YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin açılımı iyi niyetli
Baykal’ın demokratikleşme sürecine gösterdiği tepki, CHP içinden de eleştiri aldı.
Hükümetin açılımı iyi niyetli
17 Ağustos 2009 / 08:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP lideri Deniz Baykal’ın tepki gösterdiği Kürt açılımına, parti içindeki Kürt kökenli yöneticilerden destek geldi.


CHP Parti Meclisi üyesi, eski Genel Başkan Yardımcısı Sinan Yerlikaya da hükümetin açılımını iyi niyetli bir çalışma olarak nitelendirdi. Eski Genel Sekretr Eşref Erdem de Baykal’a tepki göstererek  “Bugün CHP şovenist, aşırı milliyetçi, içine kapanık çevrelerin sözcüsü konumuna gelmiştir” dedi.


Star’a konuşan Yerlikaya, Kürt sorununun Türkiye’nin 30 yıllık bir meselesi olduğuna dikkat çekerek, bunun sadece Kürtleri değil, Türkiye’nin genelini ilgilendirdiğini söyledi.


Hükümetin başlattığı Kürt açılımı çalışmasını “iyi niyetli” olarak değerlendiren Yerlikaya, “Ben Tunceliliyim. O yörede acılara tanıklık etmiş, negatif her şeye tanıklık etmiş, yaşananlardan dolayı zarar görmüş bir insanım. Bu sorunu çözmek için yapılan çalışmalara içimden iyimser bakmak geliyor” dedi.


CHP içinde hükümete destek veren bir başka Kürt kökenli siyasetçi de Ankara Milletvekili Eşref Erdem oldu. star’a konuşan Erdem, hükümetin Kürt açılımına destek vererek, CHP’nin tavrını ‘dehşet ve hayretle’ izlediğini kaydetti. Erdem, “CHP’yi ve ideolojisini tanımakta sıkıntı çekiyorum. Bugün CHP şovenist, aşırı milliyetçi, içine kapanık çevrelerin sözcüsü konumuna gelmiştir. Bugünkü tabloda barış sürecini baltalayacak tutum ve davranışlardan kaçınmak gerekir” dedi. 


Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler