YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin Alevi açılımında ikinci perde yerel seçimlerden sonraya ertelendi
Hükümetin Alevi açılımında ikinci perde yerel seçimlerden sonraya ertelendi
Hükümetin Alevi açılımında ikinci perde yerel seçimlerden sonraya ertelendi
07 Aralık 2008 / 10:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümetin Alevi açılımında ikinci perde yerel seçimlerden sonraya ertelendi. Başbakan Erdoğan’la Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın görüşmesinden hiçbir konuda mutabakat çıkmadı.


Başbakan Erdoğan Alevi açılımı kapsamında Alevi kesiminin taleplerini dinlemek üzere Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan, İstanbul’da görüştü. Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde yapılan görüşmeye Devlet Bakanları Said Yazıcıoğlu ve Mehmet Aydın ile AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Rıza Uğurlu, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek ve Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır da katıldı.


Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından hükümetin Alevi açılımında ikinci perde yerel seçimlerden sonraya ertelendi. Başbakan Erdoğan’la Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın görüşmesinden hiçbir konuda mutabakat çıkmadı. Doğan, görüşmede cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulmasını, diyanette eşit temsil, devlet televizyon ve radyolarından yararlanma ve genel bütçeden pay talep etti. Ancak bu taleplere hükümetten net bir yanıt gelmedi. Doğan, Erdoğan’ın “altyapısını oluşturun yerel seçimlerden sonra bir daha konuşalım” dediğini aktardı.


Prof. İzzettin Doğan, görüşmeden sonra şu açıklamayı yaptı:


“Özellikle cemevlerinin statüsü konusuyla ilgili konuştuk. Diyanet İşleri’nin sadece sünni inancın temsilcisi olmak yerine daha demokratik bir yapıya kavuşturulması yönündeki görüşlerimizi ilettik. Sayın başbakan görüşmelerin devam etmesini istedi. Bu noktada bir tarih konuşulmadı ama görüşmelerin devam edeceği konusunda fikir birliği içindeyiz. Bu konuyla arkadaşımız AKP Milletvekili Reha Çamuroğlu ilgilenecek. Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu’nun deyimiyle ‘Bu görüşmeye bakılacak olursa sorunları çözmek zor olmaz’ sonucu ortaya çıkıyor. Ancak ‘hükümet meseleyi sahiplendi’ diyebilmek için çok erken. Başbakan atılacak adımların sonuçlanmasının seçim sonrasına kalacağını söyledi. Girişimin seçimlere yönelik olduğu izlenimini almadık. Hükümetin niyeti ciddiyse o güne kadar yapılacak görüşmelerde bir mesafe katedilebilir. Seçimlerden sonra Başbakan davet ederse çözüm önerilerimizi getirebiliriz.”


İLETİLEN TALEPLER
İzzettin Doğan, bir gazetecinin, taleplerinin ne olduğunu sorması üzerine, şunları söyledi:


“Şu anda kamuoyunun da bildiği, defalarca söylemiş olduğumuz ve Alevi yurttaşlardan esirgenen Anayasa’nın ölü hükümleri durumunda bulunan hükümlerinin içerik olarak yürürlüğe konulmasını istedik. Yani Alevi yurttaşlarının genel bütçeden pay almasını, Alevi İslam anlayışıyla ilgili bilgilerin, sağlıklı bir biçimde, Alevi yurttaşların inanç önderlerinin kabul edebilecekleri bir biçimde ders kitaplarına konulmasını ve Alevi yurttaşların çocuklarına bundan böyle, isterlerse Sünni kardeşlerimizin çocuklarına da, Aleviliğin İslam anlayışını kitaplardan okuyup öğrenme imkanı tanınmasını, devlete ait televizyon kanallarında ve radyoda Sünni İslam’a tanınan konuşma hakları oranında Alevilere de haklar tanınmasını ve başka inançlara sahip olanlara da bu hakların verilmesinin bir genel kural olarak kabul edilmesini istedik. Aleviliğin Anadolu’da yaşaması, Balkanlar’a kadar bir çizgide yerleşmiş olmasının Aleviliğin İslam anlayışı sonucunda olduğunu ve bunu yaratanların da, bu zahmete giren kişilerin de Alevi dedeleri, Bektaşi babaları olduğunu, bunların da özlük haklarının sağlanmasını, bir imam, bir vaiz hangi statüdeyse onların da o haklardan yararlanmasını, yani kendi maaşlarını almalarını, sosyal sigorta sistemine dahil edilmelerini ve buna benzer diğer hakların bu insanlara da verilmesini istedik.”


Başbakan Erdoğan ve ilgili bakanların kendilerini dikkatle dinlediklerini ve zaman zaman “Bu İslam anlayışıyla bugün egemen olan İslam anlayışı arasında bir çatışma çıkabilir mi, bir kargaşa yaratabilir mi?” gibi tereddütlerini dile getirdiklerini bildiren Doğan, “Bunun gerçekleşmeyeceğini, çünkü Türkiye’de bin yıldır yaşayan Alevilik-Sünniliğin bugüne kadar hiçbir biçimde karşı karşıya gelmediğini, çatışma içine girmediğini, Alevilerin haklar verilmediği halde çatışmaya girmediğini anlattık. ‘Aleviler haklar verildikten sonra niye çatışmaya girsin’ şeklinde bir mütalaa ile bu konuyu da kendi aramızda samimiyetle tartıştık” diye konuştu.


Diğer Alevi derneklerinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması gibi taleplerini eleştiren İzzettin Doğan hiç kimsenin kendisini tüm Alevi kesimin temsilcisiymiş gibi göstermemesi gerektiğini belirtti.


Alevilerin 9 Kasım’daki Ankara Mitingi’nden sonra açılım süreci yeniden ivme kazanmış ve 25 Alevi Derneği, Meclis Başkanı Köksal Toptan’la görüşmüştü.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler