YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten sert tepki: AYM yasaların çizdiği sınırı aşmıştır
Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, "Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır dedi.
Hükümetten sert tepki: AYM yasaların çizdiği sınırı aşmıştır
12 Ocak 2018 / 09:35 Güncelleme: 12 Ocak 2018 / 09:35

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin kapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ile gazeteci Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Bozdağ, anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemenin ve karara bağlamanın, Anayasa Mahkemesinin yetkisi ve görevi dahilinde olduğunu anımsattı.

Bireysel başvurunun, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvence olduğunu belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, Anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır, Anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz, ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez, hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez. Anayasa Mahkemesinin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür."

A
 // Selahattin
Yaa belirli tipler var burada, sürekli yorumları takip ediyorum örtülü şekilde devlete millete akpye bb'a cb'na devletin kurumlarına saldıran bir-iki kişi var burada (şimdi hemen saldırıya geçecek bazıları) böylece ajan provokatörlük ve ajitasyon silahşörlüğü maskeside düşüverecek. güya çaktırmamaya çalışıyorsada devekuşu gibi sadece kafası kumda, kafa dışında her taraf açıkta....
12 Ocak 2018 21:16
A
 // Sinan
Ömer, Ljgg'yi uyarıyor, uyumayın diyorsun. Uyanırsa ne yapacak, senin deyiminle (Gizli görüşme ve ahlaksız pazarlıklar mekanına dönüşen(?) kamu kurumlarını mı basacak? Gizlice dinleme cihazı yerleştirip hafiyelikmi yapacak? Haa bu arada alt/üst düzey kamu yöneticisi gururuna dokunup (kolayca) kimliğine ulaşıp, ispatla kardeşim diye dava açıverirse,ne yapacan? Kamu kurumlarının gizli görüşme ve ahlaksız pazarlıklar mekanına dönüştüğüne dair delilin varmı gerçekten yoksa ajitasyon/provokasyon/çamur at izi kalsın amaçlımı yazıyorsuN? Şimdi sen hep gördüğüm gibi, yine sansürlenecek mahalle ağzı küfürler yazacaksın...
12 Ocak 2018 20:23
 // Ömer/ murad meee demeye devam
Ljgg, !!!! aylardır UYUMAYIN! diyoruz. Kamu kurumları gizli görüşme ve ahlaksız pazarlıklar mekanın dönüştü...
12 Ocak 2018 16:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler