YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhmal çıkınca bakın kimi hedef gösterdiler!
Soma'da meydana gelen maden faciasında ''hiçbir ihmalimiz yok'' diyen şirketin yetkililerinin ihmalleri tespit edildi.
İhmal çıkınca bakın kimi hedef gösterdiler!
19 Mayıs 2014 / 08:03 Güncelleme: 19 Mayıs 2014 / 08:07

Manisa Soma'da meydana gelen maden faciası sonrasında yapılan soruşturma kapsamında, madendeki gaz ölçümü yapılan aletlerin incelendiği, karbonmonoksit ve metan gazı yükselişlerinin bazılarının, 72 saat yani üç gün önce sınır değerlerin üzerinde olduğu ancak buna rağmen teknik nezaretçi defterine işaretlenmediğinin tespit edildiği öğrenildi. 

Savcı; İşletme Müdürü Akın Çelik'e patlama günü ve önceki günlerde sensörlerin yüksek miktarda korbonmonoksit salınımı olduğuna dair uyarı verdiğini ve buna rağmen neden bir önlem ve yaklaşık 50'nin üzerinde karbonmonoksit salınımı olmasına rağmen bunların neden 'Teknik Nezaret Defteri'ne kayıt edilmediğini ve imzalamadığını sordu. 

İfade verdiği sırada sürekli üzgün olduğunu ve ayakta duramadığını dile getiren Akın Çelik, olayın kendi sorumluluğunda olmadığını belirterek İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarını hedef gösterdi. 'Sorumluluk onlardaydı' dedi.

TCK 85/2 ne diyor?

Soma'da can veren madencilerle ilgili gözaltına alınan Soma Mandencilik A.Ş. görevlileri 537 sayılı TCK 85/2'ye göre yargılanacak. Cezanını alt sınırı 3 yıl, üst sınırı ise 15 yıl. Suçun tanımı: "Fiil, taksirle birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise kişi üç yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

19:09
 // MUHAFIZ
Karbonmonoksit salınımının normal değeri 30 ve altıdır.Karbonmonoksit salınım değeri sadece Teknik nezaret defterine kayıt edilip imzalanarak sorumluluktan kurtulmuş olunmaz.Karbommonoksit ve metan gazının salınımının 50 ve üzerinde ölçüm tespit edildiğinde derhal öncelikle yetkililere haber verilek biran önce tedbirlerin alınması sağlanmalı daha sonra madende çalışan işçilerin can güvenliği derhal sağlanmalıdır.Soma'daki madeni işleten işletme şirketi bu yüzden taksirli suç değil,BİLİNÇLİ SUÇ işlemiştir.301MADEN ŞEHİDİNİN karşılığı 3-5 yıl ceza verilerek geçiştirilemez.Neden Almanya'da işletilen madenlerin güvenlik ve işletme şartnameleri incelenerek aynı sistem Türkiye'de uygulanmıyor???...
19 Mayıs 2014 19:09
bilinçli taksir
 // misafir
Burada suç taksirle değil bilinçli taksirle işlenmiştir. Tüm uyarılara rağmen ocak çalıştırılarak doğabilecek sonuçlar bilinmesine rağmen ocağın çalıştırılması taksiri değil bilinçli taksiri gösterir....
19 Mayıs 2014 Pazartesi 11:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler