YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu: Hiçbir sebep yokken Rusya'yla düşman olduk
MHP’li İhsanoğlu, "Hiçbir sebep yokken birdenbire Rusya'yı düşman noktasına taşıdık. Bundan sonra olan biten bir tarafa bırakılmalı, gerekli dersler çıkarılmalı ve her iki ülkenin menfaati doğrultusunda hareket edilmeli" dedi.
İhsanoğlu: Hiçbir sebep yokken Rusya'yla düşman olduk
07 Ocak 2016 / 20:46 Güncelleme: 07 Ocak 2016 / 20:55

Rusya'nın Türkiye'ye her dönemde yardımcı olduğunu iddia eden İhsanoğlu, "Bugün hiçbir sebep yokken birdenbire Rusya'yı düşman noktasına taşıdık. Yaşadığımız sıkıntıları hepimiz beraber görüyoruz. O bakımdan, bugün bizim dış politikamız kaygan zemin üzerinde yürütülmektedir ve hadiselerin sevkiyle yalpalanmaktadır" diye konuştu. Bilindiği üzere Rusya Türk hava sahasını ihlal ederek suçunu kabul etmemiştir. 

Türkiye ile Rusya arasındaki münasebetlerin tarihine baktığımız zaman bilhassa Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Türk-Rus münasebetleri fevkalade iyi, dostlukla geçmiştir. Soğuk Savaş zamanın da bile Türkiye ile Rusya zıt kutupların şemsiyesi altında olmalarına rağmen, aralarında büyük sınır olduğu halde hiçbir zaman bir çakıl taşı bu taraftan o tarafa, o taraftan bu tarafa geçmemiştir.

Ayrıca Soğuk Savaş döneminde Rusya, Türkiye'nin endüstriyel kalkınmasına, teknolojik temel alt yapısına, çok önemli katkılar yapmıştır. Seydişehir Alüminyum tesisleri, Aliağa Rafinerisi, demir çelik, ağır sanayi Rus teknolojisiyle yapılmıştır.

‘SİYASİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER İKİ TARAFIN DA FAYDASINA’

Kutuplaşma sona erdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında 90'lı yıllardan itibaren, hem siyasi, hem ekonomik, hem de ticari işbirliği bakımından iki tarafın faydasına yönelik çok önemli gelişmeler oldu. Ayrıca Türk müteahhitleri de Rusya Federasyonu'ndaki kalkınma hamlelerine önemli katkılar yaptı.

‘OLUP BİTENİ BİR TARAFA BIRAKIP DERSLER ÇIKARALIM’

Şimdi bu durup dururken bir uçak hadisesiyle karşı karşıya gelmek, bizi üzdü. Herkesi üzmüştür. Türk halkını üzdüğü gibi Rus halkını da üzdü. Bizim temennimiz bundan sonra olan biteni bir tarafa bırakmak ve gereken dersleri çıkartmak. Bundan sonra iki milletin, iki devletin birbirine saygılı olması, egemenlik haklarına itibar etmesi noktasından hareket etmemiz lazım. Bana göre Meclis'in oynayacağı bir rol var.

 

SPUTNİKNEWS

 // Osman
Devekuşu gibi kafanı kuma gömersen hiçbir sebep bulamazsın....
08 Ocak 2016 10:22
....
 // Yahya RAMİ
Ya bu adam kazara Cumhurbaşkanı seçilseydi ülkeme! Düşünmesi bile kabuslar yaşamamıza neden oluyor! Şimdi daha iyi anlıyoruz ki Allah (cc) bu ülkeyi çok büyük musibetlerden korumuş!...
08 Ocak 2016 Cuma 07:59
cumhur başkanı
 // recep
birde cumhurbaşkanı adayı oldu. sonra Ak parti neden kazanıyor diyorlar....
08 Ocak 2016 01:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler