YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçişleri Bakanı sınırda!
İçişleri Bakanı sınırda!
18 Ekim 2013 17:52
İçişleri Bakanı Muammer Güler Mardin'ın Kızıltepe İlçesi'nden Suriye'ye açılan ve insani yardımların gönderildiği Şenyurt Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu, görevli askerlerle bayramlaştı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nin Suriye sınırında bulunan Şenyurt Beldesi'ndeki 11'inci Hudut Bölük Komutanlığı'nı ziyaret etti. Suriye'ye insani yardımların gönderilmesi için açık tutulan Şenyurt Sınır Kapısı'nda da incelemelerde bulunan Güler, burada nöbet tutan askerlerle bayramlaştı.

Komutanlardan sınırdaki gelişmeler hakkında bilgi alan Güler, daha sonra belde merkezinde bayramlaştığı vatandaşlarla sohbet etti. Çözüm süreciyle ilgili vatandaşları bilgilendiren Güler, Şenyurt Sınır Kapısı'nın normal sınır kapısı olmadığı halde, insani yardımlar için açık tutulduğunu ve hiç bir ayrım gözetmeksizin yardımların Suriye tarafına gönderildiğini söyledi.

Midyat'ta dün Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampı ziyaret ettiğini hatırlatan Bakan Güler, sığınmacılara sağlanan imkanların çok iyi olduğunu belirtti. Suriye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle, ne kadar yardım yapılsa da mutsuz olduklarını kaydeden Güler, "Allah kimseyi devletsiz koymasın. Allah kimsenin evindeki huzuru bozmasın. Oradaki kardeşlerimize ne kadar yardımcı olsak da o mutsuzlukları devam ediyor" dedi.

Dünya yüzünü çevirmişken biz bağrımıza bastık

Türkiye'den toplanan yardımların hiçbir ayrım gözetmeden Suriye'deki insanlara gönderildiğini belirten Güler şöyle konuştu:

"Bütün dünya yüzünü çevirmişken biz bu insanları bağrımıza bastık. Hiç ayrım gütmedik. Kim gelirse kapımızda ekmeğimizi yiyor ve barınıyor. Helalı hoş olsun. İnsani yardım kim olursa olsun gidiyor ve ulaşıyor. Zaten biz insani yardımda ayrım yapsak, neredeyse 600 bine dayanan insanı bu memlekette misafir etmeyiz. Geçmişte de ensardık, şimdi de ensarız."

Cumhuriyeti beraber kurduk

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret ederek, partililerle bayramlaştı. Mardin başta olmak üzere bölgeye ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Güler, "Etnik kökenlerimiz ne olursa olsun, biz bu cumhuriyeti beraber kurduk, beraber şimdiye kadar getirdik. Allah'ın izniyle de beraber götüreceğiz" dedi.

Güler, Türkiye’de 30 yıldan beri akan kan ve gözyaşının kimseye fayda getirmediğini kaydederek şöyle konuştu:

"Ölenler, kalanlar, anaların gözyaşları, bunlar bir şey getirmedi Türkiye’ye. Bunlar bizim enerjimizi harcadı. Bu memleketin cebine girmesi gereken para başka kaynaklara gönderildi. Hiçkimse şiddet ile zor ile baskı ile abad olmaz. Çözüm süreci ile biz bir huzur ortamı kurduk. Bu huzur ortamının sonsuza kadar devam etmesini istiyoruz. Bu çözüm sürecinin bozulması için gayret edenler onun vebalini öderler, onun altında kalırlar."

Demokratikleşme Paketi'nde özellikle siyasi partilere kolaylık getirildiğini ve şiddet için hiç kimsenin hiç bir bahahesi olmaması gerektiğini söyleyen Güler, "Kalkınmayı, refahı getirmek istiyorsak hepimizin birbirine saygısı olacak. Biz ısrarla bunu sağlamak için devletin bütün imkanlarını seferber ediyoruz. Devletin güçlü bir devlet olması sizin gücünüzdür. İşte desteğiniz ile İçişleri Bakanı olarak kabinedeyim. Hani ayrım. Eğer Türkiye'de bir ayrım olsa, Mardinli 8 çocuklu mütevazi bir PTT memurunun oğlu, yani ben bugün bir İçişleri Bakanı olarak karşınızda bulunmam" dedi.

Bakan Güler, daha sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler