YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İkna odaları"nı anlattılar
İkna odalarına alınan öğrenciler Meclis'te yaşadıklarını anlattı
"İkna odaları"nı anlattılar
04 Mart 2010 / 16:24 Güncelleme: 04 Mart 2010 / 16:24

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Nur Serter'in İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) Rektör Yardımcısı olduğu dönemde 'yok' dediği ikna odalarının varlığı canlı şahitleri tarafından yalanlandı. İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) ikna odalarına alınan bir grup öğrenci, o dönemde böyle bir uygulamaya maruz kaldıklarını ifade etti.
 

Geçmişte İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) başörtüleri sebebiyle sorgu odalarına alınan bir grup öğrenci, Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) Milletvekilleri Ufuk Uras ve Bengi Yıldız ile Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında yaşadıklarını anlattı.
 

Yıldız, İstanbul Üniversitesi'nden kendisinin de hocası olan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter'in Meclis Genel Kurulu'nda, 'ikna odaları' adı altında 'sorgu odaları' kullandığını söylediğini aktardı.
 

Yıldız, "Fikrine, düşüncesine, ideolojisine bakmadan sistemden mağdur ve mazlum olanların birbirine sahip çıkması lazım, birbirine destek olması lazım. O mağduriyeti, kendi mağduriyeti olarak görmesi lazım. Bu toplumda bir başkasının acısını, mağduriyetini (benden değildir, benim ideolojimden değildir) diye önemsemezsek, kendi mağduriyetimiz olarak görmezsek, sıra bize geldiğinde kimse ses çıkaramayacak. Biz bu inançla bütün mağduriyetlere sahip çıkmaya çalışıyoruz. Arkadaşların mağduriyetini kendi mağduriyetimiz olarak görüyoruz. Onların yerinde biz de olabilirdik." dedi.
 

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ise, şunları söyledi: "Bugün çarşaf açılımı deyip sorgu odalarının ardındaki sürek avını savunabilmek pekala mümkün olabiliyor. Bu zihniyet şekli, meseleleri dünyanın en temel meselesi yapıyor. Monolotik devlet yapısı ve siyasi uzantıları demokratikleşmeye direnişlerinden kaynaklanıyor. Bütün mağdurların yan yana gelmesi ve buna izin vermemesi gerekir. İnsanların bir kalıba sokulmasına karşıyım."
 

Basın toplantısına katılan mağdur öğrencilerden Kadriye Birinci, 'uygulamanın mağduru' olduğunu, başörtülü olduğu için kayıt sırasında bir odaya alındığını, kılık kıyafet genelgesine uymayı taahhüt eden bir belge imzalamaya zorlandığını anlattı.
 

Firdevs Erdoğan ise, büyük hayallerle İstanbul Üniversitesi'ne girdiğini, ancak hayallerinin yıkıldığını söyledi. Erdoğan, tüm arkadaşları kayıt yaparken kendilerinin başlarını açmadan nasıl okuyabileceklerini düşündüklerini ifade etti. İstanbul Üniversitesi'ndeki başörtüsü yasağında Nur Serter'in katkısının büyük olduğunu öne süren Erdoğan, bu duruma sebep olanlara hakkını helal etmeyeceğini ifade etti. Erdoğan, "Ben hakkımı Mahkeme-i Kübra'ya bırakıyorum." şeklinde tepki gösterdi. Öğrenciler, o dönem harçlarını yatıracakları bankaların bile kayıtlarını yapmadığını söyledi.
 

Öte yandan, öğrenciler, ikna çalışmalarına Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) üyesi bazı gençlerin de destek olduğunu ileri sürdü. CHA

Nur sertel kimdir
 // Tuncer Someren
Nur Sertel hanimefendi gazetecilerin kamusal alanda neden başörtüsü yasak sorusuna verdiği cevap manidardır. Çünki diyor orada ALLAH TOKTUR cevabından aklımızda kaldı. Niyeti düşüncesi budur. Kaldı ki ikna odaları kurması inkar... İspatı ortada yani Fazilet'ten AKP'den aday olacak değil ya! Yeri CHP'dir....
05 Mart 2010 09:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler