YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet 'Özal modeli'ni inceliyor
Geçmiş yıllarda devlet kademelerinde hazırlanan raporları raftan indiren hükümet, ilk olarak Özal’a sunulan üç ayrı çözüm paketini inceliyor
Hükümet 'Özal modeli'ni inceliyor
03 Ağustos 2009 / 08:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kürt açılımında Türkiye modeli geliştirmek için kolları sıvayan hükümet, bir yandan başka ülkelerdeki benzer modelleri incelerken, diğer yandan da Kürt sorununun çözümü için girişim başlatan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a sunulan  3 ayrı raporu tozlu raflardan indirdi.


BASİT BİR TERÖR HADİSESİ DEĞİL


1992’de kurmay albay rütbesiyle Özal’ın başyaverliğini yapan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in hazırladığı rapor bunların başında geliyor. “Terörle mücadele ediyoruz derken, halkın ciddi şekilde hırpalandığı, küstürüldüğü göz önünde tutulmalı” tespiti öne çıkıyor. Ayrıca, “Karşılaştığımız sorun, basit bir terör hadisesinden çok ötededir” deniyor.


DAHA FAZLA DEMOKRASİ ŞART


Hükümet’in incelediği bir başka rapor Özal’ın prensi Adnan Kahveci’nin, çözüm paketi. Kahveci, kendisini Kürt olarak tanımlayanların, kendilerini aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görmelerinin çözüm için büyük avantaj olduğunu söylüyor. PKK’ya halk desteğinin kırılması için ‘daha fazla demokrasi’ gerektiği belirtiliyor.


ASKERİ ÖNLEMLER GEÇİCİ


Ölümünden 3 ay önce Özal’ın önüne gelen 3. raporu ise, geçen hafta yaşamını yitiren orgeneral Kemal Yamak hazırladı. Yamak, “Askeri tedbirler kısa vadede başarılı olabilir ama geçicidir. Bölgenin bütününü kapsayan sonuçlarla boğuşmak yerine, sebepleri de yok ederek sonuca ulaşacak devlet çapındaki tedbirlere ihtiyaç var” diyor.


Oxfordlu rektörden Kürt Kadın Kongresi


Hükümetin ‘Çözüm için tüm kesimlerden destek’ çağrısına Hakkari Üniversitesinden de destek geldi. 2-3 ve 4 Ekim’de ‘Kürt Kadın Kongresi’ düzenlemeye hazırlanan yönetim, bölgedeki kadınların sosyal ve psikolojik durumlarını mercek altına alacak.


Kongre fikrini ortaya atan Üniversite Rektörü Prof. İbrahim Belenli, projenin nasıl olgunlaştığını şöyle anlattı: Ünversiteye hazırlanan bir kız öğrenci ziyaretime geldiğinde ‘hocam buradaki genç kızların üç seçeneği var. Ya okuyacak, ya ölecek ya da evlendirilecek. Evlenmek de zaten ölüm’ demişti. Günlerce bunu düşündüm ve bölgedeki kadınlarımız için elimizden ne geliyorsa yapma kararı aldık.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler