YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hükümete verilen yetki, savaş ilanına yönelik değil"
"Hükümete verilen yetki, savaş ilanına yönelik değil"
29 Ağustos 2013 14:11
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'in Suriye konusunda hükümete verdiği yetkinin, savaş ilanına yönelik olmadığını ileri sürerek, "Savaşla ilgili bir yetki verilmiş olsaydı belirli bir süreyi koyamazdınız" dedi.

Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin, Suriye konusunda hükümete verdiği yetkiye ilişkin tezkerenin süresinin bir yıl olduğunu anımsattı.

Hükümete yetkinin, TBMM İçtüzüğü'nün 130. maddesiuyarınca verildiğini, savaş ilanına ilişkin bir yetki olmadığını ileri süren Tanal, şu görüşleri savundu:

"Böyle biryetki verilmemiştir. Böyle bir şeyin kullanılması halinde gayri meşru olacaktır. Yasal bir dayanağı da yoktur. Çünkü Meclis mevcut olantezkereyle böylebir yetkiyi vermiş durumda değil. TBMM böyle bir izin vermemiştir. Meclis'in iradesi buna yönelik değildir. Tamamen TBMM iç tüzüğü 130. maddesine göre belirli bir süreyle verilmiştir. Savaşla ilgili bir yetki verilmiş olsaydı belirli bir süreyi koyamazdınız. Formalitesi, prosedürü tamamenİçtüzüğün 129. maddesine göre yerine getirilmiş olacaktı. Böyle bir hususdüzenlenmemiştir."

Gazetecilerin, "Hükümetin elindeki tezkereyi müdahale için kullanabileceğine yönelik sinyal mialdınız " sorusu üzerine Tanal, hükümetin savaş çığırtkanlığı yaptığını iddia etti. Tanal, "TBMM'ye bu teklif, İçtüzük 130. madde uyarınca getirildi. İçtüzüğün 129. maddesi savaşlailgili hükümleri düzenlemekte. Yani eğerböyle bir şey kullanırlarsa bu hukuk dışıdır. Parlamento böyle birizni vermemiştir, böylebir yetki vermemiştir" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler