YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki parti birleşti
EDP, SHP ile resmen birleştiğini ilan etti
İki parti birleşti
13 Mart 2010 / 17:54 Güncelleme: 13 Mart 2010 / 17:55

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) ile birleşti. Genel Başkanlık koltuğuna eski Çalışma Bakanı Ziya Halis oturdu. EDP, 'SHP, Yeni Yol ve Nasıl Bir Türkiye İstiyorsunuz' gruplarının birleşimiyle kuruldu.
 

Ankara Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde yapılan kurultayda her iki parti yetkilileri resmen birleştiklerini açıkladı.
EDP Genel Başkanı Ziya Halis, yaptığı açıklamada, ülkede rejim bunalımı yaşandığını söyledi. Hükümeti halkın sorunlarına çözüm olamamakla suçlayan Halis, muhalefeti de topluma güven vermemekle itham etti.
 

Muhalefetteki partilere yüklenen Halis, MHP ve CHP'nin ülkenin doğusundan milletvekili çıkaramadıklarını söyleyerek muhalefet partilerinin kafalarında ülkeyi böldüklerini iddia etti. AK Parti'nin CHP muhalefette iken oylarını artırdığını belirten Halis, Başbakan Erdoğan'ın CHP'nin başında Deniz Baykal ve kadrosu kalsın diye dua ettiğini ileri sürdü.
 

Halis, partinin hedeflerini de açıkladı. Öncelikli hedeflerinin anayasayı değiştirmek olduğunu belirten Halis, Türkiye'yi barış ve kardeşlik ülkesi yapmak için elinden gelen her şeyi yapacaklarını kaydetti.
 

Bugün Türkiye'nin laik bir devlet olmadığını iddia eden Genel Başkan Halis, "Yurttaşlarımızı 'din devletinin veya devlet dininin' etkisinden kurtarmak için mücadele edeceğiz. Bunu değiştirmek devletin dini örgütlenmesine son vermekten geçer." diye konuştu.
 

Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin Kürt sorunu olduğunu belirten Halis, bu sorunun yıllardır süren yanlış politikalardan kaynaklandığını söyledi. Halis, sorunun şiddetle çözülemeyeceğinin altını çizdi.
Ergenekon ve darbe senaryoları ile halkın kafasının karıştırıldığını söyleyen Halis, AK Parti iktidarını askeri vesayete son vermekle, kendi otoriter rejimini kurmakla suçladı.
 

SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün ise, veda konuşmasını tamamlarken gözyaşlarını tutamadı. Bu sırada salonda duygulu anlar yaşandı. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler