YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümete totaliter iktidar eleştirisi
Hükümete totaliter iktidar eleştirisi
02 Mayıs 2013 12:16
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, kimin ne içeceği ya da kimin ne giyeceğinin, kaç çocuk yapacağının gündem oluşturduğu ülkelerin, totaliter iktidarlarla yönetilen ülkeler olduğunu söyledi.

Yeniçeri, düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nda yaşanan olayları anımsatarak, bazı sendikalar gaz bombasıyla Taksim'den uzaklaştırılırken, Hak-İş'in Taksim'e girmesinin nasıl mümkün olduğunu sordu.

Türkiye'nin yaklaşık 50 yıldır 21 Mart Nevruz Bayramı ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nı kutlamayı beceremediğini öne süren Yeniçeri, "Bayram günü geldiğinde herkesin sevinmesi gerekirken, insanlar, kazasız belasız bir an önce geçmesi içini dua etmektedir" dedi.

Bunun nedeninin; Nevruz Bayramı'nın etnik kışkırtma, 1 Mayıs'ın da ideolojik amaçlar için istismar edilmesinden kaynaklandığını belirten Yeniçeri, "Bayram günleri, ne meydan okuma ne de kutlama yapanlara orantısız güç gösterisi yapma günleridir" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ayranı milli içki ilan ettiğini, THY'nin de personeli ile ilgili yeni bazı kurallar ortaya koyduğunu anımsatan Yeniçeri, "Kimin ne içeceği ya da kimin ne giyeceğinin, kaç çocuk yapacağının gündem oluşturduğu ülkeler totaliter iktidarlarla yönetilen ülkeleridir" ifadesini kullandı.

Yeniçeri, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "özerlik istediklerine" yönelik açıklamalarının anımsatılması üzerine, iktidarın, çözüm süreciyle ilgili kafasının karışık olduğunu savundu. Yeniçeri, "AKP'nin tavrı, Öcalan'ın tavrından daha tehlikeli. Başbakan, Türkiye'nin parçalanması gider süreci başlatmıştır" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler