YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'nun eşinin Demirel bağlantısı
İhsanoğlu'nun eşinin Demirel bağlantısı
18 Haziran 2014 00:02
Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun özgeçmişi, akademik çalışmaları ve ailesi ise mercek altında.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Türkiye, 2004 Haziran’ında yakından tanımaya başladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin o zamanki ismi İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) olan teşkilatın genel sekreterliğine aday göstermesi için 3 isim üzerinde duruyordu. Dışişleri Bakanlığı’nın önerisi, yakın ilişki içinde olduğu bilinen Gül’ün de onay vermesiyle, İslam tarih ve sanatıyla yakından ilgili olan ve teşkilat içinde çalışmalarıyla dünyanın da tanıdığı İhsanoğlu, Türkiye’nin ilk kez bu görevi üstlendiği İKÖ Genel Sekreterliği’ne aday gösterildi.

İlk kez sandıktan seçildi

Adaylığı netleşince Dışişleri’nin o dönemki Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu kampanya menajerliğini üstlendi. Haziran 2004’te İKÖ tarihinde bir ilk oldu ve İstanbul’daki Dışişleri Bakanları Konferansı’nda genel sekreterin sandıkla seçilmesi kararlaştırıldı. İhsanoğlu, Malezya ve Bangladeşli rakiplerini geçerek, 1 Ocak 2005’te 32 oyla İKÖ Genel Sekreteri seçildi.

Eşi Koca Reis'in ailesinden

Bu görevini iki dönem sürdüren ve 2013 itibariyle Genel Sekreterlik’ten ayrılan İhsanoğlu, Adalet Partisi’nin Süleyman Demirel’den sonra 2 numarası olan ‘Koca Reis’ lakaplı merhum Sadettin Bilgiç’in akrabalarından Füsun Hanım ile evli ve 3 çocuk sahibi. Çok iyi derecede İngilizce ve Arapça biliyor.

00:21
 // MONŞEREDDİN
Bu monşer askerliğini yapmış mı, yapmamış mı? Öğrenmek istiyorum. Eğer askerlik yapmamışsa, neden celb çıkarılmıyor?...
18 Haziran 2014 00:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler