YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki sürpriz isim CHP'de...
CHP bugün grup toplantısında sürpriz iki isme rozet takmaya hazırlanıyor... Hürriyet gazetesi eski yazarı Oktay Ekşi CHP saflarına katılıyor... Doğan Grubu'nun eski CEO'su Nebil İlseven de İstanbul İl Başkanı oluyor
İki sürpriz isim CHP'de...
11 Ocak 2011 / 08:07 Güncelleme: 11 Ocak 2011 / 08:07

CHP, Doğan Grubu'ndan iki isme parti rozeti takmaya hazırlanıyor. Hürriyet Gazetesi'nden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlara hakaret ettiği için istifa etmek zorunda kalan Oktay Ekşi, bugün resmen CHP'li oluyor.

Partiye katılacağı bilgisini doğrulayan Ekşi'nin ismi, Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği kurultayda oturdukları sandalyenin üzerine çıkarak CHP liderini coşkuyla alkışladığı iddiasıyla gündeme gelmişti. Doğan Holding'de 3 yıldır genel koordinatörlük yapan Nebil İlseven ise partiye katılımının ardından Berhan Şimşek'in istifasıyla boşalan İstanbul il başkanlığı koltuğuna oturdu.

2002'de faili meçhul bir suikasta kurban giden Necip Hablemitoğlu'nun kızı Kanije de CHP'ye katıldı.

Nebil İlseven'in il başkanlığına kesin gözüyle bakılıyordu. 2007'den beri Doğan Holding Genel Kordinatörü olan İlseven, geçtiğimiz cuma günü görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Partinin dünkü Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) da il başkanlığı için resmi karar çıktı. Genel Sekreter ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, toplantı sonrası kararı ilan etti.

Oktay Ekşi de 50 yıldır CHP ile yan yana anılan bir isim. Fakat bugünkü grup toplantısında CHP'liliği resmiyet kazanacak. 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Kurucu Meclis'te basın temsilcisi olarak görev aldı. Hemen ardından da CHP'nin yayın organı Ulus Gazetesi'nde istihbarat şefi oldu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan olduğu 23 Mayıs kongresinde de bir kez daha CHP ile anıldı. Bir diğer Hürriyet yazarı Tufan Türenç'le birlikte, Kılıçdaroğlu'nu salona girişinde oturdukları sandalyenin üzerine çıkarak coşkuyla alkışladıkları iddia edilmişti. Türenç bunu doğrularken kendisi yalanlamıştı. Oktay Ekşi, köşe yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı için, "Bu zihniyet anasını bile satar." diye yazınca istifa etmek zorunda kalmıştı. Kılıçdaroğlu, bugün kendisine rozet takacak. Ekşi'nin Parti Meclisi'nin (PM) belirlendiği son kurultayda listeye alınacağı kulislerde konuşulmuş ancak bu gerçekleşmemişti. Kurultayı medya mensuplarının bulunduğu bölümde sessizce takip etmişti.

Öte yandan Tamaylıgil, şu ana kadar 34 CHP'li il başkanının milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiğini bildirdi. Bu isimler arasında İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu da yer alıyor. Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı ise milletvekili adayı olmak istemediğini belirterek göreve devam kararı aldı. Her iki isim de eski Genel Sekreter Önder Sav'a yakınlığıyla biliniyor. (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler