YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Hükümet sesimizi duymak istemiyor"
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman İl Başkanlığı “Hükümet adım at” eylemleri çerçevesinde Atatürk Parkında 2 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.
“Hükümet sesimizi duymak istemiyor"
14 Temmuz 2013 / 11:45 Güncelleme: 14 Temmuz 2013 / 11:53

Eyleme BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, BDP İl Başkanı Serdar Atalay, Belediye Başkanvekili Serhat Temel, İlçe Merkez Başkanı ve çok sayıda partiler katıldı.

Düzenlenen oturma eyleminde konuşan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, AK Parti hükümetinin Kürt sorununun çözümü için adım atması gerektiğini ifade ederek, “Hükümet sesimizi duymak istemiyor. Biz Hükümete sesimizi duyurmasını biliyoruz. Daha çok güçlü örgütleneceğiz ve sesimizi duyuracağız” dedi.

BDP'li Ata, Kürt sorunun nedeniyle yaşanan bir savaş gerçeği ve bu 30 yıllık savaş gerçeğinde yaşanan büyük acıların olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Biliyoruz ki son 7 aydır, gördüğümüz en büyük gerçeklik çatışmalar yaşanmamıştır, cenazelerin gelmemiş olmasıdır. Hükümete adım at derken cenazeler gelmesin, çatışmalar bir daha yaşanmasın diye diyoruz. Hükümette Cumhuriyet tarihine baktığında hangi adım atması gerektiğini biliyor. Bir Kürt olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde eşit özgür vatandaşlar olmak istiyoruz.

Eğer hükümetin bir çözüm iradesi varsa atması gereken adımlar bunlardır. Hükümete adım at demek için oturuyoruz. Ama kimse yanılmasın önümüzdeki süreci oturarak geçirmeyeceğiz. Bu bir eylemdir.Her gün daha güçlü sürece cevap bulmaya çalışacağız. Ölüm ve gözyaşının ne demek olduğunu bilen insanlar bir kez daha ölüm ve gözyaşında ısrar ediyorlarsa karşılarına bizim gibi hükümete adım at diyen bir gücü bulacaklar. Tekrar acı gözyaşının olduğu bir döneme girilirse bilisin ki en başta bu süreçte emeği olmayanlar bir daha cenaze gelmesin diye sessiz kalanlar kendi evlatlarının yüzüne bakamayacaklar. Yıllardır bu ülkenin başındaki en büyük dert olan terörle mücadele kanunu çöpe at diyoruz. Buradan verdiğimiz mesajları umarız hükümet anlar. Tarihteki en büyük sivil itaatsizlik eylemlerini Kürt halkı yapmıştır” şeklinde konuştu.

Batman’da yapılan Hükümet adım at eyleminin ilkinde bazı yöneticilere davalar açıldığı ileri süren Ata, “Şunu bilsinler ki bir değil on bin tane dava açsanız bu halkın on bin değil yüz bin evladı var. Bu halk mücadele edecek” ifadelerini kullandı.

2 saatlik oturma eyleminden sonra BDP'liler sessizce dağıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler