25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkram Bağcı: Yeni bir 'Gezi' oluşturulmak isteniyor
Liselilerin son günlerdeki protestolarının bir yönlendirilmeyle gerçekleştiğini ve bu yüzden henüz reşit bile olmamış, ceza ehliyetinin olmadığı çocukların kullanıldığını ifade ederek, yeni bir 'Gezi' ortamı oluşturulmak istenmesi ihtimaline dikkat çekti.
İkram Bağcı: Yeni bir 'Gezi' oluşturulmak isteniyor
18 Haziran 2016 / 09:30 Güncelleme: 18 Haziran 2016 / 09:40

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünü üstlendiği 'Gözden Kaçanlar' programına katılan köşe yazarı İkram Bağcı ve SDE Uzmanı Levent Yılmaz son günlerde liselilerin gerçekleştiği protestolar ve olayın perde arkasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni bir 'Gezi' ortamı oluşturulmak isteniyor!

İkram Bağcı yeni bir 'Gezi' ortamı oluşturulmak istendiğini ve bunun için velilerin ve öğrencilerin öne sürülmeye çalışıldığını ifade ederek, "Gezi olaylarında yaşanan süreçte bazı odakların dersler çıkardığını anlıyoruz. O zaman üniversite gençliklerini sokağa sürenler şimdi de liseler üzerine oynamaya çalışıyorlar.

Bu Şubat'tan beri devam eden ancak basına yeni yansıyan bir durum. Özellikle Ocak ayından sonra bazı odakların ve DHKP-C'nin bazı hedefleri vardı. Bursa,Ankara,İstanbul, İzmir merkezli. Yaz kampları adı altında broşür dağıtmaya başladılar. Eleman devşiriyorlar.

İstanbul Erkek Lisesi'nde bu gruplar oldukça etkin. Oraya atanan bir müdürün de arkasından protesto olayı, talimatla, bilinçli olarak yapılan bir olay bu. Bu olayın ardından hemen arka arkaya bazı liseler, özellikle sol örgütlerin etkin olduğu liseler bildiri yayınlamaya başladılar. Amaç ise bayramdan sonra liseleri sokağa çekmek. Ne olacak peki? 18 yaşına gelmeyen gençlerin birçoğu ceza ehliyeti olmayacağı için sorumlu tutulmayacaklar. Yani çocukları sokağa sürerek bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. 

Bu süreci de kullanırken özellikle cumhurbaşkanımız ve diploması olayını da etkin bir şekilde kullandılar. Mart ayından sonra gezide çok aktif olan öğretmenleri bu illerde haftada 1 defa İstanbul'da toplandığını öğreniyoruz. Bu öğretmenlere giden bir talimat var. Toplantının ardından tekrar dönüp öğrencileri yönlendirdiklerini biliyoruz. 

Yapılmak istenen ise asıl güçlerin hedefi, var olan hükümeti gayri meşru ilan etmek üzere bir takım hareketlere girişiyorlar. Bu çalışmanın bariz ve planlı olduğu şöyle ortaya çıkıyor. 
İstanbul'da toplanan öğretmenler kendi okullarında kimsesiz olan çocuklarla o toplantıları gerçekleştiriyorlar. Yarın sokağa birileri dökülecekse de bu çocukları kullanacaklar. 

Yaşananların bir noktası da sol örgütler ailelerle görüşüp aklını çelmeye çalıştıklarını biliyoruz. İnşallah emellerine ulaşamayacaklardır" şeklinde konuştu. 

"Ailelere sesleniyorum: Çocuklarınıza sahip çıkın!"

Ailelerin öncelikle çocuklarıyla konuşmaları ve onların sokağa çıkmasını, yönlendirilmelerini ve kullanılmalarını engellemeleri gerektiğini ifade eden Levent Yılmaz, "Gençler bu işleri bir kenara bıraksınlar önce derslerine çalışsınlar. Bir şey talep edeceklerse önce şunu talep etmeleri lazım. 

Biz nasıl daha iyi eğitim alırız, mantık felsefe derslerini nasıl etkin alabiliriz diye düşünmeleri lazım. Gençler eğitim sisteminin değişmesini talep edeceklerse, etsinler. Ama talep ettikleri kendi geleceklerini de yakacak bir şey. Halkın neredeyse yarısının seçtiği bir cumhurbaşkanının olduğu yerde demokrasinin tartışılması akıl almaz bir durum. Herkes sokakta eylemini yapabiliyor. Fransa'da sizi bunu yaptırmazlar. Fransa diyoruz, çünkü hep bir batı özentiliği var ya. 

Öte yandan bizde lise sayımız çok fazla, evet. Lise bittikten sonra iyi bir üniversite eğitimi veya lise bittikten sonra iyi bir iş talep etselerdi düşünülebilir bir durumdu.

Liselilerin ailelerinin çok dikkatli olması gereken bir süreçle karşı karşıyayız.

Devlet gezide ve 17-25 Aralık'da halkın da desteğini alarak çok net bir şekilde karşı oldu. Gezi'de sokakta olanlar bizim liselilerden daha akıllılardı. Eylemi başlatıp çekiliyorlardı. Ama liseliler ortada kalabilir. Bu çocukların sokakta olması çok riskli bir şey. Öncelikle sorumluluk ailelere düşmektedir. Acilen çocuklarıyla konuşmalıdırlar. 

Yapılmaya çalışılan çok ciddi bir algı operasyonu var. 7 Haziran'da HDP'ye oy vermek elitizm olarak anlatıldı bu ülkede. Aynı şekilde liselerde de mevcut düzene karşı olmayı entelektüellik gibi anlatmaya çalışıyorlar. 

Tekrar tekrar seslenmemiz gereken ailelerdir. Evlatlarınıza sahip çıkın. Çocuklarınızı art niyetli teröristlere, hainlere kurban ettirmeyin" dedi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

devlet buna izin vermesin
 // süleyman
benim anlamadigim bunlar hazirlik yapiyor toplaniyor milleti galyana fetiriyor hazirlik yapiyor felan filan e devlet nerde mit nerde...
18 Haziran 2016 13:56
ÇOK AKILLI MİLLETİZ YA
 // KASTAMONULU
PROTESTOCULARIN MODELLERİNE BAKARSANIZ MİLLİYETLERİ AŞAGI YUKARI ORTAYA ÇIKIYOR ZALAK TÜRKLER!!...
18 Haziran 2016 Cumartesi 13:26
deliler hep bizemi gelirler
 // muammer bekaroğlu
allahım nedir bu anlayamadım gittigaliba ülkemizin stratecik bir bölge olması galiba nekadar hain varsa burda,nekadar satılmış hain vrsa burda birde kendilerini buülkenin sahibi sanan zavallı insanlar varki geğme gitsin bunlarda ne haya var nede utanma tam bir terbiyesizce haraket edenler var ama asla bu mukattes topraklarda onlara allahın iznizle at koşturmayız inşallah...
18 Haziran 2016 Cumartesi 10:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler