YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet'ten devrim gibi düzenlemeler
Başbakan Binali Yıldırım, esnaf ve sanatkarların borçlarının gecikmiş faizlerinin tamamen silineceğini açıkladı. Yıldırım ayrıca mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları ile il ve ilçe müftülerine resmi nikah kıyma yetkisi verileceğini de belirtti.
Hükümet'ten devrim gibi düzenlemeler
28 Haziran 2016 / 11:39 Güncelleme: 28 Haziran 2016 / 12:46

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Evlenme, ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak. Vatandaş, mahkeme kararına ihtiyaç duymadan adlarını, soyadlarını değiştirme hakkına sahip olacak. Pasaport ve ehliyet işleri artık nüfus idarelerinden yapılacak. Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları ile il ve ilçe müftülerine resmi nikah kıyma yetkisi verilecek.

ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN BORÇ FAİZLERİNİ SİLİYORUZ

Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Bu şekildeki 110 bin esnafımızın tamamını, 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN YENİ AÇILIMLAR GETİRİYORUZ

Türkiye önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçiler için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye'nin geleceği tarımdadır. Tarım potansiyelimizi açığa çıkarmak ve tarım ve hayvancılığın payını artırmak ana hedefimiz olacaktır. Hububat hasatı devam ediyor. Toprak Mahsulleri alımlara başladı.

1,25 milyon ton buğday alımı gerçekleşti. Üreticimizin fiyatlardan memnun olmasından dolayı Ofis devreye girmiyor.

Özellikle Trakya bölgesinde buğday fiyatları biraz düşüş eğiliminde, Ofis burada fiyat açıklama ihtiyacı duymuştur. Ofisin ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği boşaltma ücretini de kaldırıyoruz. Biz çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olduk. Ürün asla tarlada kalmayacak. Kurda, kuşa yem etmeyeceğiz.

EKİLEMEYEN ARAZİLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

Don, sel, kuraklık gibi afetlerden zarar gören çiftçilerimiz var. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. 

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere bakanlıklar çalışmalarını yapıyor. Topraklarımızı geleceğimiz olarak görüyoruz. 

Yeni bir uygulamaya daha geçiyoruz. 6,5 milyar hektar büyüklüğündeki ovamızı tarımsal sit alanı ilan ediyoruz. Atılacak tohum, dikilecek her fidan, buralara çivi çakılmayacak, tarım arazisi olarak kalmaya devam edecek. 

Ekilemeyen arazilerimizi atıl olmaktan çıkarıyoruz. Ekilmeyen arazileri sahipleri namına değerlendireceğiz. Bu topraklar milli servetimiz. Ekilmeyen 2 milyon hektar tarım arazisinden 16 milyar lira tarımsal hasıla hedefliyoruz.

ÇİFTÇİLERİMİZ ÜRÜN BEDELLERİNİ BAYRAMDAN ÖNCE ALACAKLAR

Çiftçilerimiz ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satmak isterlerse, ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabilecekler. 2016 yılı için Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın alım fiyatını 910 lira, ton başına belirlemiş bulunuyoruz.

Bu fiyata, kaliteye göre yüzde 7'ye kadar ilave prim uygulanacak, bundan böyle Ofisin ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği boşaltma ücretini de kaldırmış bulunuyoruz

YURT DIŞINDAN TOPRAK KİRALAMAK VİZYON MESELESİ

Yurt dışından toprak kiralamak vizyon meselesidir. Anamuhalefet liderinin bunu anlamaması normaldir.

Muhalefet ülkemize toprak kazandırmanın nesinden rahatsız olur anlamak mümkün değil. Biz nüfusumuzun 100, 120 milyona ulağacağı günleri düşünerek bu adımlara atıyoruz.

Muhalefet milli gelirin yüzde 1'inin ödenmediğini iddia ediyor. Bunu yasa haline getiren biziz. 2015'in milli geliri 1,913 milyar lira, tarıma verdiğimiz destek 10 milyarın üzerinde. 

Bu destek değil de nedir Sayın Kılıçdaroğlu? 2015 yılı sonunda eriştiği meblağ 19 milyar 590 milyondur.

Eski Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik'in, Hazine Müsteşarı olarak atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladım. Çelik, özel sektör deneyimi olan başarılı bir ekonomist, hayırlı olsun.

MUTABAKATLA KANAYAN BİR YARA DURDU

Mutabakatla Mavi Marmara şehitleri için tazminat alındı. Gazze'edki kardeşlerimiz de rahat bir nefes alacak. Cuma günü ilk yardım gemimiz Mersin'den yola çıkacak. Mutabakatla ilgili süreçte Filistinli kardeşlerimizle sürekli irtibat halinde olduk böylece kanayan bir yara durdu.

Türkiye Filisin halkının haklı davasının her zaman yanında olacaktır. Herkes için barış, herkes için huzur ve esenlik diliyoruz. Lakin zamanın akışı olağanüstü gündemi de getirebiliyor. 

RUSYA NORMALLEŞME KARARLILIĞIMIZIN GÖSTERGESİDİR

Rusya da bizim normalleşme kararlılığımızın bir göstergesidir. Bugünlerde önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim. Hem ekonomik hem kültürel işbirliği üzerindeki talihsiz gelişmelerin sonlandırılması için çaba gösterdik. Karşılıklı yazışmalar Türkiye ile Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gösteriyor. Normalleşme sürecinin de başladığını söylebilirim. 

İşlerin bu noktaya gelmesinde birçok gayret var. Özellikle kardeşlerimiz Kazakistan, Azerbaycan liderlerinin bu konudaki yoğun çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz. 

DOSTLARIMIZI ARTIRACAĞIZ, DÜŞMANLARIMIZI AZALTACAĞIZ

Bu dönem, başka bir şey söyledik. Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Rusya ile sınırlı değil Akdeniz ve Karadeniz'i çevreleyen dostlarımızla ilişkilerimiz geliştireceğiz. 

TÜRKİYE OLARAK AB'NİN SÜREKLİ OLMASINI SAVUNUYORUZ

Uluslararası camiada yoğun bir gündem var. Geçtiğimiz günlerde İngiliz halkı AB'den çıkma kararı aldı. Bu kararla birlikte AB yeni ve zorlu bir döneme girdi. Bunu herkesin görmesi gerekiyor. Birleşik Krallık'ın ayrılışı ilk ve dönüm noktası. Bunun pek çok yansımalarını göreceğiz. 

Son zamanlarda kendi değerlerinden uzaklaşan AB böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Biz Türkiye olarak, her zaman birliğin güçlenerek devamından yana olduk.

Güçlü bir AB'nin yolu ise farklılıklara tahammülü olan bir vizyondan geçiyor. Referandum kampanyasında sık sık Türkiye üzerinden ayrımcı söylemleri ihmal etmediler.

AB'deki bu sapmalar kısa vadede bile olumsuzlukları daha da derinleştirecektir. Irkçılık, İslam düşmanlığı gibi aşırılıklara karşı mücadele çok daha duyarlı şekilde sürdürlmelidir. AB yalnız değildir. Dünyanın pek çok yerinde ayrımcılık zemin bulmaktadır.

Bu vesile ile ABD'deki seçimler öncesinde de sıkça gördüğümüz İslam karşıtı söylemlerden de rahatsız olduğumuzu ifade etmek isterim.

33 NO'LU FASIL AYIN 30'UNDA MÜZAKEREYE AÇILACAK

18 Mart'ta yapılan Türkiye - Avrupa Birliği zirvesinde 33 No'lu Mali ve Bütçesel Hükümler Faslı, Hollanda dönem başkanlığı dolmadan, ayın 30'unda müzakereye açılacaktır, bunun kararı verilmiştir. Hayırlı uğurlu olsun.

AB İYİ BİR İMTİHAN VERMEDİ

AB, göçmen konusunda da iyi bir imtihan veremedi. Biz vazifemizi üstlenirken, dünya kamuoyu bu çabalarımızı seyretmekle yetindi. 3 milyona yakın Suriyeliye evsahipliği yapan Türkiye, BM raporuna göre en fazla göçmen barındıran ülkedir.

Çağrılarımızı yaptık ne AB, ne ABD; beklenen desteği alamadık. AB ve ABD bu yüke omuz vermek zorunda. Ahlaki sorumluluk gereği bizim değerlerimize uygun olan, bu 3 milyon kardeşimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesidir. 11 milyar 700 milyon dolar bütçe kullandık. Uluslararası toplumun katkısı 20'de biri.

 

1
 // 1
1 madde unutulmuş baletler erken emekli olacak......
28 Haziran 2016 16:31
 // Ahmet
Dünyada çok yakında cok ama çok ciddi bir paradigma değişikliği olacak Şu an türkiye sadece pkk yı mağlup ederek bunu sağlayamaz. Çin , hindistan ve iran yakında büyük sürprizler yapacak , yahudi sermayesi ABD 'den ÇİN 'e gidiyor. Erdoğan ve ak parti israil' i dost görmez , gaflet ve delalet olmaz bunun adı siyaset....
28 Haziran 2016 15:03
adda dostluk bunun adı
 // hacı
Bele bir misal var. Köpekden dostluk eden gerek elinden deyeneyi buraxmasın...
28 Haziran 2016 12:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler