 oyla parlamentodan geçirdik. Sayın Baykal, Sayın Kılıçdaroğlu bunu Anayasa Mahkemesine götürdüler. Altına imzaları koydular. O gün imzayı koyanlar bugün de 'Hallederiz' diyorlar. Dürüst olun dürüst. Akşam başka, sabah başka olmaz. Önceki genel başkan da sen de böylesin.''


-''BUNLAR ALTI OK'TAN BİLE SAPTILAR''-


CHP'nin önceki genel başkanı Deniz Baykal ile YÖK meselesini baş başa konuştuğunu belirten Erdoğan, ''Ben dedim 'YÖK'ü ele alalım'. Bana 'YÖK meselesi rejim meselesidir' dedi. Şimdiki genel başkan, 'YÖK'ü masaya yatıralım, kaldıralım' diyor. Bu nasıl parti ya, sizin ilkeniz yok mu? Bunların ilkesi falan yok. Bunlar 6 Ok'tan bile saptılar. Ok şimdi farklı yerlere gitti'' diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da vatandaşların arasında Erdoğan'ın konuşmasını dinledi.

Erdoğan konuşmasının ardından Kağıthane'ye geçerken Sarıyer sahilindeki vatandaşları selamladı.


-KAĞITHANE'DE VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ-


Kağıthane Sanayi Mahallesi'nde de vatandaşlara hitap eden Erdoğan, burada da anayasa değişiklik paketiyle getirecekleri yenilikleri ve yaptıkları çalışmaları, yatırımları anlattı.

Başbakan Erdoğan, MHP ile el ele vererek başörtü sorununu çözmek istediklerini anımsatarak, şunları söyledi:

''Hani şimdi Kılıçdaroğlu söylüyor ya, 'Başörtü sorununu ben çözerim' diyor. Şimdi biz MHP ile el ele verdik, 411 oyla bu anayasa değişikliğini yaptık. Fakat CHP, Anayasa Mahkemesine götürdü. Anayasa Mahkemesine giderken Kılıçdaroğlu'nun da imzası vardı. Sayın Kılıçdaroğlu neden dürüst davranmıyorsun? O zaman şu başörtü meselesi Meclisten geçtiği halde niye bunu engellediniz? Neden? Bu eğitim özgürlüğü değil miydi? Bu inanç özgürlüğü değil miydi? Ama bunların inanç özgürlüğüne tahammülü yok. Bunların eğitim özgürlüğüne tahammülü yok. Bunlar o seçimlerde Gazi Mahallesi'nde benim çarşaflı kardeşlerime Sayın Baykal gitti rozet taktı. Herkes de şaşırdı. Aslında biz şaşırmadık. Ne olacağını biliyorduk. Bir hafta geçmedi otobüsten bir çarşaflı kardeşimizi tekme tokat dışarı attılar. Aradan bir müddet daha geçti, Mersin'de aynı şeyi yaptılar. Çünkü dürüst, samimi değiller. Dürüstlük, samimiyet başka bir şey. Bizim yavrularımızın üniversiteye gidişlerinin önünü kesmeyin, engellemeyin. Çok çektirdiniz. Onların ahı size yeter zaten. Binlerce, on binlerce kızımızın eğitim hakkını engellediniz. AK Parti'yi de bununla yargılattınız. Yargılanma gerekçelerimizin içinde bir de bu madde vardı. 'Velev ki...' diye benim yurt dışındaki bir konuşmamı aldılar, oraya koydular.''
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler