YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümete 'ODTÜ' tepkisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ODTÜ'de yaşanan olayları çöküşün devamı olarak nitelendirdi.
Hükümete 'ODTÜ' tepkisi
23 Aralık 2012 / 13:46 Güncelleme: 23 Aralık 2012 / 13:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Çin'den fırlatılan Göktürk-2 uydusu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasında çıkan olaylarla ilgili, ''ODTÜ'de yaşanan olaylar bir çöküşün devamıdır, ODTÜ, üniversitelere yapılan baskıların tepkisidir'' dedi.

Oran, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde demokrasi sorunu bulunduğunu öne sürerek, Türkiye'nin hapishaneye dönüştürüldüğünü iddia etti.

İnsan haklarını konusunda da çeşitli yanlışlar bulunduğunu ileri süren Oran, ''Geçen hafta ODTÜ'de yaşananlar çok acı olaylar. Öğrencilerin en temel haklarıdır protesto etmek. Beğenmedikleri şeyle ilgili protesto yapmak en temel insan hakkıdır ama Başbakan, buna karşı 300 öğrenciye 3 bin 600 polisle gidiyor. Başbakan'ın bu şekilde üniversiteye gitmesi ve öğrencileri sonradan tutuklatması demokratik ülkeye yakışmıyor'' diye konuştu.

Söz konusu uygulamaların ülkeyi polis ve parti devleti haline dönüştürdüğünü iddia eden Oran, ''ODTÜ ruhu farklı bir ruhtur. Hükümetin içinde de ODTÜ'lü bakanlar var. Başbakan, onlara sorsun ODTÜ ruhunu. Kendi kabinesi içinde 2 bakanı ODTÜ'lüdür. ODTÜ'de yaşanan olaylar bir çöküşün devamıdır, ODTÜ, üniversitelere yapılan baskıların tepkisidir'' ifadelerini kullandı.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler