YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsan Özkes: Peygamber örneği yanlıştı
İhsan Özkes: Peygamber örneği yanlıştı
13 Eylül 2015 10:19
CHP’den tartışmalı şekilde ayrılan İhsan Özkes, partideyken birçok sorunla karşılaştığını, PKK lehine takınan tavırdan rahatsız olduğunu belirterek, “CHP’de kalmam bir vebal olurdu. Ülke menfaatlerini düşünerek ayrıldım” dedi.

CHP’den istifa ettiği ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittiği için eleştiri oklarının hedefi haline gelen emekli Müftü ve İstanbul Bağımsız Milletvekili ihsan Özkes, Vahdet’e konuştu. Özkes, “Ayrılma noktasına 7 Haziran seçimleri öncesinde geldim. Kendi iç dünyamda CHP ile olamayacağım kararını seçimlerden önce verdim. Ancak seçim arifesinde aday olduğum bir partiden ayrılırsam, topluma bunu izah edemem diye düşündüm. Ama olup bitenleri rapor haline getirip Kılıçdaroğlu’na gönderdim” diye konuştu.

PKK DOSTU OLDULAR

Özkes şöyle devam etti: “Ayrıldıktan sonra basına yansıtmadığım ayrılış gerekçelerini, sosyal medya aracılığı ile yansıtmaya çalıştım. ‘Tayyip Erdoğan düşmanlığı, sizi PKK dostluğuna götürüyorsa burada düşünmek gerekmez mi’ dedim. PKK ile yakınlaşmalarını gündeme getirmem CHP’yi çok rahatsız etti.”

HİCAP DUYDUM

“30 Ağustos Zafer Bayramımız nedeni ile Sayın Cumhurbaşkanımızdan resepsiyon daveti aldım. Bir duruş sergilemem gerekir dedim ve Cumhurbaşkanının davetine eşim ile birlikte katıldım. Akşam namazını orada bir Mescitte kıldık. Sonrasında Kur’an okundu. İkramlar oldu. Bu ikramlarda bir şatafat yoktu, israf yoktu. Buradan ayrılırken bir tweet attım. ‘30 Ağustos resepsiyonu  nedeni ile Cumhurbaşkanı tarafından verilen resepsiyona katıldım’ diye bir paylaşım yaptım.”

YANLIŞ YAPMIŞIM  

“Bundan dolayı çok ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kaldım. Daha önce Peygamber Efendimize atfen söylediğim sözleri bana karşı kullanıyorlar. Şimdi anlıyorum ki, ben o sözü o zaman söylerken yanlış yapmışım. Siyasette eleştiri yaparsınız, başkalarını suçlarsınız ama bunu yaparken Peygamber Efendimizi karıştırmak, O’nun adını kullanmak doğru değildir.”

DÜN ALKIŞLAYANLAR BUGÜN SALDIRIYOR

“İşin yanlışı, işin tuhafı ben o zaman o yanlışı yaparken, ‘Neden böyle yapıyorsun? Neden Peygamber Efendimizi bu işe Karıştır mıyorsun?’ demeyenler şimdi saldırıyorlar. AK Parti karşıtlarının hepsi bana saldırıyor. Oturup düşündüm. Ne kadar anlatsam orada israf olmadığını, Peygamber Efendimizi bu işlere karıştırmanın doğru olmayacağını, anlatmaya çalışsam anlamayacaklar. Bunların anlayacağı bir dil ile cevap verdim. Peygamberimiz Hz. Muhammed yaşasaydı Külliye’ye girerdi. Yapılan ikramlarda israf yoktu’ diye bir paylaşım daha yaptım.”

ÇOK YANLIŞ YAPTIM

“Peygamber sevgisi bulunmayanlar, hatta din konusunda hiç duyarlılığı olmayanlar, hatta Anadolu tabiri ile geçmişte beni pışpışlayanlar, hurra bana hücum ettiler. Aslında ben o zaman da yanlış yaptım. Bu zaman da yanlış yaptım. Gittim gördüm. O gün verdiğim fetvayı  bugün değiştiriyorum diyebiliyordum. Hatta biraz daha ileri gidip İmam-ı Azam gibi imamlar verdikleri fetvayı değiştirmişlerdir diyerek dini referanslar bulabilirdim. Bunu yapmadım. Anladıkları dil ile konuştum.”

KILIÇDAROĞLU LİDER DEĞİL

“Kılıçdaroğlu iyi bir insandır ama lider değildir. Liderliği yoktur. Ondan, sorunları giderici bir tavrı olmasını zaten beklemiyordum. Ama benim ayrılmamam için çok gayret etti. ‘İstersen senin seçim bölgeni değiştireyim’ dedi.”

 BENİ KABUL ETMİYORLAR

“Sırf benim din adamı olmamdan dolayı müftü olmamdan dolayı kabul etmeyenler var. Bana öcü gibi bakan, ‘bunun bu partide ne işi var’ diyen bir kesim var. Kutlu Doğum Haftası nedeni ile attığım mesajı eleştirenler oldu.”

ÇELİŞKİ İLE YAŞAYAMAZDIM

“Bunlardan sonra CHP’de kalmam bir vebal olurdu. Ben ülkemi düşünerek CHP’den ayrıldım”  

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler