YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İddialar gerçek dışıdır"
"İddialar gerçek dışıdır"
"İddialar gerçek dışıdır"
04 Ağustos 2008 / 19:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da gizlice görüştüğü yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı.


Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, "Bir siyasi partinin kapatılma davasının görüşülmeye başlanmasından bir önceki gece Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan'ın Çukurambar semtindeki bir evde görüştükleri, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak benim ya da bir üyemizin de bu görüşmeye katıldığı, ayrıca buna benzer diğer iddialara ilişkin iftira, hezeyan ve ahlak dışı haber ve yorumları nefretle kınıyoruz" denildi.


Anayasa Mahkemesi'nden yapılan yazılı açıklamada bugün "Cumhuriyet gazetesinde haber olarak yayımlanan, Akşam gazetesinde ise Serdar Akinan'ın köşe yazısında belirtilen konulara ilişkin açıklama yapılmasının zorunlu görüldüğü" ifade edildi.


"İddia edilen konulara ilişkin hiçbir somut belge ve bilgi sunulmadan bunun aksinin ispatını karşı taraftan istemek kadar hukuk ve insaf ölçülerini kaybetmiş olanlara verilecek cevabımız yoktur" denilen açıklamada, belirtilen haber ve yorumlarda yer alan iddiaların Mahkeme Başkanı ya da herhangi bir üyeyle uzaktan yakından ilgisinin olmadığı belirtildi.
 
Açıklamada, "Belirtilen görüşmede bulunulmadığı gibi diğer iddiaların da gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Yazılan iddialar Anayasa Mahkemesi başkan ve üyelerinin onur ve haysiyetlerine yapılmış çirkin bir saldırı olarak nitelendirilmiştir. Bu tür akıl ve mantık dışı kurgularla toplumun kurumlara olan güven ve saygısının yok olmasına neden olacak haber ve yorum sahipleri hakkında gereken suç duyurularına ve yasal yollara başvurulacaktır" denildi.
 
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden dün yapılan yapılan açıklamada ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile 27 Temmuz 2008 Pazar akşamı İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'nun evinde yaptıkları görüşmeye bir kişinin daha katıldığı yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığı bildirilmişti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler