YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüsnü Mübarek'in oğlu kaçtı mı?
Hüsnü Mübarek'in oğlu kaçtı mı?
27 Ocak 2011 08:29
Mısır halkı 30 yıllık Mübarek iktidarına karşı sokakta...Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek muhalifleri protestolarını yasaklara rağmen sürdürürken oğul Cemal Mübarek'in eşi ve kızıyla Londra'ya kaçtığı iddia edildi.

Mısır’da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in halefi, oğlu Cemal Mübarek’in eşi ve kızıyla Londra’ya kaçtığı iddia edildi. Ekber el-Arab sitesine göre Mübarek ailesi ve 97 bavullarını taşıyan uçak salı günü Kahire’den kalktı. Mısırlı yetkililer iddiaya ilişkin açıklama yapmadı.

EKONOMİYİ DE ETKİLEDİ

Mısır, 30 yıllık Mübarek iktidarına karşı en büyük protestoya sahne oluyor. Tahrir Meydanı’nda toplanan binlerce Mısırlı polis tarafından biber gazı ve tazyikli su sıkılarak dağıtıldı. İki günde 6 kişinin öldüğü Mısır’da dün göstericiler molotofkokteylleriyle Başkent Kahire’de resmi binayı da ateşe verdi. 15’i polis 70 kişinin yaralandığı olaylarda 200 de gözaltı var. Halkın internetten organize olduğu Mısır’da Twitter’a erişim de engellendi. Mısır Lirası 2005 ocaktan bu yana en düşük seviyeyi görürken, borsa da yüzde 4 değer kaybetti.

Bin Ali için ‘kırmızı bülten’

Interpol, Tunus’un devrik devlet başkanı Zeynelabidin Bin Ali ve altı akrabası için tutuklama emri çıkarttı. Talimat 188 ülke gönderildi.

Mısır’ın 2 numaralı ismi

Hüsnü Mübarek’in iki oğlundan küçüğü Cemal Mübarek 2000’lerin başında babasının Ulusal Demokratik Partisi’nde siyasete atıldı. Şu an partinin iki numaralı ismi. Basından hükümete birçok kritik noktaya kendine yakın isimleri yerleştirmesi, son yıllarda yaptığı önemli görüşmelerde babasının yanında yer alması nedeniyle Hüsnü Mübarek’in koltuğuna aday olduğu söyleniyor. Fakat Mübarekler’in bu konudaki tavrı net değil.
Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler