YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hükümetten tık yok"
CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümete 35 vatandaşın yaşamlarını yitirdiği vahim olayla yüklendi. "50-100 lira için o çocuklar ölüyor"diyen CHP lideri "Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek"dedi.
"Hükümetten tık yok"
03 Ocak 2012 / 15:53 Güncelleme: 03 Ocak 2012 / 15:53

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak sınırında yaşanan olaya ilişkin, ''Kimin istihbaratı ile 35 yurttaş öldürüldü  Bunun yanıtını bekleyeceğiz. Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek. Recep Tayyip Erdoğan olarak gidip özür dileyecek'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin yeni yılın ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2012 yılına Van'da depremzedelerle birlikte girdiğini anımsattı. Hiçbir partinin Van'ın sorunlarını CHP kadar sağlıklı teşhis ettiğine inanmadığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Van'da milletvekilimiz yok ama biz Van'a kırgın değiliz. CHP'nin 135 milletvekili, aynı zamanda Van'ın, Erciş'in milletvekili'' dedi.

Depremin üzerinden 2,5 ay geçmesine rağmen sorunların azalmak yerine arttığını savunan Kılıçdaroğlu, bölgeyi ziyaret eden CHP'li milletvekillerinin çektiği fotoğrafların da buradaki dramı gösterdiğini ifade etti. Bölgede, her 100 kişiye bir tuvalet ve banyo düştüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, bir öğretmenin, 2,5 aydır iki kez banyo yapabildiğini anlattığını söyledi.

Kendisinin de bir ailenin çadırına konuk olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Genç bir kadın, 'Biz MHP'liyiz' dedi. Anlattıkları insanlık dramıydı: 'Kimse bizimle ilgilenmiyor. Kanser hastasıyım. Depremden sonra tedaviyi yarım bıraktım. Kocam hastalandı ve Van'ın dışında bir hastaneye yatırdık. Çocuklara bakmak zorundayım.' Bu ailenin dramını sadece bir ailenin dramı olarak algılamamak lazım. Bu şekilde yüzlerce aile var. Bir gazetenin yazı işleri müdürü de 'Kemal Bey, çadırlardaki yurttaşların durumu yine iyi aslında. İstasyon Mahallesi'nde her aileye günde bir ekmek, bir öğün yemek veriliyor' dedi.

Hükümet atıp tutuyor, 'şunu yaptık, bunu yaptık'  diye. Allah aşkına ne yaptınız  2.5 ay geçti. Para var, uzman var, imkanımız var, her şey var. Olmayan sadece ehil bir hükümet. Tipik başarısız bir hükümetle karşı karşıyayız. Depremin altında kalan Vanlı değil, depremin altında kalan Hükümettir.

Bir kadın, 'Türkiye'nin her tarafından yardım geliyor, izliyoruz. O gelen yardımları Van Gölü'ne dökseydik göl taşardı. Nerede bu yardımlar ' diyor. Evet nerede bu yardımlar  Bu sorunun yanıtı henüz verilmedi. Biz Van'ı, Erciş'i unutmadık, unutmayacağız. Herkesin yaraları sarılıncaya kadar CHP'nin milletvekilleri Van ve Erciş'te olacak.

Bu ülkede görevini yapan aslında bizim milletimiz. 45 milyar dolar para ödediler bir deprem olursa yaralar sarılsın diye. 45 milyar doların 1 milyar doları bile harcanmış değil. Bu paralar nerede  Hani yaralar sarılacaktı  Bizi biz yapan, bizi ulus yapan, tasada ve kıvançta beraber olmamızdır. O insanların yanında olmak, onların sorunlarını dinlemek sadece hükümetin değil, bizim de görevimiz. Biz üstümüze düşeni yapıyoruz ama Hükümet yapmıyor. Sayın Bakan açıklama yaptı ve '15 Ocakta her aileye konteyner verilecek' dedi. Bugün de Sayın Başbakan 30 Ocak tarihini veriyor. Bunlar aynı Hükümetten değil mi  Kendi içinde bu kadar tutarsız, dengesiz olan başka bir hükümet ben Türkiye Cumhuriyeti'nde görmedim.''

Van'da görev yapan Kızılay ve gönüllü kuruluşlara teşekkür eden Kılıçdaroğlu, onların Hükümetten daha güzel çalıştığını, her aile ile ilgilendiklerini belirterek, ''Onlar olmasaydı daha büyük felaketler yaşanabilirdi'' dedi.

''Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek'

Irak sınırında yaşanan olaya değinen Kılıçdaroğlu, olaya ilişkin bazı sorular yönelttiklerini, ancak Hükümetin bunları henüz yanıtlamadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Önce, 'Bu insanlar neden öldü ' dedik. 'Efendim istihbarat aldık' dediler. Soru basitti, 'İstihbaratı kim verdi ' dedik. Genelkurmay Başkanlığı, 'Bize istihbarat geldi gereğini yaptık' diyor. Kaç gündür soruyoruz, 'Bu istihbaratı kimden aldınız, kim verdi ' İstihbaratın doğru çıkma şansı her zaman yoktur. Bunun için istihbarat yönetimi vardır. Acaba bu yönetimde zafiyet mi var  Evet var. Daha önce de vardı. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurdular, bütün istihbarat oraya gelecekti, değerlendirilip gereği yapılacaktı. Ne oldu  35 yurttaş öldürüldü, aradan 24 saat geçti, Hükümetten tık yok.

'Hükümet neden konuşmuyor' dedik, ses yok. Sonra Hükümet sözcüsü, Başbakan konuşmaya başladılar. Ama bizim sorumuza yanıt vermediler. Bu istihbaratı size kim verdi  Kimin istihbaratı ile 35 yurttaş öldürüldü  Bunun yanıtını bekleyeceğiz.

Giden çocukların çoğu aynı aileden 50-100 lira kazanmak için kaçakçılık yapıyorlar. Sınırın bu kadar tehlikeli olduğu yerde 50 lira 100 lira için o gencecik çocuklar hayatlarını neden feda ediyorlar  Hani kişi başı gelir yükselmişti, ekonomide çağ atlıyorduk  Asıl üzerinden durmamız gereken konu budur. Ekonomide bu çarpık tablo olduğu sürece bu kaçakçılık da bitmez, o insanların hayatı da tehlikeden kurtulmaz. Bu bir mecburiyet, çaresizlik ise bunun sorumlusunun bulunması lazım. O sorumlu bütün demokratik ülkelerde Hükümettir. Bizim ülkemizde de öyledir. O halde ülkeyi yönetenler bunun hesabını vermeliler. Yoksulluk bu boyutlarda. 35 tane gencecik insan öldü. Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek. Recep Tayyip Erdoğan olarak gidip özür dileyecek. Özür dilemenin de bir erdemi vardır. İkincisi ölenlerin yakınlarına tazminat ödenmeli.''

''O bölgede benim gibi gezemezler''

Irak sınırında yaşanan olayın ardından taziye için Şırnak'ın Uludere ilçesi Gülyazı köyüne gittiğini anlatan Kılıçdaroğlu, CHP olarak bu konuda da oldukça sorumlu bir politika izlemeye özen gösterdiklerini kaydetti.

Söz konusu köye gitmeye karar verdiğinde önce kendisine helikopter verileceğinin söylendiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Fakat ne olduysa, bizim Gülyazı köyüne gitmemiz birilerinin işine gelmedi. Gece yarısı helikopter iptal edildi. Olabilir, ben senin helikopterine muhtaç değilim ki. Ben Gülyazı köyüne neden gidiyorum, senin yapamadığını ben yapıyorum. Sen oraya gidemiyorsun, Bakanın da gidemiyor, oraya ben, Anamuhalefet Partisinin Genel Başkanı olarak, Türkiye'nin birliği, bütünlüğü, saygınlığı, bayrağı için gidiyorum'' diye konuştu.

Helikopter olmayınca 7 saatlik bir yolculuğun ardından köye ulaştıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Helikopter vermeyince, 'Bunlar 7 saati göze alamazlar' dediler. 7 değil 77 saat olsa da ben oraya giderdim. Onlar sanıyorlar ki biz onların helikopterine güvenerek yola çıktık. Biz CHP'yiz, halka güveniriz, öyle yola çıkarız. Kaldı ki onların uçağı, helikopteri için özel bir ricamız da yok. Biz oraya o yurttaşlarımızla beraber olmaya, onlara başsağlığı dilemeye gittik. Onların bakanları nereye gitti biliyor musunuz  Çadır tiyatrosu kurdular başka bir yerde. Ölen çocukların aileleri yok orada. Bakanlar çadırda oturmuş, oradan da Başbakan'ı görüştürüyorlar. Tam bir çadır tiyatrosu. Buradan Sayın Başbakan'a sesleniyorum, 'Sizi bu konuma getiren o bakanları görevden alınız.'

Ben taziye için köye gittim. 'Vay efendim nasıl gidersin ' Niye  Onlar bizim vatandaşımız değil mi  Sen sahip çıkmıyorsun, bırak CHP sahip çıksın. Senin CHP Genel Başkanı'na oturup kalkıp dua, teşekkür etmen lazım. Bizi suçluyor, 'Neden çadıra gittiler' diye. Taziye çadırına gitmeyip de senin yaptığın gibi tiyatro çadırı mı kursaydık. Ölenlerin yakınları orada beni kucakladılar. Beni kucaklamaları Recep Tayip Erdoğan'ı ve ekibini rahatsız etti. Rahatsız etmesin Sayın Başbakan. Bir dönem demiyorlar mıydı, 'CHP Fırat'ın, Sivas'ın ötesine geçemez' diye. Şimdi Fırat'ın da Sivas'ın da ötesine gidiyoruz sen rahatsız oluyorsun.

35 yurttaş ölüyor, 3 gün sesiniz çıkmıyor. Biz oraya gittik, beyefendiler rahatsız oluyor. Biz bu ülkenin taşına, toprağına, insanına saygı gösteririz. Ayrılık, gayrılık bizde yoktur. Biz herkesi kucaklarız, herkesle dost oluruz. Şırnak'tan da bizim milletvekilimiz yok. Ama ben gittim, 5 milletvekilimiz de sonra gitti ve milletvekillerimiz yine gidecekler.

Helikopteri geri çektiler ama bize iyilik yaptılar. Kaza yaptık, 7 saat gittik ama Veysel Karani'ye uğradık, hayır duamızı ettik. Geçtiğimiz yerlerde vatandaşlarla sohbet ettik. İddia ediyorum, benim gezdiğim gibi hiçbir AKP milletvekili, bakan gezemez, iddia ediyorum. Ben iddia ediyorum, benim gibi o bölgede Recep Tayyip Erdoğan da gezemez. Biz samimiyiz, insan sevgisi var. Haksızlıklara karşı çıkar herkesi kucaklarız. Onların çayını içer, sofrasına otururuz. Kibirlilik bizim kitabımızda yoktur.''

AA

uludere
 // hakan yılmaz
Buyuk umut diye geldin chp nin basına tamamen bitirmek için elinden geleni yapıyorsun. bu olen 35 kişi sokakdamı öldü be adam yoksa evlerindemi öldü. bu ülkede kacakcılık suc deilmi savaş alanında ne işleri var....
03 Ocak 2012 21:12
ALLAH AŞKINA
 // MALİ
İNANMAK İMKANSIZ DÜNE KADAR TERÖRE DESTEK VERİYOR DEDİĞİ HÜKÜMET BUGÜN SEN GİDEMEZSİN BEN GİDERİM DİYOR EMİN OLUN BU SİYASET DEĞİL, BUNLARI YAZIPTA GÖSTERİPTE BİZİ KANSER ETMEYİN NOLUR.
...
03 Ocak 2012 16:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler