YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten dev adımlar geliyor
Hükümetin 2014 Programı'ndan gençlere müjde geldi. 600 bin kişiye iş kapısı açılıyor.
Hükümetten dev adımlar geliyor
06 Kasım 2013 / 13:33 Güncelleme: 06 Kasım 2013 / 13:39

Hükümetin 2014 Programı'ndan gençlerden emeklilere, öğretmenlerden ev kadınlarına, bankalardan işletmelere kadar geniş yelpazede sürpriz düzenlemeler çıktı.

Uzun süre çalışanın emekli aylığı yükseliyor, 600 bin gence iş kapısı açılıyor. Dezavantajlı bölgelerde görev yapan öğretmenin maaşı artarken, tüketici kredilerinde frene basılıyor.

Yeni dönemde Genel Sağlık Sigortası'na teminat paketi geliyor. Gelecek yıl hangi alanda ne yapılacağının açıklandığı programda şu başlıklar öne çıktı:

Tüketici kredilerine fren

Kredi kartı ve tüketici kredilerine sınırlama getirilirken kredideğer oranı taşıt kredilerine de uygulanacak. Talep olmadan bankaların ürün tahsisi önlenecek.

Sağlıkta teminat paketi

Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki hizmetlerin tanımlandığı temel teminat paketi oluşturuluyor. Paket dışı hizmetlerde tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek.

Helal gıdaya ayar

İslam ülkelerine yapılan ihracatta, helal gıda standardı ülkelere göre belirlenecek. Standartlar hakkında ülke çapında ihracatçılar bilgilendirilecek.

600 bin gence iş

Gelecek yıl yaklaşık 600 bin gence iş kapısı açılacak. Kamuda ise merkezi yönetim kapsamındaki idarelere 40 bini kontenjan, 34 bin istisna mahiyetinde 74 bin personel alınacak.

Doğu'ya gidene fazla maaş

Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölge ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi amacıyla farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacak.

Emekli aylıklarına düzenleme

Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışma hayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek. Süre uzadıkça daha yüksek emekli aylığı bağlanacak.

Çocuklar eğitime kazandırılacak

Zorunlu eğitime devam etmeyen çocuklar eğitime kazandırılacak, kademeler arası geçiş oranları artırılacak. Yabancı dil eğitimine erken yaşlarda başlanacak.

Jandarma sayısı artacak

Jandarma birimlerinde profesyonelleşmenin artırılması amacıyla profesyonel kadro oranı yüzde 60'a yükseltilecek.

Doğum yapan kadına iş garantisi

Doğuma bağlı olarak faydalanılan analık, babalık, refakat izinleri ve ücretsiz izinler, kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek.

Esnafa destek geliyor

Esnaf ve sanatkârların kamu tarafından etkin bir şekilde desteklenmesi amacıyla bu kesime yönelik bir destek modeli oluşturulacak.

Fatih Projesi'nde düzenleme

Fatih Projesi başta olmak üzere, kamu projelerindeki hizmet alım süreçleri, yerli katma değerin artırılması gözetilecek. Elektronik haberleşme altyapısı olmayan 2 bin yerleşim yeri kapsama alanına alınacak.

Enerjiye destek geliyor

Elektrik arz güvenliği izlenecek, önlemler alınacak. Lisansların yatırıma dönüşmesi, öngörülen tarihte devreye girmesi için tedbir alınacak.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler