YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İfade krizi nasıl çözülecek?
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin DTP'li vekiller için zorla ifadelerinin alınması kararı Meclis gündeminin ana maddesiyidi... Krizin çözümü için ise Anayasa değişikliği düşünülüyor...
İfade krizi nasıl çözülecek?
02 Ekim 2009 / 08:16 Güncelleme: 02 Ekim 2009 / 10:10

KANAL A HABER MERKEZİ - DTP milletvekiller Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce çıkarılan "polis zoruyla ifadeye getirilmesi" kararı Meclis'in ilk yasama gününe damgasını vurdu. Demokratik açılım sürecinde kritik bir sınava dönüşen "DTP'li vekillerin ifade krizine" ise çözüm Anayasa değişikliği ile giderilecek...

HANGİ MADDELER DEĞİŞEBİLİR

"DTP'li vekillerin ifade krizine" çözüm için Anyasa'nın 14 ve 83. maddelerinin değiştirilmesi gündemde...

14 VE 83'ÜNCÜ MADDELER NE?

ANAYASANIN 83. maddesi, 14. maddedeki suçları işleyenlerin milletvekili seçilmeden önce haklarında açılan davaların sonra da sürmesini öngörüyor. 14. madde "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbirinin, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamayacağı" hükmünü içeriyor.

ERDOĞAN VE ARINÇ'IN SÖZLERİ

İfade krizinin çözümü için ilk adım Başbakan Erdoğan'dan geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Hiçbir insanın fikrinden dolayı yargılanmasından yana değiliz. Anayasa değişikliğine varız" diyerek Anayasa değişkliği için statı verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin sorusu üzerine şöyle dedi: "Yasal değişikliğin adımlarının atılması noktasında, her zaman varız. Burada anayasanın 14'üncü maddesiyle alakalı bir sıkıntı söz konusu. Fikrinden dolayı hiçbir insanın yargılanmasından yana değiliz. Bu ister parlamenter olsun, ister olmasın. Muhalefet partileri hazırsa, beraber bu işi yaparız. Anayasa değişikliğine de, yasa değişikliğine de varız, ne gerekirse." Erdoğan, Meclis oturumunun ne zaman yapılacağı sorusunu da "Kısa, orta, uzun vadeli takvimimiz var. Kısa vadeli dediğimiz çalışmalar mevzuat ve genelgelerle, orta vadedekiler genelge ve yasalarla ilgili. Uzun vadeliler ise anayasa değişikliği gerektirenler. 'Şu tarihtir diyemem'" yanıtını verdi. Demokratik açılım konusunda AK Parti yarın yapılacak 3. Olağan Kongresi'nde bir komisyon kuracak. Komisyonun aynı gün hazırlayacağı rapor oylanacak.

ARINÇ'IN ÖNERİSİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da anayasadan kaynaklı bir yanlış olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "14. maddede sayılan fiiller konusunu bir maddede açıklarsanız kendileri hakkındaki yargılamalar dokunulmazlık kaldırılıncaya kadar durur. Bir milletvekilinin yargılanması beni rahatsız ediyor. Meclis'te karma komisyon toplanıp karar alabilir. Yapılması gereken anayasanın 83. maddesini değiştirmek." Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da "Anayasa değişikliği gerekli, başka çözümü yok" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler