YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin uyguladığı pek çok projenin sahibi benim
ODTÜ'de katıldığı bir programda katılımcıların sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu,"Bugünkü hükümetin, sosyal güvenlik konusunda uyguladığı pek çok projenin sahibi benim" dedi.
Hükümetin uyguladığı pek çok projenin sahibi benim
02 Mayıs 2015 / 05:07 Güncelleme: 02 Mayıs 2015 / 09:04

Kılıçdaroğlu, ODTÜ Mezunları Derneği'nce, Vişnelik Tesisleri'nde düzenlenen "Seçim Süreci Tartışmaları" başlıklı panelde, katılımcıların sorularını yanıtladı.

"İktidar size, SSK Genel Müdürlüğü döneminizle ilgili eleştiride bulunuyor. Bu konuda ne demek istersiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Bakanların ömrü kısa olduğu için benim görevim uzun oldu. Çoğu bakan beni görevden almak istedi ama ömürleri yetmedi görevden almaya. İki bakan hariç her bakanla da kavga ettim. Çünkü ben yasalara göre görev yapmak istiyordum ve böyle görev yaptım, asla prim vermedim" yanıtını verdi.

 Düşündüklerinden, ilkelerinden ödün vermediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bugünkü hükümetin, sosyal güvenlik konusunda uyguladığı pek çok projenin sahibi benim. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı olmak üzere, eşdeğer ilaç uygulaması dahil olmak üzere yapan kişi benim. Övünmeyi çok sevmem" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, "İstediğiniz kanalda tartışalım" çağrısında bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumunun bugün de açık verdiğini savundu.

"İktidara gelmeleri durumunda eski bakanlardan Kemal Derviş'le neden çalışmayı düşündüklerinin" sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, Derviş'in, dünyanın kabul ettiği önemli sosyal demokrat iktisatçılardan olduğunu, Türkiye'de güzel şeyler yaptığını söyledi.

Demokrasinin sadece sandığa gidip oy verme olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, gerçek demokrasinin, sıcak siyasetin, devletin kurumlarına doğrudan müdahale etme alanının daraltılması olduğunu ifade etti.

Kurumların kendi kültürünü oluşturması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Derviş'in bunu yaparak, bağımsız kurumlar oluşturmayı istediğini dile getirdi.

"Seçimde koalisyon çıkara, CHP ile AK Parti'yle ittifak yapar mı?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Hayır, bizim tek amacımız tek başımıza iktidar olmak. Bu amaç olursa, Türkiye'nin 4 yılda bütün çevresini değiştiririz, öyle 10 yıl falan da değil. Demokrasiyi de özgürlüğü de yargı bağımsızlığını da getirirsiniz. Hiç kimsenin itiraz etmediği modeli getirirsiniz" cevabını verdi.

"HDP bizim yarımız kadar söylemedi"

"CHP'nin seçime dönük teknik altyapı çalışmalarının" sorulduğu Kılıçdaroğlu, "Türkiye'deki siyasal partiler içinde, bilgisayar altyapısı ve programı en güçlü olan partiyiz. Seçim tutanaklarını bize zamanında göndermiyorlar. Yani bir siyasal bir bilinç eksikliği var tabanımızda. Bunları aşmak için yeni üyelere ihtiyacımız var. Entelektüel düzeyi yüksek üyelere, gençlere, kadınlara ihtiyacımız var" cevabını verdi.

Entelektüellerin siyasete girmekten korktuğunu ancak eleştiri yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, son dört yılda hiçbir siyasal partinin CHP kadar değişim yaşamadığını söyledi.

"HDP'nin barajı geçip geçemeyeceğine" ilişkin bir soru üzerine, Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"HDP'nin seçim barajını aşmasını isteriz. Kürt siyasal hareketinin Parlamentoda olmasını isteriz. Çünkü barış sürecinin sağlıklı bir rayda yürümesinin yolu HDP'nin, Kürt siyasal hareketinin, yani meşru hareketin Parlamentoda olması lazım. Bu konuda en tutarlı, en sağlıklı ve samimi olan parti CHP'dir. Neden? En başından beri yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını istedik. HDP, bizim söylediğimizin yarısı kadar söylemedi. Masaya oturuyorsan eğer AKP ile birinci madde olarak yüzde 10 seçim barajını koyman lazım. Samimi olduklarına inanmıyorum bu açıdan."

"Ne engel çıkardık biz?"

Kılıçdaroğlu, "CHP'den HDP'ye oy gidip gitmeyeceğine" yönelik bir soruyu, şöyle yanıtladı:

"Biz parti olarak, 'arkadaşlar, bizim partimize değil de HDP'ye oy verin' diye bir çağrıyı yapmayız, etik, ahlaki değil. Biz kendi tabanımızın hiçbir eksik olmaksızın, CHP'ye oy vermesini isteriz. HDP ayrı bir parti, oy alırsa saygı duyarız, şapka çıkarırız. Sonuçta HDP'nin Parlamentoda olmasını isteriz, olmasında yarar olduğuna da inanıyoruz. 'HDP olmazsa faşizm gelir.' Faşizm gelirse mücadele edeceğiz. HDP geldiği zaman faşizm gelmez mi? Kolaycılığa asla izin vermemeliyiz. Siyaset bir mücadele alanıdır. Bizim tavrımız, samimiyetimiz kadar eğer Kürt siyasal hareketi de sorunun çözülmesi için mücadele etseydi emin olun çok mesafe alırdık. Bu süreç iki tarafın da birbirine güvenmediği bir süreçtir. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir sorun çözülemez."

Sorunun çözüm yerinin TBMM olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bizi, Doğu'da ve Güneydoğu'da, 'Sorun çözülecek ama çözümün önündeki engel CHP'dir' diye lanse ediyorlar. Ne engel çıkardık biz? Ne getirdiler de engel çıkardık? Herkes başka işlerle uğraşıyor, asıl sorunun çözümüyle uğraşmıyor" dedi.

"17-25 Aralık soruşturmalarının kapanıp kapanmadığına" ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, bunun kapanacak türden bir olay olmadığını, mutlaka hesabının sorulacağını kaydetti.

AK Parti'nin bu seçimlerde iktidardan düşmemek için her türlü yolu deneyeceğini ileri süren Kılıçdaroğlu, herkesin buna karşı çok dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

"ÖDP Genel Başkanını çağırdım"

"Soros Vakfı'ndan yardım alan TESEV'e üye olduğunuz iddiası var. Bu doğru mu?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Evet, TESEV kurucularından birisiyim. Üye olduğum zaman ne Soros'tan ne başka bir yerden bir şey alınmıyordu. Hiçbir zaman yönetiminde olmadım. Soros Vakfı'ndan bağış alıp almadığını da bilmiyorum" yanıtını verdi.

"Diğer sol partilerle bir araya gelmeyi düşünmediniz mi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "ÖDP'nin genel başkanını aradım ve 'CHP'den aday olmasını' istedim. 'Düşüneceğini' söyledi, kabul etmedi. 'CHP listesinden girersiniz, ayrılırsınız' dedim, olumlu bakmadılar. Diğer partilere çağrımız olmadı" dedi.

Suriye'ye ilişkin bir soru Kılıçdaroğlu, "Suriyelileri, Ortadoğu'da barış sağlandıktan sonra göndereceğimizi söyledik ama AKP 'Sen ırkçısın, nasıl gönderirsin' diye karşı bir saldırıya geçti. Bunlar hiç önemli değil. Suriyelilerin Türkiye'de ciddi sorunlar yaratacaklarını biliyorum. Üç tür Suriyeli var; bir kamplarda yaşayanlar, iki durumu çok iyi olup ev kiralayıp, iş yeri açanlar, üç sokakta dilenenler. Sokakta dilenenlerin bir süre sonra yeraltı dünyasının önemli unsurları olacağını siz de ben de biliyorum" cevabını verdi.

"HDP sol parti mi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Söylemleri itibariyle sol parti görünüyor, Sosyalist Enternasyonal'da da gözlemci üye olarak bulundular. Ama ırk temelli siyasetin, sol parti olamayacağına inanıyorum. Irk temelli sol siyaseti biliyorsunuz, dünyada meşhur örnekleri var, Hitler bunlardan bir tanesi. Ben ırk, inanç, yaşam temelli siyasetin doğru olmadığına inanıyorum" karşılığını verdi.

"Melih Gökçek, yerel seçimlerde seçimi kazandı mı?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, kazanmadığını, gerekli başvuruları ilgili yerlere yaptıklarını söyledi.

 // Rasim DUMAN
"Umum mudur" eksik soylemis; Akkuyu Nukleer Santrali,3.Havalimani,Kanalİstanbul, 3.Kopru,Marmaray,Duble Yollar,GAP,KOP.... gibi devasa projelerin mucidi ve fikir babasi da kendileri oluyorlar (!!!) . Fakat adamimiz pek mutevazi (?!) oldugu icin bunlardan bahsedip te ovunmuyor. At bakalim umum mudur, kim tutar seni...!...
02 Mayıs 2015 17:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler