YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'ndan Marmaray yorumu
MHP ve CHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Marmaray'la Avrupa yakasına geçti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İhsanoğlu Marmaray için “Marmaray İstanbul’un ve Türkiye’nin rüyalarından birisiydi. Bu rüya gerçekleşmiştir" dedi.
İhsanoğlu'ndan Marmaray yorumu
08 Temmuz 2014 / 15:25 Güncelleme: 08 Temmuz 2014 / 15:26

Halkın ilgisinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Ekmeleddin İhsanoğlu, “Şunu anlıyorum ki halkta bir değişim talebi var. Halkın demokratik bir alternatif arayışı var. Halkın demokrasi anlayışına herkes saygılı olmalı, halkın hoşgörüsüne herkes saygılı olmalı. O bakımdan bugünkü kıs Salı pazarı ziyaretimiz çok şeyler söylüyor.

Gençleri, emeklilerin, erkeklerin özellikle de kadınların söyledikleri beni çok duygulandırıyor. Eminim ki kadınlarımız demokrasi imtihanını da en üst sınıfa geçmişlerdir ve en yüksek puanı bizim kadınlarımız alacaktır” diye konuştu.

“Gençlerimiz çok yakından ilgileniyorlar. Onlar beni çok mutlu ediyor” diyen İhsanoğlu gazetecilerin buna şahit olduğunu da belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, BDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine İhsanoğlu, “Ben açıklama yaptım” şeklinde yanıt verdi.

“Monşer dedilerse müteşekkirim”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘monşer’ nitelendirmesini değerlendiren İhsanoğlu, “Monşer kelimesini bilmeyenlere ufak bir dipnot vereyim. Monşer ‘azizim’ demek. Bana azizim dedilerse çok müteşekkirim” diye konuştu.

“Marmaray, İstanbul'un ve Türkiye'nin rüyalarından birisiydi”

Marmaray projesini Türkiye açısından önemli bir kalkındırma projesi olarak gördüğünü ifade eden İhsanoğlu, şunları söyledi; “Marmaray İstanbul’un ve Türkiye’nin rüyalarından birisiydi.

Bu rüya gerçekleşmiştir. Bu projeye katkısı olan devlet adamları, bunu yapan mühendisleri ve İstanbul halkını tebrik ediyorum. Ben şahsen Marmaray’ın 1999’dan itibaren hikayesini yakından takip ediyorum.

Sayın Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı zamanında, rahmetli Bülent Ecevit’in başbakanlığı, sayın Devlet Bahçeli’nin başbakan yardımcılığı zamanında proje başlamıştır. 2001 senesinde benim yakın dostum ulaştırma bakanı Enis Öksüz’ün de zamanında ilgili çalışmalar başlamıştır. Geçtiğimiz sene 29 Ekim’de sayın başbakanımız tarafından açılmıştır. Bu proje katkısı olan herkese minnettarız. Türkiye’nin bunun gibi büyük projelere ihtiyacı vardır.”

Hükümetlerin ülkeyi kalkındırmak için projelerini nesilden nesile yürütmesi gerektiğini belirten Ekmeleddin İhsanoğlu, “Demokrasi olduğu zaman, başarı olacak. Başarı olunca biz huzur ve refah içinde olacağız” dedi

Ekmeleddin İhsanoğlu Anayasa’nın 104’üncü maddesinin içeriğini anlatarak, şunları söyledi, “Anayasa’nın 104’üncü maddesi cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini sayar. Bu anayasaya göre seçim yapılacağına göre cumhurbaşkanı andını bu yasaya göre içeceğine, yemin edeceğine Anayasa’nın 104’üncü maddesi derki Cumhurbaşkanı devletin başıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milletinin bütünlüğünü temsil eder, üç; Anayasa’nın uygulanmasını gözetler, dört; devlet kurumlarının verimlilik içerisinde çalışmasını sağlar. Demek ki burada cumhurbaşkanının bu konularda yetkileri var. Bunun içinde icra yetkisi başbakana, bakanlar kuruluna aittir. Başbakanın üstünde bir cumhurbaşkanı vardır. O cumhurbaşkanının Anayasa’da başbakanın rolünü alma yetkisi var mı? Bunu soruyorum, sorguluyorum. Varsa onu öğrenmeye hazırım, yoksa ona göre konuşmak lazım.”

Saçmalama Ekmel efendi
 // Mühr-ü Süleyman
Hayaller dünyasındasın dengesiz, Marmaray'ın kaç milyara malolduğunu biliyormusun?
senin değerli dostların hükümeti bırakıp kaçtıklarında, eski Türkiye'de maaşlar ödenemiyordu, bırak Marmaray'ı, çocukların oyuncak treninin raylarını döşeyecek para yoktu
IMF bir milyar dolar borç vermek için bile müsteşar tayinlerine dahi müdahele edebiliyor, istediği finoyu müşteşar, gn md yaptırıyor, k. derviş başbakan tarafından kırmızı halıda karşılanıp, md olarak bindiği uçaktan bakan olarak iniyordu...
08 Temmuz 2014 Salı 22:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler