YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ülke arasında vizesiz seyahat dönemi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ile yapılan görüşmelerler ilgili yaptığı açıklamada iki müjde verdi
İki ülke arasında vizesiz seyahat dönemi
16 Eylül 2009 / 18:26 Güncelleme: 16 Eylül 2009 / 19:43

Bakan Ahmet Davutoğlu, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile Başbakan Erdoğan arasında yapılan görüşmeler arasında Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırıldığını açıkladı. Bu mekanizma ile her yıl iki ülke liderleri başkanlığnıda ortak bakanlar kurulu toplantıları yapılacaktır. Ortak kabine toplantısı ile birlikte yılda bir kez bakanlar konseyi toplantısı yapılacaktır. Bu konsey toplantısına Dışişleri Savunma ve Enerji Bakanları katılacaktır.

Türkiye ile Suriye arasındaki bu işbirliğinin bölgemiz ülkeleri arasında da yerleşmesini istiyoruz. Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin en üst düzeye çıkarılması için elimizden gelen tüm gayreti göstermek istiyoruz. Ayrıca ortadoğudaki diğer konularda da geniş kapsamlı görüşmeler yapıldı.

Böylece iki ülke halkı arasında çok daha olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olacaktır. İnşallah gelecek iki ülkenin istikbali için faydalı olacaktır. Ben Türk halkı adına sayın Esad ve meslektaşıma teşekkür ediyorum.  Ben kendi memleketlerine hoşgeldiniz diyorum.

Suriye Dışişleri Bakanı iki ülke liderinin aldıkları bu kararla kendi halklarına büyük bir müjde verdiğini, Türkiye insanlarına kendi ülkesine hoşgeldiniz çağrısında bulunmaktan mennuniyet duyduğunu belirtti.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler