YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten AYM açıklaması! Beraat verme yetkisi yoktur
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AYM'nin kararına ilişkin, "Bu karar, bir beraat kararıdır. AYM'nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur." dedi.
Hükümetten AYM açıklaması! Beraat verme yetkisi yoktur
13 Ocak 2018 / 14:30 Güncelleme: 14 Ocak 2018 / 04:04

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki tahliye kararını eleştirerek "Anayasa Mahkemesi vaka değerlendirmesi yapıyor ve Anayasa'nın çizdiği sınırları tek tek aşıyor. Bu hak ihlali değil, beraat kararıdır. Anayasa Mahkemesi'nin beraat kararı verme yetkisi yoktur" dedi.

"AYM ANASAYANIN ÇİZDİĞİ SINIRLARI TEK TEK AŞIYOR"

Bekir Bozdağ, AYM'nin Şahin Altay ve Mehmet Altan'a tahliye kararını eleştirerek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruyu AK Parti iktidarının getirdiğini söyledi.

Bekir Bozdağ şöyle devam etti:

"Bir hususun altını çizmekte fayda görüyorum; AYM bireysel başvurular hakkında karar verme hakkına sahiptir. Ama AYM bu konuda karar verirken ilk derece mahkemesi, istinaf mahkemesi, temyiz ya da süper temyiz mahkemesi gibi hareket edemez. AYM bunlar değildir. Anayasa ile sınırları belirlenmiş yetki ve görev alanı vardır. Anayasa'nın 148'inci maddesi açıkça diyor ki bireysel başvuruda kanun yolunda gösterilmesi gereken hususlarda inceleme yapılamaz. AYM'nin Alpay ve Altan kararının açıklanan gerekçesini incelediğinizde kanun yollarında gözetilmesi gereken hususlarında fazlası gözetildiği gibi onunda ötesine geçilerek ilk derece mahkemesi gibi inceleme yapılmıştır. Pek çok hukukçu eleştiriyor.

Hepsine söylüyorum. AYM bir davanın esasına girecek şekilde bireysel başvuru incelemesi yapabilir mi- yapamaz mı, vaka incelemesi yapabilir mi- yapamaz mı? AYM, bireysel başvuruyla kendine gelen bir konuda vaka incelemesi yapamaz. Delillerin yeterliliğini değerlendiremez. Böyle bir yetkisi yoktur. Can Dündar kararında delillerin yeterliliğini değerlendirdi, vaka incelemesi yaptı. Şimdi aynı kötü ve yanlış uygulamayı Altan ve Alpay kararında da verdi. Gerekçeyi okuduğunuz zaman insan diyor ki; ilk derece mahkemesine, istinafa ne gerek var? Yargıtaya ne gerek var ?

AYM'NİN BERAAT KARARI VERME HAK VE YETKİSİ YOKTUR

AYM sadece hak ihlali olup olmadığını tespitle yetkilidir. Onun ötesine geçemez. Hak ihlali olduğuna dair karar verir. O zaman ilk derece mahkemesi yargılamanın yenilenmesi yoluna gidebilir ya da bu imkan yoksa tazminat istenir ya da genel mahkemelere müracaat yolunu gösterebilir. Ama şimdi bakın ben okuduğum zaman gerekçesiyi AYM'nin saygın hukukçularına soruyorum. Siz hak ihlali kararı mı verdiniz yoksa beraat kararı mı verdiniz? İlk derece mahkemesi bu sınırı aşan kararınız karşısında ne yapacak?

AYM'nin bu kararı hak ihlali kararı değil berat kararıdır. AYM'nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur. Burada suç yok diyor. AYM burada suç yok diyemez. Hak ihlali var ya da yok diyebilir. Suçun varlığına ya da yokluğuna sadece ilk derece mahkemesi karar verebilir. İstinaf karar verebilir. AYM maalesef burada aynı şekilde vaka değerlendirmesi yapıyor, suç değerlendirmesi yapıyor, anayasa'nın çizdiği sınırları tek tek aşıyor."

 // Sait
AYM'nin bu kararı Türkiye'ye yönelik YARGI DARBESİDİR. Gereği gerektiği şekilde yapılmalı., 17 üyenin 14'ünü oluşturan, N.Sezer ve Gül'ün atadığı, güllü-fetö diyeti ödemeye çalışan bu hain AYM üyeleri bellerinde veya kafalarında odun kırılarak, demokrat ve insani şekilde yumuşakça ikna edilip, istifa ettirilmelidir. İkna olmayan olursa dünyanın her türlü hali olduğunu, heran hepimizin başına çoook tehlikeli şeyler gelebileceği hatırlatılarak "aman kendinize iyi bakın haa" denmeli. Demokrasi denen canavar vatanıma kastedecekse..... yemişim böyle demokrasiyi! YETER ARTIK...
14 Ocak 2018 00:26
 // Ömer/ dakadan beyinLi hergeLe ÇeTo
AhmakLık, cehalet ve ÇeTo. K. Özkaya, R.AKYEL,Y .Ş.HAKYEMEZ bir kişi mi ediyor?...
13 Ocak 2018 23:54
a
 // Ömer/ hergeLe ÇeTo ve patates çuvalı
ÇeTo, YaLakaLıkta, şakLabanlık'ta yapabilirsin. Sözkonusu üyelerin dokuz (9) tanesini Fetö'nun tescilli şakirdi Abdullah GÜL seçmiş olabilir. bu üyeleri seçeni, 'kardeşim a.gül' diye ben seçmiş bile olabilirim. Vs. Vs. Tüm bunlar hiç kusura bakma örtmüyor.merak etme Ağababalarınızın güç ve menfaatten nemalanmayı ibadet edinmişler olduğunu da biliyoruz. Parselci i.melih'ten ve şehit Ö.Halisdemir'in muhterem babası ile cübbe meraklısı Fetöcü arınç'ı yanyana oturtan, paranın dini olmaZ diyen çarpık zihniyetten çok iyi biliyoruz. ÇapuLcu babayiğiTLer ile kolkola, ihale ve komisyon biraderliğinize devam edin....
13 Ocak 2018 23:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler