YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İhsanoğlu'na bir şey söyleyecek değiliz"
"İhsanoğlu'na bir şey söyleyecek değiliz"
20 Haziran 2014 12:29
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan çatı aday yorumu geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cumhurbaşkanlığı seçimi için CHP ve MHP'nin çatı adayı önerisine ilişkin, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nun şahsıyla ilgili bir şey söyleyecek değiliz. Asıl konuşulması gereken CHP ve MHP'nin muhalefet partileri olarak içinde bulundukları hazin durumdur" dedi.

Kurtulmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığının hayırlı olmasını diledi.

"Ekmeleddin İhsanoğlu'nun şahsıyla ilgili bir şey söyleyecek değiliz" diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asıl konuşulması gereken CHP ve MHP'nin muhalefet partileri olarak içinde bulundukları hazin durumdur. Başından beri çatı aday arayışı içinde olmak, şu demektir aslında, CHP için de MHP için de. 'Kendi adayımızı çıkartırsak cumhurbaşkanı seçilemez.' Mağlubiyeti peşin kabul etmiş bir üsluptur bu. Dolayısıyla bu 'CHP ve MHP bir araya gelelim, farklı tabanları, görüşleri olan insanları bir araya getirerek, buradan acaba AK Parti adayına karşı sonuç alacak adayı bulabilir miyiz?' arayışıydı."

Yaşanan sürecin adayın kimliğinden ve kişiliğinden öte, MHP ve CHP'nin içinde bulunduğu hazin durumu gösterdiğine dikkati çeken Kurtulmuş, iktidar alternatifi olamama, ortaya koyduğu adayları seçtirmeme endişesinin ayan beyan ortaya çıktığını savundu.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye'de siyasetin normalleşmesinin önemli ayaklarından birisinin, siyasetiler tarafından yapılması gerektiği olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçileceğine göre, siyasetin içinden gelen, bu mekanizmaların içinden yukarıya doğru sivrilmiş ismin olması daha doğru olur kanaatindeyiz. Burada siyaset dışı cumhurbaşkanı arayışı, Türkiye'deki geçmiş dönemlerindeki arayışları hatırlatıyor. Mesela emekli Genelkurmay başkanlarını ya da emekli birtakım bürokratların, Anayasa Mahkemesi başkanlarının cumhurbaşkanı olmasını hatırlatıyor."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler