YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İktidar olursak 4-C'yi..."
Baykal yineledi: Bu gidiş iyi bir gidiş değil
"İktidar olursak 4-C'yi..."
26 Ocak 2010 / 15:31 Güncelleme: 26 Ocak 2010 / 15:42

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin artık mutlaka yeni bir başlangıç yapması gerektiğini ifade ederek, ''8 yılı bulan bu AKP iktidarının Türkiye'yi getirdiği bu noktada artık yeni bir arayışın bir zorunluluk haline dönüştüğünü bütün vatandaşlarımızın takdirine sunmak istiyorum'' dedi.

Baykal, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde bir türlü huzura kavuşamadığını, her geçen gün yeni gerginliklere sahne olduğunu ileri süren Baykal, bunun temelinde iktidarın toplumdaki desteğini kaybetmesinin yattığını savundu.

Deniz Baykal, ''İktidarın yanlış politikalarının neden olduğu gidişatı değiştirme arayışı içinde toplumu sarsacak yöntemleri denediğini'' ve mağdur görüntüsü çizerek toplumun tepkisini kontrol altına almaya çalıştığını söyledi. Baykal, bu yaklaşımın yalnızca iç değil dış politikada da izlendiğini söyledi.

Baykal, Türkiye'nin ekonomide yanlış ve kötü yönetildiğini, bunun haklı bir nedeninin de bulunmadığını belirterek, tüm kesimlerin sıkıntı içinde olduğunu bildirdi. İktidarın Türkiye'yi bu manzaradan çekip çıkaracak bir yaklaşım içine de girmediğini savunan Baykal, şöyle devam etti:

''Her kesimde mağduriyetler var. Bu mağduriyetlere iktidarın iyi niyetle çare aradığını söylemek maalesef mümkün değildir. Böyle bir tablo var. Bundan dolayı iktidar oy kaybediyor, güç kaybediyor. Gereksiz gerginlikler yaratıldı, husumetler yaratıldı, millet birbirine düşürüldü. Olmadık gündemler yaratıldı, durduk yerde önemli gerginlikler, tartışmalar birdenbire bu iktidarın çabasıyla Türkiye'nin gündemine taşındı. İnsanların etnik kimlikleri sorgulanmaya başlandı. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Devlet kurumları birbirine düşer hale geldi. Yargıtay huzursuzluk ve geleceğe yönelik güvensizlik içinde. 'Yangın var' diyor Yargıtay Başkanı. Silahlı Kuvvetler kendisine karşı bir harekatın, saldırının yürütülmekte olduğunu açıkça ifade ediyor. Böyle bir manzaranın içindeyiz. İktidar oy kaybediyor, yeni yeni arayışlar ortaya koyarak düzeltme arayışına gireceklerine yapay ve ülkeye çok zarar verecek başka bir takım yaklaşımların içine giriyorlar.''

''ÇARE DÜRÜSTLÜKTÜR''

Baykal, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan çıkışı için çarenin dürüstlük olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye artık mutlaka yeni bir başlangıç yapmalıdır. 8 yılı bulan bu AKP iktidarının Türkiye'yi getirdiği bu noktada artık yeni bir arayışın bir zorunluluk haline dönüştüğünü bütün vatandaşlarımızın takdirine sunmak istiyorum'' diye konuştu.

Bu yeni başlangıcın, ''Türkiye'nin tablosunu derleyip toparlayacak, bünyesini güçlendirecek, sağlığa kavuşturacak, rehabilite edecek tedbirleri bir an önce devreye koyması gerektiğini'' ifade eden Baykal, bu hedeflerin önemini kavramış bir iktidarın işbaşına gelmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Baykal, ''yeni iktidarın başta ekonomi olmak üzere her alanda yeni bir yaklaşım içinde olması'' gerektiğini de vurguladı.

Yeni iktidarın ülkede büyümenin önünü açmaya, istihdamı artırmaya, rekabeti güçlendirmeye yönelik yeni ekonomi politikasını, yeni sanayileşme anlayışını yürürlüğe koyması gerektiğini de belirten Baykal, CHP'nin, böyle bir politikanın sahibi ve savunucusu olduğunu bildirdi.

Tarım ve hayvancılığın yeni iktidar döneminde mutlaka sahip çıkması gereken alanlar arasında olduğuna işaret eden Baykal, bu alanlarda teşvik ve destek verilmesinin zorunluluğunu anlattı.

''Türkiye'de şu anda çok temel sosyal sorunlar birikmiştir ve yeni bir anlayışla Türkiye'nin sorunlarına çare bulunmasına ihtiyaç vardır'' diyen Baykal, bu çerçevede ele alınması gereken kesimlerin başında emeklilerin geldiğini kaydetti. Baykal, ''Türkiye, yeni iktidar döneminde emeklilerine bugüne kadar ki iktidarlar döneminde görülmemiş bir anlayış içinde sahip çıkmalıdır. Emekli insanınızı eğer destekliyorsanız biliniz ki o destek toplumun tam temellerine doğru gider'' dedi.

Deniz Baykal, yeni iktidarın öncelikle sahip çıkacağı alanlardan birinin de eğitim olduğunu belirterek, CHP olarak özellikle öğretmenlerin sorunlarının çözümünü önemsediklerini vurguladı.   

 CHP iktidarında, sürekli çalışan işçilerin 4-C uygulamasına mahkum edilmeyeceğini ifade eden Baykal, bu uygulamayı kaldıracaklarını belirtti.

Baykal, yoksullukla mücadele için yoksulluk haritası çıkaracaklarını, yoksul ailelere kadınlar üzerinden aile yardımı yapılacağını, ayrıca istihdam imkanları yaratılarak yoksulluğun ortadan kaldırılacağını bildirdi.

Yeni iktidarın temel hedeflerinden birinin de yolsuzlukla mücadele olacağını vurgulayan Baykal, bunun en temel adımının da milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması olduğunu ifade etti. Baykal, milletvekili olmanın hukukun üstünde kalmak anlamına gelmeyeceğini, hukukun içine girmeyi onur bileceklerini de söyledi.       
 

AA

ÖNCE SÖYLEDİKLERİNE KENDİN İNANMALISIN !
 // BATUHAN
Sn.Baykal size bir ata sözümüz var.AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ.Sn.Demirel gibi ömrünüzü işin edebiyatı ile geçirdiniz şimdide bulanık günden meded umarcasına C 4 balonunun arkasına sığınmak istiyorsunuz o kardeşlerimizide haksız ısrara sürükleyen yine siz olsanız gerek,durumdan vazife çıkarmakta mahirsinizdir,paslaştığınız yandaş partiyle bu ara samimisiniz yoksa yine bir evlilikmi düşünüyorsunuz tabii ki iktidar uğruna baraja takılmazsanı...
26 Ocak 2010 17:02
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler