YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümete sert eleştiri
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Van'da dün gece meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremle ilgili hükümete yüklendi.
Hükümete sert eleştiri
10 Kasım 2011 / 16:19 Güncelleme: 10 Kasım 2011 / 16:22

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Van'da dün gece meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak,

''15 gün önceki depremde hasar gören binaları boşaltmayan hükümet, bu sonuçtan sorumludur'' dedi.

Şandır yaptığı yazılı açıklamada, depremde yaşamlarını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Son ölümlerin 'kader' diye kabul edilemeyeceğini belirten Şandır, ölümlerin göz göre göre yaşanan ihmallerin sonucu olduğunu savundu.

23 Ekim tarihinde yaşanan depremden sonra tedbirlerin alınmadığını ileri süren MHP Grup Başkanvekili Şandır, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''15 gün önceki depremde hasar gören binaları boşaltmayan hükümet, bu sonuçtan sorumludur. Vatandaşın can güvenliğinden sorumlu olanların yalnız konuşarak bir sonuç alınamadığını artık anlamaları gerekmektedir. Hükümet, maalesef 15 günde deprem bölgesinde hasarlı binaları tespit edememiş ve boşaltamamıştır. Halbuki deprem konusunda ülkemizin çok güçlü bir deneyimi ve hafızası vardı. AKP Hükümeti, geçmiş depremlerin tecrübesinden faydalanmadığı gibi bu konudaki hafızayı da silmiştir. Deprem sonrasındaki acil müdahale kurumlarını kapatmış ve yetişmiş kadroları dağıtmıştır.

Asrın depremi olarak nitelendirilen Marmara depremi sonrasında alınan tedbirler ülkemizin uluslararası düzlemde yüz akıdır. Depremden 75 gün sonra 44 bin geçici konut tüm alt yapısı ile birlikte tamamlanmış, 15 ayda 42 bin kalıcı konut hak sahiplerine dağıtılmıştır. Bu sonucu devletimizin gücü ve o gün ülkemizi yöneten siyasi iktidarın doğru kararları ve samimiyeti sağlamıştır. AKP Hükümetini, Sayın Başbakanı ve sayın bakanları millete karşı dürürüst omaya ve görevlerini yapmaya davet ediyorum.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler