YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İçişleri Bakanı istifa etmelidir'
'İçişleri Bakanı istifa etmelidir'
25 Mayıs 2012 14:57
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, vatandaşların güvenliği, yaşam hakkının artık İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e emanet edilemeyeceğini savunarak, Şahin'i istifaya çağırdı.

Tanrıkulu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hazırladığı ''AK Parti Hükümeti döneminde gözaltında ölüm vakalarına ilişkin raporu'' açıkladı.

2003'den 2011 yılı sonuna kadar 44 vatandaşın gözaltı merkezlerinde yaşamını yitirdiğini ifade eden Tanrıkulu, bu sayının 2008'de 8, 2010'da 6, 2011'de 5 olduğunu savundu. Tanrıkulu, bunların 23'üne ''intihar'', 5'ine ''kalp krizi'', diğerleri için ise ''yere düştü, kaçarken fenalaştı öldü'' şeklinde raporlar tutulduğunu söyledi.

Bu ölümlere neden olanların, cezasızlıktan yararlandığını, üzerlerinde idari koruma bulunduğunu, disiplin işlemi yapılmadığını, yargının da bütün bu vakalara hoşgörüyle yaklaştığını öne süren Tanrıkulu, demokrasilerde bir vatandaşın bile gözaltı merkezinde herhangi bir nedenle ölümünün, büyük sorumluluk gerektirdiğini, o ülkelerde İçişleri ya da Adalet bakanlarının istifa ettiğini kaydetti.

Tanrıkulu, Hükümet'e, ''gözaltında ölüm vakalarına son verilmesi, hoşgörü gösterilmemesi, memurlar üzerinde korumanın kaldırılması'' çağrısında bulundu.

Uludere olayının ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in açıklamalarının sorulması üzerine Tanrıkulu, Şahin'in, derhal istifa etmesini istedi.

Tanrıkulu, ''Kendi partisinin sözcüsü, yaptığı açıklamayla ilgili 'insani değil' dedi. Bu saatten sonra, bu açıklama yapıldıktan sonra Türkiye'deki yurttaşların, kişi özgürlüğü, güvenliği, yaşam hakkı bu İçişleri Bakanı'na emanet edilemez. Bütün yurttaşlarımızın güvenliğinden kendisi sorumludur, bu yaklaşım içinde, bu zihniyet dünyasında olan bir bakana, milletvekiline, Türkiye'nin yurttaşlarının yaşam hakkı emanet edilemez. Bu nedenle derhal istifa etmelidir. Eğer istifa mekanizması işlemiyorsa, Başbakan, bakanlarına, milletvekillerine sus emri vereceğine, kendisini görevden almalıdır'' diye konuştu.

Kayseri'deki patlamaya ilişkin soruyu yanıtlarken Tanrıkulu, saldırıyı kınayarak, ölen polislere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Bu tür saldırıların bir daha yaşanmamasını temenni eden Tanrıkulu, silah ve şiddetle hiçbir sorunun, aradan 30 yıl geçmesine rağmen çözülemediğini ve çözülmeyeceğini, örgütün bu yöntemlere derhal son vermesi gerektiğini vurguladı. AA

Zavallı CHP6
 // Kemal
Büyük patronların cebine yığınla para taşıyan bir sisteme dönüşmüş durumdadır. Bunu vergi cezalarında Türkiye'nin her yerinde af ile kurtarılan iş adamı müsvettelerinden görüyoruz. Hükümet hiç kimseyi kandıramazsın. Ne yaptığını görüyor herkes! Senin adındaki adaletle uzaktan yakından hiç alakn yok, git o adını değiştir. Milletin artan zenginlikten hak ettiği payı alamadığı kesin. Şimdide yollara, köprülere para ödeme olacakmış, bunlar size ilk...
27 Mayıs 2012 15:34
Zavallı CHP5
 // Kemaliye
Ortalık duman olmuşken, siz kaçak ticarete, vergi kaşıran ülke sathındaki yüzlerce esnafa rağmen, vergi kaçıran büyük para babaları yakalndığı affedilerek cezadan yırtmaları ile bu ülke ekonomisi düzelmiş falan olmaz. Kimse de gariban işçi memura gücünüz yetiyor, sizden öncekiler de aynı hatayı yaptı zaten. Bu arada zammı verip de sonra eğer elektrik,su,doğalgaz v.s. zam yapcaksanız hiç zam yaptık diye meydana da çıkmayın. Kısacası hükümetin yapmayı ...
27 Mayıs 2012 15:31
Zavallı CHP4
 // Kemal
Şimdilerde iyice vahşi kapitalistleri andıran bir hükümet ve çevresi, kapitalizm putuna güvenerek iş yaptı ve hoşuna gitti. Zamanı gelince bu kapitalizm putu da bunları sırtından atacaktır. Zira, ABD AB ve masonlara güvenenin gemisi çok değil az birşey gider gitmez batar. Kaldı ki bugün piyasalar ciddi sıkıntılara gebe, çalışan kesim zam alamıyor, enflasyon artıyor, faizlerde yüksek seyretmekte ısrarla maalesef, milletin kazançları zaten az idi, ufak bir enflasyo...
27 Mayıs 2012 15:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler