YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin bahar müjdesi yolda
Hükümetin bahar müjdesi yolda
31 Ocak 2016 08:15
Hükümetin eylem planının Ocak sonu itibari ile üçte biri tamamlandı, üçte biri Meclis'te, üçte biri de yolda. Vaat ve reformlardan yüzde 30'u hayata geçirildi. Meclis'te görüşmeleri sürenler de hesaba katıldığında vaatlerin %66'sı yapılmış oldu.

2016 Eylem Planı'ndaki vaatleri birer birer hayata geçiren hükümet, 'bahar müjdeleri'ne hazırlanıyor. Konut sahibi olacaklardan atama bekleyenlere, kadroya geçmeyi umut edenlerden kredi isteyenlere kadar toplumun çeşitli kesimlerine yönelik adımlar birbiri ardına atılacak.

Hükümet, iş başı yaptıktan sonra vaatleri hayata geçirmek için Eylem Planı hazırlamış ve adımları 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık sürelerle takvimlendirmişti. Aradan geçen süreçte, vaat ve reformlardan yüzde 30'unun tam anlamıyla hayata geçtiği, Meclis'te görüşmeleri sürenlerle birlikte yüzde 66'sının yapıldığı bildirildi. Gözler ise 21 Mart'a kadar verilecek 'bahar müjdeleri'ne odaklandı. İşte, çoğunluğu şubat ayında atılacak adımlardan öne çıkanlar: 

ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI  

30 bin öğretmen ataması için süreç başlıyor. Başvurular 2-8 Şubat günleri arasında alınacak. Eğitim kurumuna atama 11 Şubat'ta, yetiştirmek üzere aday öğretmenlerin ilk tercih başvuruları 15-18 Şubat'ta, aday öğretmenlerin yetiştirilmek üzere il emrine atamaları 19 Şubat'ta gerçekleşecek. İl emrine atananların görev yerlerinin valiliklerce belirlenmesi için son gün de 25 Şubat olarak belirlenmişti. 

MEVSİMLİK İŞÇİLERE SİGORTA  

Mevsimlik tarım işçisi kadınlarla ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay faydalanmaları sağlanacak. Çalışma Bakanlığı koordinasyonu'nda, Aile ve Tarım Bakanlıkları söz konusu çalışmaları son aşamasına getirdi. 

YOKSUL AİLELERE İNTERNET 

Yoksul ailelere belirli ölçütlerle internet erişimi sağlanmasına yönelik adım da en geç Mart ortasına kadar hayata geçirilecek. Bunun için de Aile Bakanlığı koordinesinde Kalkınma, Maliye, ULaştırma Bakanlıkları son hazırlıkları yapıyor. Gençler için de benzer bir adım atılacak. 

Kaçak yapılara elektrik-su

Kentsel dönüşüm kapsamına girmek şartıyla izinsiz yapılara elektrik ve su bağlantısı sağlanmasına yönelik adım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda sürüyor. Maliye, Kalkınma ve Enerji 
Bakanlıkları da aktif olarak hazırlıklara destek veriyor.

Konut alanlara 15 bin TL destek

Konut hesabıyla ilgili yönetmelik hazırlanmıştı. 'Konut hesabı' açtırıp en az 3 yıl ödeme yapanlara 15 bin liraya kadar 'devlet desteği' sağlanacak. Destekten, ev sahibi olmayanlar yararlanacak. 

Hangileri hayata geçti?

Eylem Planı kapsamında bugüne kadar hayata geçirilen bazı adımlar ise şunlar: 

- Asgari ücret 1300 TL'ye yükseltildi. 
- Emeklilere yılda 1.200 TL zam yapıldı, emekliler ilk zamlı maaşları aldı. 
- Astsubay emeklilerinin intibak sorunu çözüldü. 
- Lisans öğrencilerinin bursu 400 TL'ye çıkarıldı. 
- Askeri öğrenci harçlıkları 400, er-erbaş harçlıkları 100 TL oldu. 
- Esnafa 30 bin TL faizsiz kredi verilmeye başlandı. 
- Gençlere proje karşılığı 50 bin TL karşılıksız nakit, 100 bin TL kredi hayata geçti. 
- KOBİ'ler için kefalet limiti yükseltildi, vadeler artırıldı. 
- Yemde ve gübrede KDV tamamen kalktı. 
- 5 dönüm altında yetiştiricilik yapan çiftçilere destek düzenlemesi çıkarıldı. 
- Elektronik kimlik kartı için yasal düzenleme geçti, pilot uygulama başlıyor. 
- Çeyiz hesabı devreye girdi. 

'GENÇDES' ilaç olacak

Kendi işini kurmak isteyen gençlere, proje karşılığı 50 bin TL'ye kadar karşılıksız nakdi destek, 100 bin TL'ye kadar kredi desteği adımları atılmıştı. Genel sağlık sigortasi prim borçlarıyla ilgili düzenlemenin de çıkarılmasıyla birlikte gözler GENÇDES Programı'na çevrildi. Gençlerin kısa film, ilk film, kitap, dergi gibi sanatsal çalışmaları ile sportif faaliyetlerine "proje" bazlı karşılıksız destek verilecek. Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor, Kalkınma Bakanlıkları ortak çalışma yürütüyor.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler